Kurkuma: właściwości lecznicze. Jak kurkuma może pomóc w poprawie Twojego zdrowia?
Niektóre zioła i przyprawy, oprócz intensywnego aromatu i niezwykłego koloru – właściwości cenionych głównie przez szefów kuchni, wykazują także szereg działań prozdrowotnych. Łagodzą stany zapalne, zwalczają bakterie i niwelują niektóre dolegliwości. Wiele z nich wykorzystywanych jest w medycynie ludowej na całym świecie, a część doczekała się nawet wyników badań klinicznych, potwierdzających ich właściwości zdrowotne.
Za działanie przeciwzapalne różnego rodzaju roślin, odpowiedzialne są zawarte w nich związki. W kurkumie, słynnej żółtej przyprawie ze wschodu, znajduje się kurkumina – to właśnie jej właściwości zostały potwierdzone badaniami. Obecnie wciąż trwają kolejne – w kierunku jej skuteczności w zapobieganiu oraz zwalczaniu nowotworów. Sprawdź, jak wpływa na organizm ta aromatyczna roślina z rodziny imbirowatych i jak może wyglądać suplementacja kurkumą.
Z artykułu dowiesz się:
Kurkuma – jakie właściwości ma ta przyprawa?
Kurkuma, szafran indyjski, ostryż długi – wszystkie te nazwy określają roślinę z rodziny imbirowatych, zwaną także złotem Indii. Już od ponad 2500 lat jest znana i z powodzeniem stosowana w kuchniach Dalekiego Wschodu. Współcześnie ceni się ją nie tylko w przemyśle gastronomicznym, ale również w produkcji kosmetyków oraz suplementów diety.
Kurkuma (Curcuma longa L.), czy też ostryż długi uprawiany jest na południowo-wschodnich terenach Azji, w Chinach oraz w Indiach. Osiąga wysokość do 1 m, a źródłem cennego surowca jest suszona bulwa, którą mieli się na proszek – tak powstaje słynna na całym świecie, pomarańczowo-żółta, aromatyczna przyprawa.
Swoją charakterystyczną barwę oraz silne działanie przeciwzapalne, kurkuma zawdzięcza kurkuminoidom, związkom chemicznym, takim jak kurkumina, demetoksykurkumina oraz bis-demetoksykurkumina.
Kurkuma – właściwości i zastosowanie
Kurkuma swoje właściwości przeciwzapalne zawdzięcza głównie kurkuminie. To silny przeciwutleniacz, który neutralizuje wolne rodniki, odpowiedzialne za przyspieszanie procesów starzenia oraz rozrost komórek nowotworowych. Dawniej kurkumę wykorzystywano także w celu łagodzenia dolegliwości trawiennych, a także przyspieszenia gojenia ran i regeneracji skóry.
Kurkuma jest naturalnym źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B3) oraz witaminy C. Dostarcza ich organizmowi, usprawniając tym samym metabolizm, poprawiając pamięć i koncentrację oraz wzmacniając skórę, włosy oraz paznokcie. To jednak nie koniec zalet tej złotej przyprawy – ma ona znacznie więcej korzystnych dla zdrowia właściwości. Kurkuma:
- zapewnia organizmowi ochronę przed rozwojem miażdżycy (obniża poziom „złego” cholesterolu LDL, zapobiega tworzeniu się zakrzepów),
- zmniejsza stres oksydacyjny,
- łagodzi zaburzenia trawienne – przeciwdziała wzdęciom, zgadze i ciągłemu odbijaniu (objawy refluksu),
- chroni przed rozwojem wrzodów żołądka (pobudza wydzielanie żółci, która jest potrzebna do prawidłowego rozkładu tłuszczów),
- reguluje poziom glukozy we krwi, dlatego polecana jest diabetykom,
- hamuje procesy kancerogenne, prowadzące do rozwoju nowotworów,
- zmniejsza ryzyko wystąpienia przerzutów,
- pozytywnie wpływa na pracę mózgu,
- może spowalniać postępowanie niektórych chorób otępiennych,
- wzmacnia skórę, włosy i paznokcie,
- łagodzi dolegliwości, związane z zapaleniem stawów,
- zapobiega namnażaniu niektórych bakterii, wirusów i grzybów.
Z racji, że kurkuma pozytywnie wpływa na organizm przy nowotworach układu pokarmowego, może być wsparciem w procesie leczenia. Co ciekawe, stosowana jest nie tylko wewnętrznie, ale także zewnętrznie – okłady z kurkumy bywają pomocne w leczeniu ran, oparzeń oraz podrażnień skórnych. Ukoją również zaczerwienioną cerę, dotkniętą różnego rodzaju dermatozami – trądzikiem, łuszczycą, czy egzemą.
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym kurkuma wykorzystywana jest także przy dolegliwościach jamy ustnej. Pomaga zwalczać nawracające afty, łagodzi stany zapalne błony śluzowej dziąseł, chroni przed gromadzeniem płytki nazębnej i przyspiesza gojenie drobnych ran.
Ze względu na to, że zawarta w kurkumie kurkumina pobudza wydzielanie soków trawiennych i przyspiesza przemianę materii, wykazuje działanie odchudzające. Wspomaga pracę wątroby, czego efektem jest skuteczniejsze usuwanie produktów metabolizmu oraz toksyn z organizmu. Trzustka łatwiej trawi cukry, co korzystnie wpływa na poziom glukozy we krwi. Dzięki temu długotrwałe stosowanie kurkumy może być wsparciem dla każdego, kto chce się pozbyć nadmiernych kilogramów.
Kurkuma – jak najlepiej ją stosować?
Osoby, które nie mają większych problemów ze zdrowiem oraz nie zażywają na stałe żadnych leków, mogą czerpać korzyści zdrowotne ze spożywania kurkumy w postaci przyprawy do posiłków. Świeża kurkuma może być również składnikiem sałatek – wystarczy zetrzeć ją na tarce na małe paseczki i dodać do warzyw. Urozmaici smak, a co najważniejsze, dostarczy organizmowi niezbędnych składników aktywnych.
Ci, którzy z pomocą kurkumy chcą pozbyć się określonych dolegliwości, mogą spożywać ją w postaci złotego mleka – napoju, który w ostatnim czasie zyskał sporą popularność w mediach społecznościowych. Jego pozytywny wpływ na organizm znany jest jednak od wieków. Żeby przygotować złote mleko, potrzebujesz pasty z kurkumy, pół łyżeczki oleju kokosowego oraz szklanki mleka roślinnego.
Pastę z kurkumy można zrobić w bardzo prosty sposób – wystarczy dodać 2 łyżki przyprawy w proszku do ok. 100 ml wrzątku, a następnie przez 8 minut gotować, aż płyn uzyska konsystencję kremowej pasty (gotowa pasta może stać przez 3 tygodnie w lodówce). Teraz dodaj łyżeczkę papki i olej kokosowy do mleka roślinnego, wymieszaj i podgrzej tak, aby nie doszło do wrzenia. Możesz dodać trochę czarnego pieprzu – zawiera cenną piperynę, która wspomaga wchłanianie składników aktywnych z kurkumy. Żeby poprawić walory smakowe złotego mleka, wsyp szczyptę cynamonu, imbiru lub dodaj odrobinę miodu.
Jeśli jednak nie przepadasz za smakiem kurkumy, a chcesz czerpać korzyści zdrowotne z jej spożywania, sięgnij po gotowe suplementy, dostępne w aptece bez recepty. Wcześniej skonsultuj się z lekarzem lub poproś o radę farmaceutę.
Przyjmowanie kurkumy – przeciwwskazania
Ogólnie kurkuma uznawana jest za bezpieczny składnik codziennej diety, jednak ostrożność w dawkowaniu powinny zachować kobiety w ciąży. Składniki zawarte w kurkumie mogą aktywować czynność skurczową macicy, co grozi przedwczesnym porodem.
Również pacjenci, u których zdiagnozowano niedrożność dróg żółciowych lub kamienie nerkowe, powinni uzgodnić z lekarzem spożywanie kurkumy. Warto wiedzieć, że związki chemiczne, obecne w przyprawie mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami przeciwcukrzycowymi oraz rozrzedzającymi krew, dlatego ich zażywanie może być przeciwwskazaniem do suplementacji.
Podsumowanie
Charakterystyczny smak i barwa kurkumy przyczyniły się do okrzyknięcia jej w Europie szafranem indyjskim. Zyskała popularność w wielu kuchniach świata, jednak cenione są również jej właściwości zdrowotne, wykorzystywane głównie we wschodniej medycynie ludowej. Stosuje się ją także jako barwnik oraz środek, przedłużający świeżość żywności. Kurkuma jest składnikiem wielu mieszanek przyprawowych oraz suplementów wspomagających proces odchudzania. Zanim jednak rozpoczniesz suplementację, skonsultuj się z lekarzem.
Źródła:
- S. Przybylska, Kurkumina – prozdrowotny barwnik kurkumy, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, 2015, t. 96, nr 2, s. 414-420.
- Z. Zdrojewicz, M. Szyca, E. Popowicz i in., Kurkuma – nie tylko przyprawa, „Polski Merkuriusz Lekarski”, 2017, t. 252, nr 42, s.227-230.
- J. Wierońska, Kurkuma – roślinne panaceum, „Wszechświat”, 2017, t. 118, nr 4-6, s. 117-125.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [20.11.2023]