Czym jest żywność specjalnego przeznaczenia medycznego?
Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego jest żywnością specjalnie przetworzoną lub o specjalnym składzie. Może być stosowana jako wyłączne lub częściowe żywienie pacjentów z ograniczoną lub zaburzoną zdolnością przyjmowania, trawienia, wchłaniania, metabolizowania lub wydalania zwykłej żywności. Może być zatem źródłem jednego konkretnego składnika, np. białka lub być kompletna pod względem odżywczym, tak aby stanowić dla człowieka jedyne źródło pożywienia, całkowicie zastępując codzienne posiłki u pacjentów w przypadku których pełne odżywienie nie może zostać osiągnięte jedynie przez zmianę normalnej diety.
Skład żywności specjalnego przeznaczenia medycznego oparty jest na uznanych zasadach medycznych i żywieniowych i zawiera składniki dostarczające energii oraz witaminy i składniki mineralne, jednak w specjalnie dobranych lub zmienionych proporcjach. Jeśli tylko to możliwe podawana jest doustnie, czyli tak jak zwykła żywność. Ponadto ma postać łatwą do spożycia: płyn gotowy do picia lub rozpuszczalny w wodzie proszek.
Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego jest tworzona w ścisłej współpracy z pracownikami służby zdrowia i powinna być stosowana pod kontrolą lekarza. Warto wiedzieć, że nie należy jej kojarzyć z suplementami diety, które nie mogą być jedynym źródłem pożywienia i są kierowane do populacji ludzi zdrowych.