Dla kogo noszenie soczewek kontaktowych?
Soczewki kontaktowe mogą być noszone zamiast okularów korekcyjnych przez niemal wszystkie osoby, które zmagają się z wadą wzroku: krótkowzrocznością, dalekowzrocznością, a także astygmatyzmem. Przed zakupem szkieł kontaktowych należy skonsultować się z optometrystą lub lekarzem okulistą i wykonać badanie wzroku. Specjalista pomoże dobrać soczewki kontaktowe tak, aby spełniały one swoją funkcję i były komfortowe w użytkowaniu.
Zaletą soczewek kontaktowych jest możliwość noszenia ich w czasie różnych aktywności, co nie zawsze jest możliwe w przypadku okularów. Dobrze sprawdzają się w czasie uprawiania sportów (poza sportami wodnymi). Wydają się też doskonałym rozwiązaniem na jesienno-zimową pogodę – nie mokną i nie parują po wejściu do ciepłego pomieszczenia.
Chociaż soczewki kontaktowe wydają się świetną alternatywą dla okularów korekcyjnych, nie wszystkie osoby mogą zdecydować się na ich noszenie. Przeciwwskazaniem są m.in. nawracające zapalenie spojówek, ciężka postać zespołu suchego oka, a także brak czucia w rogówce. Ostrożność należy zachować przy skłonnościach do alergii oraz w czasie infekcji. Właśnie dlatego przed rozpoczęciem noszenia soczewek ważna jest konsultacja ze specjalistą.
Jakie są rodzaje soczewek kontaktowych?
Wyróżnia się kilka rodzajów soczewek kontaktowych. Przy klasyfikacji pod uwagę brane jest kilka parametrów. Podstawowy podział obejmuje:
- soczewki miękkie – są wykonane z materiałów zawierających dużo wody i dobrze przepuszczających tlen,
- soczewki twarde – wykonuje się je z materiałów, które nie zawierają dużej ilości wody.
Obecnie na rynku dominują soczewki miękkie. Twarde szkła kontaktowe są stosowane do korekty bardziej skomplikowanych wad wzroku. Ich zakup jest możliwy na specjalne zlecenie lekarza. Natomiast miękkie szkła kontaktowe są dostępne w niemal każdej aptece – również w aptece internetowej eZiko.
Inny podział dotyczy tego, jakie wady wzroku mogą być korygowane przy pomocy soczewek kontaktowych. Wyróżnia się:
- soczewki sferyczne – do korekcji dalekowzroczności lub krótkowzroczności,
- soczewki toryczne – do korekcji astygmatyzmu,
- soczewki progresywne – do korekty starczowzroczności (umożliwiają korektę jednocześnie do dali i do bliży).
Oprócz tego soczewki kontaktowe dzieli się ze względu na długość noszenia. Wyróżnia się:
- soczewki jednodniowe – wymienia się je codziennie na nową parę,
- soczewki dwutygodniowe – wymiana na nową parę następuje po 2 tygodniach użytkowania,
- soczewki miesięczne – wymiana na nową parę następuje po 30 dniach użytkowania,
- soczewki roczne – można użytkować jedną parę przez rok.
Szkła kontaktowe różnią się także trybem noszenia. Może być on dzienny, czyli wymagający zdejmowania soczewek na noc (zwykle po kilku godzinach noszenia). Dostępne są także szkła w trybie przedłużonym. Oznacza to, że można w nich spać, ponieważ wyróżniają się wysokim stopniem przepuszczalności tlenu. Dzięki temu gałka oczna nie wysycha.
Soczewki kontaktowe miesięczne
Soczewki miesięczne są przeznaczone do użytkowania w trybie dziennym przez cały miesiąc. Po upływie 30 dni konieczny jest zakup nowego opakowania. Muszą być one też prawidłowo pielęgnowane, aby dobrze spełniały swoje zadanie przez cały ten czas.
Przykładem soczewek miesięcznych są Soczewki kontaktowe PureVision 2. Charakteryzują je cienkie i zaokrąglone brzegi, dzięki czemu są bardzo łagodne dla oka. Ich konstrukcja jest cienka i bardzo dobrze nawilżona. Zapewnia to odpowiedni komfort noszenia przez cały dzień.
Soczewki kontaktowe jednodniowe
Soczewki jednodniowe zwykle są dostępne w opakowaniach, które zawierają aż 30 sztuk szkieł. Jest to wygodne ze względu na konieczność codziennej wymiany pary na nową. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Soczewki kontaktowe mogą być noszone tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Nie wymagają też żadnej specjalnej pielęgnacji.
Oryginalne soczewki kontaktowe jednodniowe to m.in. Biotrue ONEday. Zawierają one aż 78% wody, dzięki czemu noszenie ich przez cały dzień jest bardzo komfortowe dla oka. Można użytkować je nawet przez 16 godzin na dobę. Są szczególnie polecane osobom, które spędzają dużo czasu przed ekranem komputera lub w klimatyzowanych pomieszczeniach. Są one wykonane z hydrożelowego materiału.
Innym przykładem jednodniowych soczewek kontaktowych są SofLens Daily. Zastosowano w nich technologię Comfort Moist. Dzięki temu wyróżniają się cienką konstrukcją i doskonałym nawilżeniem. Ich przednia powierzchnia redukuje aberracje sferyczne, co zapewnia odpowiednią ostrość widzenia. Przyleganie do niej osadów białkowych jest utrudnione, dzięki czemu można je komfortowo użytkować przez cały dzień.
Soczewki kontaktowe dwutygodniowe
To soczewki kontaktowe, które można użytkować przez 2 tygodnie w trybie dziennym. Niektóre produkty tego typu przeznaczone są do użytkowania w trybie przedłużonym. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas czas noszenia skraca się do 7 dni.
Soczewki kontaktowe roczne
Roczne soczewki kontaktowe wydają się najbardziej wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem. Jedna para – przy odpowiedniej pielęgnacji – może być użytkowana przez cały rok w dziennym trybie noszenia. Wyróżniają się one dużą wytrzymałością oraz nawilżeniem.
Jak pielęgnować i przechowywać soczewki kontaktowe?
Soczewki kontaktowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji i przechowywania. Po każdym zdjęciu trzeba je dokładnie umyć i zdezynfekować specjalnym płynem do soczewek. Dzięki temu ich materiał nie ulega zniszczeniu i zmniejsza się ryzyko infekcji. Szkła kontaktowe muszą być przechowywane na noc w szczelnie zamkniętym pojemniczku.