Jednym z głównych przeciwwskazań do karmienia piersią jest choroba mamy. W przypadku chorób przejściowych, takich jak przeziębienie, czy grypa wprowadzenie mleka modyfikowanego ma zwykle charakter przejściowy. Całkowite wyeliminowanie mleka mamy jest konieczne, gdy cierpi ona na chorobę przewlekłą, np. zakażenie wirusami typu HTLV-1 i HTLV-2 (wywołującymi białaczkę lub chłoniaka), HIV lub gruźlica. Przeciwwskazaniem może być również przyjmowanie przez mamę silnych, niebezpiecznych dla dziecka leków.
W jakich sytuacjach należy dokarmiać dziecko butelką?
Akcesoria do karmienia są pomocne również w przypadku mam, które karmią naturalnie. Może to mieć związek z zaburzeniami ssania u dziecka lub nadmiarem pokarmu u mamy. Nadmierną ilość pokarmu należy odciągnąć za pomocą laktatora i zachować na później. Mleko powinno być jednak przechowywane w lodówce, w specjalnych pojemniczkach. Korzystanie z butelek i smoczków do karmienia często zalecane jest u wcześniaków, które często mają problemy ze ssaniem, u dzieci osłabionych chorobą lub urodzonych z rozszczepem wargi górnej.
Rodzaje butelek do karmienia
Butelka do karmienia powinna być wykonana z bezpiecznego materiału. Warto również zaopatrzyć się w butelki antykolkowe. Mają one specjalny kształt, który zapobiega przedostawaniu się pęcherzyków powietrza do mleka i zmniejsza ryzyko zaburzeń trawienia, które są jedną z przyczyn występowania kolki.
Akcesoria dla starszych dzieci
Po 6. miesiącu życia dieta dziecka rozszerzana jest zwykle o pierwsze pokarmy stałe, jednocześnie utrzymuje się karmienie piersią. Młode mamy powinny więc nabyć specjalne miseczki i sztućce bezpieczne dla maluchów, wykonane z atestowanych materiałów. W tym okresie można też podawać dodatkowe napoje i herbatki – w specjalnych bidonach i kubeczkach niekapkach.
zwiń opis