Aerozol na chrypkę
Chętnie wybieranym preparatem na chrypkę jest aerozol. Jest on łatwy w użyciu, trafia precyzyjnie w źródło problemu oraz zaczyna działać szybko. Substancje czynne, które są w nich obecne (m.in. nanokoloid srebra, miód, wyciąg z kitu pszczelego, wyciąg z porostu islandzkiego) skutecznie radzą sobie z problemem, jakim jest przesuszenie i podrażnienie śluzówki gardła i krtani poprzez jej nawilżenie.
Tabletki do ssania
Osoby zmagające się z chrypką chętnie sięgają też po pastylki lub tabletki do ssania. Obecne w nich substancje czynne uwalniają się stopniowo, co zapewnia gardłu ochronę przez długi czas. Ponadto mają one przyjemny owocowy smak i odświeżają jamę ustną. Mają działanie odkażające i łagodzą uciążliwe dolegliwości (m.in. drapanie w gardle, uczucie suchości, obrzęk błony śluzowej, dyskomfort).
Płyn do płukania gardła
Na chrypkę pomagają też płyny do płukania jamy ustnej. Ich celem jest dokładne nawilżenie błony śluzowej gardła i krtani w krótkim czasie, a także ograniczenie namnażania się drobnoustrojów chorobotwórczych oraz łagodzenie stanów zapalnych. Płyny dzięki odpowiednim składnikom skutecznie łagodzą nieprzyjemne dolegliwości - szczególnie te pojawiające się w okresie jesienno-zimowym.
Leki na chrypkę dla dzieci
Chrypka może pojawić się też u dzieci. Najmłodszym pacjentom można podać preparaty, które są dla nich przeznaczone. Zwykle producenci oznaczają je określeniem KIDS lub JUNIOR. Mimo że tego typu produkty w większości opierają się na substancjach naturalnych, rodzice powinni zwracać uwagę na to, od jakiego wieku są one dozwolone do użycia. W przypadku małych dzieci lepiej wybierać syropy lub spraye, ponieważ tabletki na chrypkę mogą stanowić dla nich niebezpieczeństwo zakrztuszenia się.
Leczenie chrypki u kobiet w ciąży
Ciężarne nie mogą sięgać po wszystkie preparaty dostępne bez recepty, ponieważ mogą one wpływać na rozwój dziecka. Z myślą o przyszłych mamach i kobietach karmiących piersią powstał Prenalen. Są to bezpieczne pastylki do ssania. Zawierają one witaminę C, propolis oraz sok z malin. Ciężarne mogą stosować ten suplement diety bez obaw zawsze wtedy, gdy pojawia się chrypka, a gardło potrzebuje nawilżenia.
Leki na ból gardła i chrypkę
Chrypce bardzo często towarzyszy ból gardła. Jest on związany z przesuszeniem błony śluzowej lub obecnością patogenów, które wywołują stan zapalny. Wówczas pojawiają się problemy z mówieniem oraz przełykaniem napojów i pokarmów. Gdy pojawiają się ból gardła i chrypka, trzeba działać szybko. W aptece dostępne są bez recepty leki, które doskonale radzą sobie z tymi dwoma objawami.
Leki na ból gardła i chrypkę zwykle mają postać tabletek do ssania. Substancja czynna jest uwalniana powoli. Działa znieczulająco na błonę śluzową i niweluje stan zapalny. Dodatkowo nawilża śluzówkę, co łagodzi objawy i zapobiega ich ponownemu pojawieniu się.
Skutecznym lekiem jest m.in. Cholinex Junior. Zawiera on substancje roślinne, które wspierają działanie błon śluzowych. Są to m.in.:
- prawoślaz – ochrania gardło przed czynnikami zewnętrznymi i łagodzi suchość,
- rumianek – działa kojąco na śluzówkę gardła, krtani i jamy ustnej,
- ekstrakt z ziela tymianku – zwiększa produkcję śluzu,
- mięta – odświeża,
- szałwia – wspomaga usuwanie drobnoustrojów, które wywołują stan zapalny.
Często w tabletkach stosowanych do łagodzeniu bólu gardła i chrypki jest też witamina C oraz substancje miejscowo znieczulające (np. choliny salicylan).