Jakie dodatkowe funkcje ma pulsoksymetr?
Pulsoksymetry służą przede wszystkim do mierzenia saturacji krwi. Coraz częściej urządzenia są wyposażone w dodatkowe funkcje. Dzięki nim ich użytkowanie jest nie tylko łatwiejsze, lecz także pozwala na monitorowanie innych parametrów zdrowotnych.
Pulsoksymetry napalcowe pozwalają na pomiar tętna. Jest to inaczej liczba uderzeń serca w ciągu minuty. Gdy jest on zbyt szybki lub zbyt wolny, konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie podstawowych badań układu krążenia.
Niektóre rodzaje pulsoksymetrów wyposażone są także w alarmy dźwiękowe i wizualne. Uruchamiają się one, gdy wynik pomiaru saturacji lub tętna jest nieprawidłowy. Jest to ważne dla osób, które dopiero uczą się interpretować wyniki pomiaru.
Na rynku dostępne są też pulsoksymetry, które mogą łączyć się z aplikacją mobilną na telefonie lub tablecie. Dzięki temu można mieć w jednym miejscu automatycznie zapisane wyniki wszystkich pomiarów saturacji i tętna. Ale nie tylko. W tego typu aplikacjach można zapisywać także wynik pomiaru glukozy we krwi, ciśnienia tętniczego, masy ciała i temperatury. Pozwala to na kompleksowe monitorowanie zdrowia w warunkach domowych.
Dla kogo przeznaczone są pulsoksymetry?
Pulsoksymetry wykorzystywane są głównie w placówkach medycznych, ponieważ pomiar saturacji jest jednym z podstawowych badań. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonywać go także w warunkach domowych.
Pulsoksymetr jest sprzętem medycznym przeznaczonym głównie dla osób zmagających się z chorobami układu oddechowego. Pomiar saturacji pozwala określić, czy płuca pracują prawidłowo i wykryć nieprawidłowości na wczesnym etapie. Za pomocą pulsoksymetru można monitorować także tętno, co przydaje się osobom ze schorzeniami układu krążenia.
Urządzenie przyda się także osobom, które są aktywne fizycznie. Pozwala mierzyć podstawowe parametry życiowe przed treningiem, w jego trakcie, a także bezpośrednio po. Pulsoksymetr napalcowy jest mały i działa bezprzewodowo – dlatego można zabierać go ze sobą także w teren lub na siłownię.
Jaki pulsoksymetr napalcowy kupić?
Przy zakupie pulsoksymetru trzeba zwrócić uwagę na:
- dokładność pomiaru (określona w specyfikacji),
- sposób zasilania,
- czytelny wyświetlacz,
- dodatkowe funkcje (m.in. możliwość połączenia z aplikacją mobilną).
Ważne są też dodatkowe udogodnienia – m.in. czujnik antywstrząsowy, możliwość dokonania pomiaru przy niskiej perfuzji, różne tryby wyświetlania.
Ile kosztuje pulsoksymetr?
Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje urządzenie. Jego cena nie jest wysoka. Zależy ona przede wszystkim od funkcji dodatkowych oraz producenta (co ma wpływ na trwałość i dokładność). Cena pulsoksymetru z podstawowym wyposażeniem rozpoczyna się od 100 złotych.
zwiń opis