Wyniki badania moczu mogą być nieprecyzyjne jeśli nie zostanie on pobrany prawidłowo. Jedną z kluczowych kwestii jest zachowanie odpowiedniej higieny osobistej i podmycie okolic intymnych przed pobraniem próbki. Istotna jest także godzina pobrania moczu – do badania zaleca się mocz poranny, a dokładniej jego środkowy strumień. Mocz należy zgromadzić do odpowiedniego pojemnika, który możemy nabyć w każdej aptece. Dostępne są dwa rodzaje pojemników – niejałowe i jałowe.
Niejałowe pojemniki na mocz
Niejałowy pojemnik na mocz jest odpowiedni do ogólnego badania moczu. Badanie to ma na celu generalną ocenę zdrowia pacjenta, poprzez określenie składników moczu oraz jego właściwości. W trakcie badania ogólnego sprawdza się, czy w moczu nie występują glukoza, białko, erytrocyty, leukocyty oraz ciała ketonowe. U osób zdrowych nie powinny być one obecne w moczu. Właściwości moczu kontrolowane w trakcie analizy obejmują ocenę barwy i przejrzystości moczu, a także określenie jego ciężaru właściwego i pH. Na podstawie uzyskanych wyników można ocenić stan nerek pacjenta, układu moczowego, a także zdiagnozować groźne choroby, na przykład cukrzycę.
Jałowe pojemniki na mocz
Jałowy, czyli sterylny pojemnik na mocz jest całkowicie pozbawiony flory bakteryjnej. Szczelny woreczek, w który jest zapakowany ma zapobiec wyjałowieniu pojemnika. Tego typu pojemnik na mocz zaleca się w przypadku badania posiewowego, czyli bakteriologicznego. Posiew moczu wykonuje się, jeśli zachodzi podejrzenie zakażenia dróg moczowych. W tym przypadku analiza laboratoryjna polega przede wszystkim na sprawdzeniu, czy w moczu obecne są bakterie, co pozwoli potwierdzić lub wykluczyć stan zapalny.
Zwiń opis