Dla dzieci przeznaczone są leki dopasowane formą i dawką do ich wieku. Dodatkowo mają one przyjemny smak (np. czarnej porzeczki). Dzięki temu maluchy chętnie je spożywają, a tym samym szybciej wracają do pełni zdrowia.
Leki, które można stosować na gardło, nawilżają śluzówkę i łagodzą nieprzyjemne objawy towarzyszące, jak chrypka czy kaszel. Radzą sobie z różnymi rodzajami bólu gardła. Ponadto wspierają organizm w walce z infekcją.
Syropy na ból gardła
Gdy boli gardło, można sięgnąć po syrop. Ta forma jest szczególnie akceptowana przez dzieci. Preparaty mają przystępny smak, często też zawierają naturalne składniki. Dodatkowo dzięki swojej konsystencji nawilżają błonę śluzową. Zmniejsza to chrypkę oraz uczucie suchości w gardle i jamie ustnej.
Tabletki do ssania na ból gardła
Osoby dorosłe częściej sięgają po tabletki do ssania na gardło. Są one przeznaczone do leczenia stanów zapalnych oraz łagodzenia dolegliwości bólowych. O tym, że jest to popularny i skuteczny lek, świadczy mnogość preparatów.
Dla osób dorosłych przeznaczone są pastylki, takie jak Strepsils, Cholinex, Inovox lub Isla Medic. Działają one miejscowo, czyli tam, gdzie jest źródło bólu. Mogą zawierać substancje, takie jak
- chlorowodorek lidokainy,
- amylometakrezol,
- salicylan choliny,
- ekstrakty z roślin.
Tego typu tabletki na ból gardła można przyjmować kilka razy dziennie. Konieczne jest trzymanie ich w jamie ustnej lub pod językiem do momentu rozpuszczenia się. Mają one przyjemny smak. Dostępne są pastylki do ssania o smaku czarnej porzeczki, miętowym, anyżkowym, truskawkowym, cytrynowym. Niektóre pastylki mogą być stosowane także przez dzieci. Wybierać należy preparaty, które nie zawierają dodatku cukru.
Spray na ból gardła
Chętnie wybierany jest także aerozol do stosowania w jamie ustnej. Jest to preparat o działaniu miejscowym. Jego składniki wnikają bezpośrednio w śluzówkę gardła, a tym samym łagodzą stan zapalny i ból. Aerozol jest łatwy w użyciu. Posiada specjalny dozownik, który pozwala na precyzyjną aplikację. Spray zawiera lidokainę, mentol, nanokoloid Ag lub wyciągi roślinne (np. ekstrakt z korzenia prawoślazu).
Preparaty do płukania gardła
Osoby, które zmagają się z bólem gardła, mogą stosować także płukanki. Dzięki nim możliwe jest usunięcie patogenów z powierzchni błony śluzowej, nawilżenie jej, a także złagodzenie nieprzyjemnych objawów. Często stosowanymi substancjami w płynach do płukania gardła są chlorowodorek benzydaminy lub szałwia.
Preparaty złożone
Osoby, które odczuwają nie tylko drapanie i ból, lecz także inne objawy przeziębienia i grypy, mogą sięgnąć po preparaty złożone. Najczęściej mają one postać granulatu do rozpuszczenia w wodzie. Zawierają lek przeciwbólowy (paracetamol lub ibuprofen), witaminę C i fenylefrynę.
Ziołowe leki
Ziołowe leki zawierają wyciągi z roślin, które wykazują działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Mogą to być:
- syrop z agawy – łagodzi podrażnioną śluzówkę gardła,
- tymianek – ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne,
- ekstrakt z porostu islandzkiego – jest antyoksydantem, łagodzi podrażnienia i nawilża błonę śluzową górnych dróg oddechowych,
- acerola – naturalne i bardzo bogate źródło witaminy C, która wspiera działanie układu odpornościowego,
- witamina A – pomaga w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych,
- szałwia – ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne,
- mięta – pozostawia uczucie świeżości, a także koi i ułatwia oddychanie.
Ziołowe leki mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i najmłodszych pacjentów. Łagodzą one nieprzyjemne dolegliwości i są bezpieczne. Mają różną formę (od pastylek do syropów).