Termofor znajduje zastosowanie u osób cierpiących na infekcję górnych dróg oddechowych – zwłaszcza przeziębienie lub grypę. Obie choroby przebiegają z dreszczami i uczuciem zimna. W takiej sytuacji ogrzanie znacznie poprawia komfort termiczny, a tym samym samopoczucie.
Termofor sprawdza się też w przypadku osób, które cierpią na zaburzenia krążenia. Objawiają się one oziębieniem dystalnych części ciała – stóp i dłoni. Dlatego konieczne jest ich dodatkowe ogrzanie.
Termofor gumowy czy pluszowy – rodzaje
Na rynku dostępne są różne rodzaje termoforów. Od nich zależy przede wszystkim komfort użytkowania, ale też bezpieczeństwo, trwałość i wydajność. Dlatego warto się zastanowić, jaki jest cel użycia termoforu i pod niego dopasować produkt.
Najbardziej klasycznym rodzajem jest termofor gumowy. Jest on wykonany z gumy. Ma postać worka, który zamyka korek. Wlewa się do niego gorącą wodę i przykłada do ciała. Często jest umieszczony w przyjemnym w dotyku pokrowcu – dzięki temu nie tylko wygląda lepiej wizualnie, ale też znacznie zmniejsza ryzyko przypadkowego oparzenia.
Innym rodzajem jest termofor żelowy. Jest on wypełniony specjalnym żelem. Wystarczy go podgrzać w piekarniku, aby przez długi czas oddawał ciepło. Jego zaletą jest niewielki rozmiar. Ma on jeszcze inne zastosowanie. Po włożeniu do zamrażarki zamienia się w chłodny kompres – wówczas znajduje zastosowanie przy stłuczeniach, złamaniach lub krwiakach.
Dostępne są też specjalne termofory dla dzieci. Są one gumowe (wypełnia się je wodą) lub wypełnione pestkami wiśni (podgrzewa się je w mikrofali). Ich zaletą jest pluszowy pokrowiec. Jest on przyjemny dla skóry, znacznie ogranicza ryzyko poparzenia oraz jest atrakcyjny wizualnie dla najmłodszych, co zmniejsza stres podczas leczenia.
Jaki termofor wybrać?
Przy zakupie termoforu trzeba zwrócić uwagę na:
- sposób wykonania termoforu,
- zabezpieczenie termoforu (szczelny korek, dobrej jakości pokrowiec),
- łatwy sposób czyszczenia termoforu.
Rodzaj termoforu należy dopasować do indywidualnych potrzeb i preferencji.
Jaka jest cena termoforu?
Termofory nie są drogim produktem. Ich cena waha się w granicach 20–40 złotych. Warto przy tym pamiętać, że jest to wyrób medyczny, z którego można korzystać nawet przez kilka lat.
Zwiń opis