Test płytkowy to najczęściej spotykany typ szybkich testów diagnostycznych. Ma postać niewielkiego prostokąta z dwoma okienkami. Jedno z nich jest miejscem, gdzie należy umieścić próbkę pobranego materiału (tzw. dołek próbkowy). Drugie to okno wynikowe, z którego można odczytać wynik testu. Nad oknem wynikowym znajdują się oznaczenia C i T. Pierwsze (C) wskazuje obszar kontrolny, w którym po wykonaniu testu zawsze powinna pojawić się kreska świadcząca o prawidłowym przeprowadzeniu badania. Oznaczenie T odnosi się do wyniku testu - jeśli w polu z tym oznaczeniem pojawi się kreska, to wynik jest pozytywny. Jej brak świadczy o wyniku negatywnym.
Test strumieniowy służy do przeprowadzenia badań, w których materiałem badawczym jest mocz. Wyglądem przypomina flamaster - ma uchwyt i końcówkę absorbującą zatkaną nakładką. Przed wykonaniem badania należy ją zdjąć i odsłonić część chłonną.
Test paskowy ma postać specjalnego paska z oznaczeniami i również wykonuje się go w badaniach, gdy materiałem jest mocz. Widać na nim miejsce uchwytu, linię kontrolną i linię testową oraz poziom zanurzenia. Test paskowy należy bowiem umieścić pobranej próbce moczu zgodnie z oznaczeniami.
Co wykrywają testy diagnostyczne do samokontroli?
Najbardziej znane są testy ciążowe wykrywające w moczu obecność gonadotropiny kosmówkowej (hCG), czyli hormonu produkowanego przez zarodek, a później łożysko. Nie są to jednak jedyne testy, które łatwo można wykonać w domu. Osoby starające się o dziecko mogą sięgnąć po testy owulacyjne i testy płodności.
Test owulacyjny przeznaczony jest dla kobiet, bada poziom hormonu lutenizującego (lutropina, LH). Jest to hormon, którego poziom wzrasta tuż przed najbardziej płodnym dniem w miesiącu. Dodatni wynik testu wskazuje, że w ciągu najbliższych 24-36 godzin dojdzie do owulacji, tym samym informuje, że w tym czasie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe. Z kolei test płodności dla mężczyzn określa stężenie plemników w próbce nasienia.
Dostępne są także testy, które w prosty sposób pomogą wykryć chorobę. Wśród nich znaleźć można testy na alergie, nietolerancje pokarmowe, testy na nietolerancję glutenu i celakię, testy wykrywający infekcje intymne, testy informujące o infekcji dróg moczowych, testy wykrywające białko w moczu lub testy wykrywające krew utajoną w kale, oprócz tego na uwagę zasługują testy badające poziom cholesterolu lub glukozy we krwi, a także testy wskazujące na niedobór żelaza w organizmie.
Testy do samodzielnego wykonania mogą również wykryć obecność bakterii i wirusów w organizmie. W naszej ofercie znaleźć można m.in.:
- test z krwi wykrywający Helicobacter pylori, czyli bakterię wywołującą wrzody żołądka,
- test do wykrywania rotawirusów i adenowirusów w kale,
- test na anginę bakteryjną wykrywający paciorkowce w wymazie z gardła,
- szybki test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2,
- test z krwi do wykrywania kiły,
- testy na COVID.
W ramach profilaktyki można skorzystać z produktów, które mają na celu ocenę funkcjonowania naszego organizmu. W tym celu warto sięgnąć m.in. po test na niedoczynność tarczycy, test oceniający pracę nerek (wykrywający albuminę w moczu), test do oceny stanu fizjologicznego wątroby lub test - badanie ogólne moczu.
Zalety szybkich testów diagnostycznych
Szybki test diagnostyczny można przeprowadzić w warunkach domowych, co jest niezwykle pomocne w przypadku osób, które mają utrudniony dostęp do laboratorium lub specjalisty. Tego rodzaju wyroby służą przede wszystkim do samodzielnej profilaktyki. Pozwalają na wykrycie chorób na wczesnym ich etapie, są pomocne w trakcie starań o dziecko, weryfikują podejrzenia związane ze stanem zdrowia i pomagają podjąć decyzję o udaniu się do lekarza. Należy pamiętać, że wszystkie niepokojące objawy związane ze stanem zdrowia, należy skonsultować z lekarzem.
Dużą zaletą samodzielnych testów diagnostycznych jest to, że są łatwe w użyciu. Wykonanie takiego testu po dokładnym przeczytaniu dołączonej do niego instrukcji jest bardzo proste. Wiele osób docenia również fakt, że nie trzeba czekać długo na wynik, ponieważ pojawia się on zazwyczaj po kilkunastu minutach.