Jak gumy nikotynowe pomagają w zaprzestaniu palenia papierosów?
Gumy z nikotyną to leki stosowane w celu złagodzenia głodu nikotynowego. Pojawia się on, gdy substancja ta przestaje być dostarczana organizmowi. Jego objawy są nieprzyjemne i bardzo uciążliwe, co utrudnia pokonanie uzależnienia. Po odstawieniu papierosów pojawiają się m.in.: zaburzenia koncentracji, niepokój, rozdrażnienie, lęk, bezsenność, uporczywe myśli o zapaleniu, wzmożony apetyt.
Gumy z nikotyną dostarczają organizmowi niewielkie dawki nikotyny. Ma ona czystą postać. Zaletą stosowania tego typu leków jest brak narażenia na szkodliwe substancje smoliste, rakotwórcze i dwutlenek węgla, które są obecne w dymie papierosowym.
Gumy z nikotyną:
- ułatwiają odzwyczajanie się od nikotyny,
- zmniejszają uczucie głodu nikotynowego,
- ułatwiają pozbycie się nawyku trzymania papierosa w ustach,
- odświeżają oddech,
- łagodzą objawy towarzyszące wychodzeniu z nałogu.
Trzeba jednak pamiętać, że odzwyczajanie się od papierosów nawet z gumami wymaga czasu.
Jak stosować gumy na rzucenie palenia?
Tylko leki stosowane w prawidłowy sposób dają oczekiwany efekt. Dawkowanie gum należy ustalić indywidualnie z lekarzem. Zwykle przyjmuje się około 12 sztuk dziennie. Z czasem dawka ta powinna ulegać zmniejszeniu.
Gumę należy przyjmować przez jej powolne żucie do momentu poczucia smaku. Następnie konieczne jest jej przytrzymanie w jamie ustnej, aż smak zaniknie, aby nikotyna mogła wchłonąć się przez błonę śluzową. Nie należy połykać gumy. Nikotyna połknięta ze śliną może podrażnić gardło lub układ pokarmowy.
Gumę należy żuć pomału. Czynność ta powinna trwać około 30 minut. Należy sięgać po lek, gdy pojawi się chęć sięgnięcia po papierosa.