Leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) zawierają substancje, takie jak:
- ibuprofen,
- ketoprofen,
- metamizol,
- deksketoprofen,
- diklofenak.
Do tej grupy zaliczany jest także kwas acetylosalicylowy, czyli aspiryna. NLPZ działają na zasadzie blokowania enzymów cyklooksygenazy, a tym samym nie dopuszczają do powstawania prostaglandyn – substancji wywołujących stan zapalny i ból w tkankach. NLPZ mają także właściwości przeciwgorączkowe.
Paracetamol
Jednym z najbardziej znanych leków przeciwbólowych jest paracetamol. Mechanizm działania tej substancji opiera się na blokowaniu cyklooksygenazy w układzie nerwowym. Ma on właściwości przeciwgorączkowe. Nie jest jednak lekiem o działaniu przeciwzapalnym. Paracetamol jest dostępny w postaci tabletek, granulatu do rozpuszczania w wodzie i zawiesiny. Osoby, które zmagają się z infekcją, mogą sięgnąć po preparat złożony.
Leki przeciwbólowe dla dzieci
Leki stosowane na ból i gorączkę dla dzieci również zawierają paracetamol lub substancje z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Różnią się one jednak dawką – jest ona niska i dostosowana do wieku malucha. Mają również bardziej przystępną formę: zawiesiny, syropu lub granulatu.
Kiedy sięgnąć po leki przeciwbólowe?
Po leki przeciwbólowe bez recepty można sięgnąć, gdy pojawi się:
- ból głowy,
- ból mięśni,
- ból stawów,
- ból pleców,
- ból zęba,
- ból zatok,
- bóle menstruacyjne,
- ból związany z kontuzją lub nadwyrężeniem mięśni,
- ból związany z przeprowadzonym zabiegiem medycznym (np. wyrwaniem zęba).
Stosowanie leków przeciwbólowych bez recepty powinno być krótkotrwałe. Oznacza to, że preparaty można przyjmować tylko przez kilka dni (maksymalny czas trwania terapii ustala producent, a informacje na ten temat są dostępne w ulotce dołączonej do opakowania). Nie należy również przekraczać rekomendowanej dawki.
Czym kierować się przy wyborze leków przeciwbólowych?
Należy pamiętać, ze wybierając leki przeciwbólowe, należy upewnić się, czy nie jesteśmy uczuleni na jeden z głównych składników. W przeciwnym razie istnieje możliwość wystąpienia licznych reakcji niepożądanych, w tym intensywnej reakcji alergicznej, która stanowi zagrożenie dla zdrowia. Podobnie jest z innymi przeciwwskazaniami. Dlatego sięgając po preparaty przeciwbólowe, zawsze trzeba przeczytać ulotkę.
Lek przeciwbólowy należy dostosować także do przyczyny nieprzyjemnych dolegliwości. Jeżeli towarzyszy mu stan zapalny, najlepiej sięgnąć po jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Natomiast przy gorączce sprawdzi się paracetamol.
Warto pamiętać, że ból głowy może być efektem migreny, przeziębienia lub innego stanu chorobowego. Często jest też symptomem niewłaściwego trybu życia i oddziaływania negatywnych czynników zewnętrznych. Podobnie jest z innymi dolegliwościami bólowymi. Dlatego ich wystąpienie zawsze warto skonsultować z lekarzem.
Ważna jest także forma środka pomocnego przy zwalczaniu bólu. Tradycyjnie leki mają formę kapsułek i tabletek. Jednak na rynku dostępne są granulaty do rozpuszczenia w wodzie, czopki, syropy, żele i plastry. Rodzaj należy dopasować do swoich preferencji, typu bólu (np. na ból mięśni lepiej sprawdzą się żele i maści przeciwbólowe), ale też wieku pacjenta (dla małych dzieci dostępne są syropy przeciwbólowe).
W ofercie naszej apteki znajdują się środki znanych i cenionych producentów: Paracetamol, Ibuprom, Nurofen i wiele innych. Leki przeciwbólowe dostępne są w wersjach podstawowych, w silniejszych dawkach (Max, Forte) oraz w formie bezpiecznej dla dzieci i niemowląt.
Zwiń opis