Ból stawów i kości może być związany z ich przeciążeniem, na przykład po wykonaniu dużego wysiłku fizycznego, a także ze zmianami zwyrodnieniowymi, zachodzącymi zwłaszcza na skutek upływu lat. Z tego właśnie powodu najmocniej dolegliwości dokuczają osobom starszym. Objawy te mogą również dotyczyć młodszych osób, zwłaszcza w niepogodę.
Dlaczego stawy najbardziej bolą jesienią?
Ma to związek z niższą temperaturą i wzrostem wilgotności powietrza. Niezależnie jednak od przyczyny, z bólem stawów i kości trzeba aktywnie walczyć, by móc odzyskać komfort oraz właściwą mobilność. A jakie są dostępne metody walki?
1. Domowe sposoby na ból stawów i kości
Domowe metody stosują zwłaszcza osoby starsze, które zażywają już wiele leków na inne przypadłości i chcą ochronić swój organizm przed skutkami zażywania zbyt wielu farmaceutyków. Trzeba jednak zaznaczyć, że domowe metody mogą być mniej skuteczne niż leki czy suplementy, a także zwykle trzeba długo czekać by zobaczyć efekty. Sprawdzają się one więc tylko wtedy, gdy ból nie jest nasilony. Są świetne też jako kuracja do długotrwałego stosowania, podczas gdy farmaceutyki najlepsze są do stosowania doraźnego (z wyjątkami).
Zimne lub gorące okłady
Najprostszym domowym sposobem na ból stawów i kości są ciepłe bądź zimne okłady. Trzeba samemu zaobserwować, co przynosi większą ulgę. Do okładów można stosować różnego rodzaju kompresy, także zakupione w aptece okłady żelowe, które można chłodzić w lodówce bądź nagrzewać w gorącej wodzie. Przydać mogą się też okłady z lodu, zwłaszcza gdy stawy uległy przeciążeniu, na przykład w wyniku kontuzji przy uprawianiu sportu, czy też ciepły termofor.
Kąpiele zdrowotne z dodatkiem ziół i minerałów
Inne domowe metody na ból stawów i kości to kąpiele z dodatkiem na przykład siarki czy innych składników, na przykład ziół, o działaniu przeciwzapalnym. Wiele osób stosuje też domowe nalewki z ziół czy bursztynu, które wciera się w bolące miejsca – mają one zwykle działanie rozgrzewające.
Dostarczanie witamin i minerałów w diecie
Do domowych metod na te dolegliwości można również zaliczyć dietę. Jeśli ktoś zadaje sobie pytanie, jak wzmocnić stawy za pomocą diety, to warto wprowadzić do niej zwłaszcza produkty zawierające kolagen, czyli przede wszystkim żelatynę. Stawy można i trzeba wzmacniać, między innymi od wewnątrz, więc zadbanie o dietę zdrową dla stawów może przynieść znakomite rezultaty.
2. Przeciwbólowe tabletki na stawy i kości
W sprzedaży znaleźć można różnego rodzaju tabletki, które pomogą uporać się z bólem kości i stawów. Co ważne, są to dwa rodzaje środków: preparaty o działaniu doraźnym, jak i do dłuższej kuracji, których zadaniem jest stała poprawa stanu stawów.
Na wzmocnienie kości można też zażywać środki z witaminą D.
3. Maści i żele na ból stawów i kości vs. Suplementy w tabletkach
Bardziej popularne niż tabletki na ból stawów i kości są środki do stosowania zewnętrznego. Ich użytkowanie jest bardzo dobrym rozwiązaniem, gdyż nie mają one żadnego negatywnego wpływu na organizm (na przykład na układ pokarmowy) i mogą przynieść ulgę jeszcze szybciej.
Siła maści i żeli tkwi w substancjach czynnych, które działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo a działanie rozgrzewające i chłodzące przynosi dodatkowo chwilową ulgę. Działanie chłodzące maści polecane jest przy obrzękach i urazach. Maści rozgrzewające drażnią zakończenia nerwowe na powierzchni skóry co skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych i polepszeniem ukrwienia bolącego miejsca. Efektem jest zmniejszenie się stanu zapalnego i bólu.
4. Plastry i okłady na bolące stawy i kości
Alternatywą dla maści, żeli czy kremów na ból stawów i kości, które trzeba wcierać nawet kilka razy dziennie są plastry i okłady. One także mogą mieć działanie rozgrzewające bądź chłodzące, a przy tym przez długi czas uwalniają substancje aktywne. Plastry i okłady są więc idealne na silny, utrzymujący się ból.
5. Ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne
Kiedy wymienione wyżej sposoby nie przynoszą ulgi w bólu, warto skorzystać z zabiegów fizjoterapeutycznych. W ich zakres wchodzą ćwiczenia oraz zabiegi wykonywanego różnego rodzaju metodami. Mogą to być zabiegi z zakresu krioterapii czy hydroterapii, naświetlania laserem czy specjalnymi lampami, a nawet oddziaływanie polem magnetycznym.
Zanim jednak zdecyduje się na te rozwiązania, warto postarać się pozbyć się dolegliwości bólowych łatwiej dostępnymi i tańszymi metodami, a także podjąć działania mające na celu regenerację stawów, tj. zastosować odpowiednią dietę i suplementy odbudowujące chrząstkę stawową. Ćwiczenia i zabiegi fizjoterapeutyczne można włączyć do leczenia bóli stawów tylko po konsultacji z lekarzem. Jeśli samemu się zadecyduje o zastosowaniu ćwiczeń lub zabiegach fizjoterapeutycznych, można sobie bardziej zaszkodzić. Można również skierować się do specjalistycznej poradni leczenia bólu gdzie zostaną dobrane indywidualnie metody brane specjalistyczne metody leczenia przewlekłych bóli stawów i kości.