Szukasz sposobów na piękny uśmiech? Sprawdź, czym są licówki! Cena, rodzaje licówek i przebieg zabiegu
Większość z nas marzy o zdrowych, białych zębach i pięknym uśmiechu, dlatego stomatologia oferuje szereg możliwości, by zadbać o jego wygląd. Oprócz zabiegów medycznych, których celem jest poprawa stanu zdrowia jamy ustnej, dostępne są również procedury typowo estetyczne, takie jak wybielanie zębów, wstawianie implantów, czy zakładanie licówek.
Licówki to alternatywa dla implantów dentystycznych. Z pomocą nakładek stomatolog może nadać zębom równą, upragnioną formę, a także rozjaśnić uśmiech pacjenta. Sprawdź, jak licówki mogą poprawić wygląd zębów, jak się je zakłada i komu polecany jest taki zabieg. Dowiedz się, czy niszczą naturalne szkliwo i czy zawsze trzeba szlifować zęby przed ich założeniem.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym są licówki i jakie są ich rodzaje?
Licówki to nic innego, jak cienkie, pojedyncze nakładki na zęby, które stomatolog zakłada pacjentowi w gabinecie. Lekarz przykleja je do przedniej, czyli licowej powierzchni zęba — stąd właśnie wzięła się ich nazwa. Żeby przykleić licówki, należy wcześniej wyleczyć ubytki i odpowiednio przygotować szkliwo.
Licówki to jedna z najpopularniejszych procedur stomatologii estetycznej. Ich założenie pozwala w krótkim czasie poprawić wygląd naturalnych zębów i optycznie wyrównać ich linię. Dzięki licówkom, przebarwienia i pęknięcia szkliwa stają się niewidoczne, a pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem.
Nakładki, które zakłada się na przednią część zębów, mogą być wykonane z różnych tworzyw. Ich trwałość, wygląd i koszt zależy w dużej mierze od tego, jaki materiał zastosowano do produkcji. Najczęściej lekarze stosują klasyczne licówki porcelanowe, kompozytowe lub ceramiczne. Sprawdź, czym różnią się poszczególne rodzaje licówek.
Licówki akrylowe
Nakładki wykonane z akrylu charakteryzują się najkrótszą trwałością — ich żywotność to ok. 2 lata. Stosuje się je jako licówki tymczasowe u pacjentów, którzy oczekują na porcelanowe nakładki lub z różnych powodów chcą odłożyć zabieg w czasie. Warto wiedzieć, że nakładki akrylowe są znacznie grubsze i masywniejsze, niż inne rodzaje licówek. Niska cena licówek akrylowych przekłada się nie tylko na ich wytrzymałość, ale również estetykę.
Licówki kompozytowe
To licówki dentystyczne wykonane z tego samego materiału, który stomatolog stosuje do wypełniania ubytków po wyleczeniu zębów. Cechuje je dość dobra trwałość oraz duży wybór odcieni, co pozwala jeszcze lepiej dobrać kolor nakładki do naturalnej barwy zęba. Licówki kompozytowe należy wymieniać po ok. 2-3 latach.
Licówki ceramiczne
Materiał do wykonania tego rodzaju licówek uzyskuje się poprzez zmielenie krzemionki, kwarcu, glinki porcelanowej i odpowiednio dobranych barwników. Po zmieszaniu z wodą i nadaniu im właściwej formy wypala się je w specjalnym piecu. Są znacznie trwalsze, niż licówki kompozytowe i zapewniają bardziej naturalny efekt.
Licówki porcelanowe
Licówki wykonane z masy porcelanowej cieszą się największą popularnością wśród pacjentów i są najczęściej polecane przez lekarzy. Wyróżnia je estetyczny wygląd, wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia, czy przebarwienia. Nie osadza się na nich kamień, dlatego doskonale się prezentują przez długi czas – ich żywotność to ok. 10-15 lat. Dobrze wykonane licówki porcelanowe trudno odróżnić od prawdziwego szkliwa, co zapewnia naturalny wygląd uśmiechu.
Licówki pełnoceramiczne
Pozwalają odtworzyć warstwową strukturę zęba, ponieważ pod ceramiczną licówką znajduje się porcelanowa podbudowa z tlenku glinu lub cyrkonu. Prawidłowo wykonane i założone, praktycznie niczym nie różnią się od naturalnych zębów.
Czy licówki niszczą zęby?
Licówki (niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane) nakłada się na zdrowe, naturalne zęby pacjenta, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie szkliwa. Choć jeszcze do niedawna należało oszlifować przednią powierzchnię zęba, żeby założyć licówki, to obecnie istnieją już nowoczesne metody oraz rodzaje licówek, przy których nie jest to niezbędne. Wówczas taki zabieg jest w pełni odwracalny — cienkie licówki można ściągnąć.
O tym, czy zachodzi konieczność szlifowania zębów przed umieszczeniem na nich licówek, decyduje lekarz stomatolog na podstawie oceny stanu jamy ustnej pacjenta oraz typu wybranego materiału licówek.
Szlifowanie jest ingerencją w naturalną budowę zęba, jednak w większości przypadków, usuwa się jedynie cienką warstwę szkliwa, tak, aby można było skutecznie zamocować na zębie nakładkę. Warto jednak pamiętać, że spiłowanych zębów nie da się już przywrócić do stanu sprzed ingerencji.
Niezależnie od rodzaju założonych licówek, niezbędna jest odpowiednia higiena, czyli szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania jamy ustnej. Należy również regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, aby lekarz mógł zrobić przegląd i ocenić stan zębów, dziąseł oraz licówek.
Licówki stomatologiczne — kto może rozważyć takie rozwiązanie?
Licówki to opcja dla każdego, kto chce poprawić wygląd swoich zębów, bez tak rozległej ingerencji, jak w przypadku implantów. Na założenie licówek najczęściej decydują się osoby z estetycznymi wadami uzębienia, takimi jak przebarwienia, nierówności, krzywizny czy niewielka diastema.
Porcelanowe lub ceramiczne nakładki mogą być także rozwiązaniem dla tych, którzy chcą poprawić kształt swoich zębów bez konieczności zakładania stałego aparatu ortodontycznego. Istotne jest jednak, aby przed podjęciem decyzji skonsultować się z doświadczonym dentystą, który oceni indywidualne potrzeby pacjenta i doradzi najodpowiedniejsze postępowanie.
Warto pamiętać, że nie u każdego można założyć licówki. Przeciwwskazaniami do zabiegu są m.in.:
Licówki – cena i przebieg zabiegu stomatologicznego
Przed założeniem licówek należy zadbać o zdrowie jamy ustnej, czyli wyleczyć ubytki oraz stany zapalne. Zazwyczaj cała procedura odbywa się w ciągu kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Na pierwszej lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, informując go o rodzajach licówek i ich cechach. Dobierany jest też ich kolor oraz kształt, po czym lekarz pobiera wycisk szczęki, niezbędny do zaprojektowania docelowej formy licówek oraz przygotowania nakładek tymczasowych.
Celem drugiej wizyty jest przymiarka licówek, zeszlifowanie szkliwa, jeśli zachodzi taka konieczność i zabezpieczenie zębów. Może się to odbywać w znieczuleniu miejscowym. Jeśli pacjent zaakceptuje kształt, kolor i wygląd licówek, stomatolog odsyła model do pracowni, w której zostaną wykonane docelowe licówki.
Zazwyczaj w czasie ostatniej wizyty stomatolog dopasowuje oraz cementuje licówki, a pacjent może cieszyć się nowym, pięknym uśmiechem.
Ile kosztują licówki? Cena nakładek zależy w dużej mierze od materiału, z jakiego są wykonane. Do najtańszych należą akrylowe i kompozytowe, z kolei ceramiczne oraz porcelanowe są znacznie droższe.
Podsumowanie
Istnieją różne rodzaje licówek, z których każdy ma swoje zalety i wady. Pozwalają stosunkowo szybko zmienić wygląd zębów i estetykę uśmiechu, jednak nie mogą być założone u każdego. Przed zabiegiem stomatologicznym niezbędna jest konsultacja ze specjalistą, aby ocenić stan jamy ustnej oraz dobrać licówki do naturalnego uzębienia pacjenta.
Źródła:
- M. Żarow, Licówki, "Wydawnictwo Kwintesencja" 2020, s. 19-35.
- W. Bereziewicz, Odbudowa estetyczna zęba, wykonanie licówki czy korona protetyczna?, https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/lekarze-odpowiadaja/68925,odbudowa-estetyczna-zeba-wykonanie-licowki-czy-korona-protetyczna (dostęp: 21.03.2024 r.).
- J. Skocz, Co to są licówki na zęby – kiedy i czy warto je założyć?, https://precisdent.pl/blog/licowki (dostęp: 21.03.2024 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [09.04.2024]