Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa, dlatego do opatrywania ran dziecka nie należy używać plastrów dla dorosłych. Plaster dla malucha powinien być wykonany z miękkiego, delikatnego i hipoalergicznego materiału. Bardzo ważne jest również to, by nie przywierał do rany i łatwo się odklejał, aby można go było szybko usunąć.
Kolorowe plasterki dla maluchów
Warto kupić opatrunki dla dzieci w fantazyjnych kształtach i kolorach, z zabawnymi obrazkami przedstawiającymi postacie z bajek lub zwierzątka. Po naklejeniu wyglądają one jak wesołe, dziecięce tatuaże. Taki plaster z pewnością poprawi humor maluszka i sprawi, że zapomni on o nieprzyjemnościach związanych ze skaleczeniem.
Plastry wodoodporne
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie na skaleczenia u dzieci plastrów wodoodpornych. Chronią one ranę przed wodą w trakcie kąpieli i mycia rąk. Pomaga to uniknąć częstej wymiany opatrunku, a jednocześnie doskonale chroni ranę przed wpływem wody i zabrudzeniami. Tego typu plastry wykonane są z materiału, który pozwala skórze oddychać.
Silikonowe plastry na blizny
Silikonowe plastry stosuje się na blizny pooperacyjne, a także zagojone rany po oparzeniach lub urazach. Skóra dziecka ma duże zdolności regeneracyjne, jednak przy głębszych bliznach warto zastosować tego typu opatrunki, by zmniejszyć szpecące szramy. Silikonowe plastry nie tylko poprawiają wygląd i elastyczność blizn, ale też redukują ból, swędzenie i uczucie ciągnięcia.
Plastry okulistyczne
Plastry stosuje się nie tylko na rany i blizny. Na rynku dostępne są plastry okulistyczne przeznaczone do korekcji wad wzroku, takich jak zez, czy amblyopia (tzw. leniwe oko). Plastrem zakleja się zdrowsze oko, co sprawia, że oko z poważniejszą wadą zaczyna lepiej pracować.
zwiń opis