Objawy związane z niedoborem żelaza
Objawami niedoboru żelaza są:
- zawroty głowy,
- osłabienie i łatwa męczliwość,
- bóle i zawroty głowy,
- problemy z koncentracją,
- duszność,
- zaburzenia pracy serca,
- bladość skóry,
- osłabiona odporność organizmu.
Pojawienie się objawów niedoboru żelaza wymaga konsultacji z lekarzem.
Skąd się biorą niedobory żelaza i jak je uzupełniać?
Dzienna norma zapotrzebowania na żelazo jest zależna od płci i wieku. Inne zapotrzebowanie dotyczy dzieci, inne kobiet w ciąży i matek karmiących, a jeszcze inne osób starszych. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze przyjmowanie odpowiedniej dawki żelaza przyniesie oczekiwany skutek. Żelazo bowiem należy do mikroelementów trudno przyswajalnych. Dlatego dostępne w naszej aptece online produkty, zawierają nie tylko żelazo w czystej postaci, ale również inne składniki np. witaminę C, która zwiększa wchłanianie tego pierwiastka.
Na niedobór żelaza narażone są osoby, które:
- stosują nieodpowiednią dietę (bez produktów stanowiących źródła żelaza),
- z zaburzeniami wchłaniania,
- zmagają się z krwawieniem z przewodu pokarmowego.
Żelazo występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego i roślinnych. Znajdziemy go w mięsie i podrobach, orzechach i nasionach, roślinach strączkowych, tofu, płatkach owsianych, kakao oraz warzywach (np. szpinaku, burakach, natce pietruszki). Uzupełnianie niedoborów żelaza powinno odbywać się pod okiem lekarza.
Żelazo wchłania się bardzo dobrze, kiedy wraz z nim dostarczana jest witamina C, witamina B12 lub kwas foliowy. Warto o tym pamiętać w czasie suplementacji.
Suplement diety z żelazem
W naszej aptece eZiko oferujemy szeroki wybór suplementów diety zawierających przyswajalne formy żelaza. Mają one formę kapsułek, tabletek, saszetek, a także kropli. Szczególnie polecamy preparaty złożone, które zawierają dodatkowe substancje (np. z kwasem foliowym). Poprawiają one jego wchłanianie, a także uzupełniają niedobór minerałów i witamin.
Żelazo u kobiet w ciąży
Szczególną uwagę na poziom żelaza w organizmie powinny zwracać uwagę kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią. Zdarza się bowiem, że w okresie tym spada poziom żelaza u kobiet, które wcześniej nie miały tego problemu. Dlatego tak ważne jest comiesięczne wykonywanie podstawowych badań i w razie potrzeby suplementowanie żelaza odpowiednią w danym przypadku dawką.