Ból głowy, brzucha lub gorączka mogą pojawić się niespodziewanie. Dlatego warto mieć w domu środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, które pomogą nam walczyć z tymi dolegliwościami. Dla dzieci należy zakupić specjalne leki przeznaczone dla maluchów w postaci syropu lub czopków.
Środki odkażające i materiały opatrunkowe
W domowej apteczce powinny znaleźć się również środki odkażające, którymi możemy szybko zdezynfekować skaleczenie lub ranę, na przykład wodę utlenioną czy też spirytus salicylowy. Do zabezpieczenia rany przydadzą nam się z kolei materiały opatrunkowe, przede wszystkim gazy, bandaże i plastry.
Leki przeciwbiegunkowe i zapobiegające odwodnieniu
Biegunka może pojawić się nagle, nie zawsze mamy wtedy czas lub możliwość, aby zaopatrzyć się w aptece w odpowiednie leki. Warto więc umieścić w domowej apteczce środki wstrzymujące biegunkę. Pamiętajmy również o tym, że długotrwała biegunka powoduje odwodnienie, na wszelki wypadek należy więc mieć w pogotowiu leki, które regulują gospodarkę wodno-solną całego organizmu.
Leki przeciw zaparciom
Problemem równie uciążliwym jak biegunka jest zaparcie. Z dolegliwością tą raz na czas boryka się wiele osób. Istnieją jednak liczne środki, które w szybki sposób mogą pomóc nam z tym nieprzyjemnym problem. One również powinny znaleźć się w naszej apteczce.
Przydatne akcesoria medyczne
Wyposażenie apteczki powinno obejmować także kilka ważnych akcesoriów – przede wszystkim termometr lekarski, nożyczki do cięcia bandaży termofor lub okłady zimno-ciepło, które możemy wykorzystać do łagodzenia bólu, na przykład po urazie.
Przechowywanie apteczki
Domowa apteczka powinna być przechowywana w suchym miejscu o temperaturze pokojowej. Należy także zadbać o to, by dzieci nie miały do niej dostępu.
zwiń opis