Wybór preparatu magnezowego trzeba uzależnić od występujących objawów jego niedoboru. Preparaty magnezowe oprócz głównego składnika, jakim jest magnez, mają bowiem również składniki dodatkowe. Ich obecność sprawia, że działają one bardziej skutecznie na określone dolegliwości. Sprawdzą się w przypadku osób, u których jednocześnie rozpoznano niedobór witamin lub minerałów.
Produkty z magnezem zawierają często witaminę B6, potas i wyciągi roślinne (np. z głogu). Suplement diety z magnezem i potasem polecany jest osobom, którym najbardziej doskwierają skurcze mięśni. Te z wyciągiem z głogu dodatkowo wspierają serce, a te z witaminą B6 ułatwiają przyswajanie magnezu, dzięki czemu zażywanie suplementu diety z magnezem przynosi szybsze efekty.
Osoby, które cierpią na niedobór minerałów i niedobór witamin, przed rozpoczęciem suplementacji powinny skonsultować się z lekarzem. Konieczne może być wykonanie badań, w których czasie zostanie ustalony poziom magnezu i stopień niedoboru. Warto także pamiętać, aby wprowadzić do codziennej diety produkty bogate magnez w dużych ilościach. Są to m.in.: pestki dyni, awokado, orzechy, ciecierzyca, kakao, kasza gryczana, szczaw, szpinak, soja.
Dlaczego warto suplementować magnez?
Warto również wiedzieć, że magnez jest pierwiastkiem koniecznym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale niestety nie kumuluje się w nim. Oznacza to, że nie można zgromadzić jego zapasów, lecz trzeba stale go suplementować lub dostarczać w odpowiedniej ilości ze spożywanych produktów żywnościowych, co w dobie żywności wysoce przetworzonej jest niezwykle trudne.
Niedobór magnezu
Niedobór minerałów, takich jak magnez, jest szczególnie niebezpieczne dla organizmu. Zostaje zaburzone jego prawidłowe funkcjonowanie, co skutkuje szeregiem zaburzeń ze wszystkich układów w ciele. Pojawiają się także nieprzyjemne objawy niedoboru magnezu. Co ważne, sytuacja taka może dotyczyć dorosłego człowieka, ale także dzieci.
Braki magnezu objawiają się jako:
- ogólne osłabienie,
- drganie powiek,
- bolesne skurcze łydek,
- spadek odporności,
- problemy ze snem,
- pogorszenie kondycji skóry, włosów i paznokci.
Szczególnie niebezpieczny jest długotrwały niedobór magnezu, ponieważ prowadzi do poważniejszych zaburzeń. Na niedobór minerałów szczególnie narażone są osoby z chorobami przewodu pokarmowego, stosujące diety eliminacyjne, cierpiące na zaburzenia wchłaniania.
Jak suplementować magnez?
Suplementacja magnezu powinna przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza i producenta preparatu. Nie należy przekraczać rekomendowanej dziennej dawki. Warto pamiętać, że nadmiar magnezu również jest niebezpieczny dla organizmu.
zwiń opis