Zaburzenia koncentracji – 18 skutecznych sposobów na poprawę pracy mózgu!
Jesteś zmęczony, a przed Tobą czas intensywnej nauki lub pracy? Czujesz, że stajesz się mniej efektywny? Zastanawiasz się, jak poprawić funkcje poznawcze organizmu, w tym pamięć i koncentrację? Mózg do prawidłowego działania potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Zadbaj o higienę pracy, wprowadź do swojego planu dnia nawyki, które poprawią jego funkcjonowanie.
Podczas wzmożonej nauki lub w trakcie wypełniania obowiązków służbowych często wpadamy w wir ciągłej pracy. Gonią nas terminy, zbliżają się daty ważnych egzaminów i naturalnie, chcemy wypaść jak najlepiej. Często kosztem zdrowia chodzimy późno spać i zapominamy o odpowiednio zbilansowanej diecie. Dłuższe okresy w których funkcjonujemy w ten sposób nie są dobre dla zdrowia mózgu. Zmniejszają zdolność organizmu do regeneracji i spowalniają zdolności poznawcze. W konsekwencji mogą pojawić się problemy z pamięcią i koncentracją.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dieta to podstawa – zadbaj o poprawę pamięci
Zbilansowania dieta to podstawa prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym układu nerwowego. Jeśli chcesz zadbać o poprawę koncentracji i sprawność intelektualną, koniecznie zastanów się, czy Twoje posiłki zawierają odpowiednią ilość niezbędnych składników odżywczych.
1. Dbaj o odpowiednią dietę
W czasie sesji Twoja codzienność to chipsy, cola i jedzenie na mieście, bo nie masz czasu na nic wartościowego? Wiedz, że sam sabotujesz swój sukces. Jedzenie tak zwanego „śmieciowego jedzenia” jest szczególnie groźne w okresie nastoletnim. Badania wskazują, że jeżeli niezdrowe jedzenie przeważa w diecie kilkunastolatków, to w znaczny sposób przyczynia się u nich do zaburzeń pamięci.
Twoje ciało potrzebuje witamin i wszystkich niezbędnych składników mineralnych, aby pracować na najwyższych obrotach. Jeśli w ciągu tygodnia nie masz czasu na zdrową dietę, przygotuj posiłki w weekend. Przy planowaniu dań kieruj się zaleceniami wynikającymi z piramidy żywieniowej.
Podstawą powinny być warzywa (w tym warzywa strączkowe) i owoce (w mniejszej ilości), produkty zbożowe (pełnoziarniste), nabiał, mięso oraz tłuszcze (najlepiej roślinne). Dodatkowo bardzo ważne jest ograniczenie soli, produktów smażonych oraz słodyczy i wyrobów cukierniczych. Wprowadź do swojego jadłospisu produkty bogate w błonnik.
2. Yerba mate zamiast kawy
Picie yerby w naszym kraju spopularyzował Wojciech Cejrowski. Tradycję tę przywiózł ze swoich podróży po Ameryce Łacińskiej. Jej picie ma swoje zalety. W porównaniu do kawy nie otępia i nie powoduje problemów z zaśnięciem. Nasz mózg po jej wypiciu nadal pracuje na wysokich obrotach.
3. Pamiętaj o śniadaniach
Do dobrego funkcjonowania mózg potrzebuje kalorii. Zwłaszcza tych wartościowych i zwłaszcza rano! Zdrowe śniadanie to takie, w którym znajdują się białko, węglowodany i witaminy. Np. kasza jaglana z mlekiem i bananem. Jeśli unikasz śniadań rano, wiedz, że wyrządzasz sobie krzywdę. Ale uwaga! Przejadanie się również pogarsza koncentrację, dlatego trzeba jeść z umiarem. Dobrym rozwiązaniem jest rozplanowanie jedzenia w ciągu dnia na 4-5 posiłków, w zależności od potrzeb naszego organizmu.
4. Gorzka czekolada na poprawę pamięci
Kilka kostek gorzkiej czekolady o wysokiej zawartości kakao (minimum 70%!) wystarczy, żeby lepiej przyswajać wiedzę czy wydajniej pracować. Zawarta w niej pirazyna usprawnia myślenie i ma pozytywny wpływ na pracę mózgu. Jeśli nie lubisz gorzkiej czekolady, dodaj odrobinę do porannej owsianki lub owocowego koktajlu.
5. Woda mineralna
Wiesz, że ból głowy to bardzo często sygnał od organizmu, że jesteśmy odwodnieni? Zanim więc sięgniesz po kolejną kawę lub udasz się na drzemkę, po prostu wypij 2 szklanki wody małymi łyczkami. Powinieneś od razu poczuć się lepiej. W dłuższej perspektywie warto wprowadzić codzienny nawyk picia od 1,5 do 2 litrów wody.
6. Pij zieloną herbatę
To naprawdę dobra alternatywa dla kawy – gorący napój poprawia pamięć i koncentrację, a przy okazji przyspiesza metabolizm. Najlepsza będzie jednak bez cukru – jeśli już musisz słodzić, wybierz zdrowszy ksylitol lub odrobinę miodu.
7. Pomyśl o lecytynie
Dieta uboga w lecytynę źle wpływa na pamięć i koncentrację. Dzieje się tak dlatego, że ta substancja jest niezbędna do produkcji neuroprzekaźników – acetylocholiny. Lecytynę znajdziesz w orzeszkach ziemnych, tofu i innych przetworach sojowych oraz w kiełkach pszenicy. Może być także suplementem diety. Wpływa pozytywnie na funkcje poznawcze.
8. Unikaj alkoholu
Używki pogarszają koncentrację i mają negatywny wpływ na pamięć i pracę pomiędzy komórkami nerwowymi. Jeśli kusi Cię relaksujące piwo albo kieliszek wina do nauki, lepiej od razu zrezygnuj z tego pomysłu. Możesz być pewien, że tylko Cię spowolni, rozleniwi i przyczyni się do obniżenia sprawności umysłowej. Zamiast tego wybierz wodę lub herbatę, a w lecie zimny sok owocowy. Najnowsze badania sugerują, że każda, nawet niewielka ilość alkoholu pogarsza sprawność umysłową.
W zdrowym ciele zdrowy duch – ruch dla prawidłowego funkcjonowania mózgu
Ruch ma zbawienny wpływa na cały organizm – wzmacnia ciało i redukuje stres. Postaraj się wprowadzić do codziennego planu dnia więcej aktywności. Nawet niewielkie zmiany w tym zakresie mogą sprawić, że Twoje samopoczucie się polepszy. Na początek zastanów, się od czego zacząć. Może wybierzesz się do pracy inną drogą? Albo wysiądziesz dwa przystanki wcześniej, wracając do domu? Możliwości jest wiele!
9. Spacery na świeżym powietrzu na pamięć i koncentrację
Jak dotlenić mózg? Nie zamykaj się w czterech ścianach na miesiąc przed sesją czy maturą. Nie walcz o projekt dla klienta, nie wychodząc z domu. Nasz organizm potrzebuje dotlenienia, inaczej funkcjonuje znacznie gorzej. Jeśli pracujesz w domu, zaplanuj pracę tak, aby wyjść na zewnątrz chociaż 2-3 razy w ciągu dnia. Już 15-30 minut będzie zastrzykiem energii. Jeżeli posiadasz psa, będziesz mieć do tego idealną możliwość! Pamiętaj również o wietrzeniu pomieszczeń i roślinach doniczkowych, które produkują tlen.
10. Aktywność fizyczna zawsze w cenie
Jeśli źle sypiasz, karmisz ciało „śmieciowym” jedzeniem, masz mało ruchu i żyjesz w stresie, problemy z koncentracją pojawią się prędzej czy później. Higieniczny tryb życia pozwala na większą wydajność. Jeśli pracujesz umysłowo lub uczysz się, pomyśl o swoim mózgu w taki sposób, jak o swoich mięśniach myśli sportowiec – to jego podstawowe narzędzie pracy. Jeśli chce mieć wyniki, musi o nie dbać.
Postaraj się wykonywać też krótkie ćwiczenia np. rozciągające, które wpłyną korzystnie na Twoje ciało. Zniwelują dolegliwości fizyczne, takie jak ból pleców od pracy w pozycji siedzącej, a dodatkowo odprężą głowę. Jeżeli jest ładna pogoda, wyjdź pobiegać albo wybierz się na przejażdżkę rowerową. W pobliżu Twojego domu lub mieszkania znajduje się plenerowa siłownia? Wiesz co robić!
Odpowiednia suplementacja pomoże poprawić pamięć i koncentrację
Suplementacja jest ważna i może poprawić Twoje samopoczucie. Zastanawiasz się, jakie witaminy na pamięć i koncentrację wybrać? Jeżeli masz wątpliwości od czego zacząć, zaczerpnij opinii lekarza lub farmaceuty. Pamiętaj, aby stale utrzymywać odpowiedni poziom witaminy D. Szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych rozważ ją jako suplement diety. Poniżej znajdziesz informacje o suplementach, które wzmacniają organizm, w tym pamięć.
11. Drogocenne kwasy omega na poprawę pamięci
Kwasy omega-3 bardzo dobrze wpływają na pracę mózgu – pomagają w demencji i profilaktyce udarów. Jego niedobór może skutkować osłabieniem i problemami z koncentracją i obniżeniem funkcji poznawczych. Ich bogate źródła to nie tylko ryby, ale też np. siemię lniane. Dodawaj go do porannego muesli, a Twój mózg odwdzięczy Ci się. Do kuchni możesz wprowadzić także olej lniany, który doskonale sprawdzi się jako dodatek do sałatek. Dodatkowo na ośrodkowy układ nerwowy dobrze działają witaminy z grupy B – zwłaszcza kwas foliowy oraz minerały: selen, magnez, potas, miedź i cynk, które spowalniają procesy starzenia mózgu.
12. Wspomóż się suplementami
Żaden suplement diety nie zastąpi zdrowego sposobu odżywania, ale może być pomocą, kiedy jesteśmy pod ścianą – mamy ciężki okres w pracy, zbliża się matura czy sesja. Nieregularne jedzenie, stres, zarwane noce, mnóstwo nauki to duże wyzwanie dla całego organizmu. W takich momentach warto rozważyć dodatkową suplementację.
Rozplanowanie zadań w czasie wpływa pozytywnie na pracę układu nerwowego
Dobrą pamięć może zapewnić także odpowiednia higiena pracy – dbanie o swój komfort i wybieranie warunków, w których możesz się skupić. Zadbaj o swój układ nerwowy, omijaj hałaśliwe miejsca i ogranicz czynniki zewnętrzne, które będą Cię rozpraszać.
13. Unikaj rozpraszaczy dla polepszenia pracy układu nerwowego
Włączony głos w telefonie, media społecznościowe, plotki z współpracownikiem czy rodziną, otwarta skrzynka mailowa – rozpraszacze to zabójcy naszej produktywności. Praca czy nauka, którą będziesz dzielić pomiędzy przeglądaniem Facebooka zajmie Ci dwa razy więcej czasu. Dlatego zrezygnuj z rozpraszaczy jak najszybciej! Odłóż telefon do innego pokoju albo włącz tryb samolotowy. Jeżeli planujesz naukę, wyjdź wcześniej na spacer, a po powrocie skoncentruj się na zadaniu w samotności. Mniejsza liczba bodźców chroni układ nerwowy. Sprawdź, czy Twoje codzienne nawyki nie przeszkadzają Ci w spokojnej pracy.
14. Planuj zadania i ich realizację
W ten sposób panujesz nad swoim kalendarzem i dokładnie wiesz, jakie zadania masz do wykonania w ciągu dnia. Skreślanie kolejnej pozycji z listy jest przyjemne i motywująco na nas działa. Dobre planowanie osadza nas w realności i przypomina, że nie możemy wziąć sobie na głowę zbyt dużo, bo to wcale nie sprzyja wydajności.
15. Rób przerwy kilka razy w ciągu dnia
Nikt nie potrafi pracować w skupieniu przez kilka godzin non stop. Po prostu tak jesteśmy zaprogramowani. Zamiast zmuszać się do pracy nad jednym zadaniem, co chwilę mając głowę w chmurach, rób sobie regularne, 15 minutowe przerwy, podczas których nie pracujesz i nie uczysz się. Możesz spróbować techniki Pomodoro – daje świetne rezultaty!
16. Stwórz sobie dobrą atmosferę do pracy i nauki
Biurko przepełnione dokumentami czy zeszytami, dawno niewietrzony pokój, włączony telewizor w tle – nic dziwnego, że masz trudności z koncentracją. Zanim usiądziesz do nauki posprzątaj na biurku, otwórz okno i postaraj się uprzedzić domowników, że masz zamiar się uczyć. Z pewnością uszanują Twoją prośbę.
17. Wysypiaj się, aby poprawić pamięć
To najważniejsze. Po kilku nieprzespanych nocach żadna kawa nie pomoże. Kiedy termin nas goni, mamy tendencję do nieprzesypiania nocy, jednak nie prowadzi to do niczego dobrego – lepiej położyć się spać chociaż na kilka godzin i wstać wcześniej. Cała przespana noc jest pierwszą i najistotniejszą zmianą, jaką możemy wprowadzić dla zdrowia mózgu. Zredukujesz w ten sposób poziom stresu i nie będą grozić Ci zaburzenia snu.
18. Znajdź czas na odpoczynek
Pracując lub ucząc się po 12 godzin dziennie, bez przerw i czasu dla siebie, szybko się wypalisz. Twoja wydajność znacząco spadnie i przyczyni się do obniżenia sprawności umysłowej. Lepiej być wypoczętym i wykonywać powierzone zadania w ciągu 8 godzin pracy, niż pracować dłużej, ale za to dużo wolniej. Szczególnie na dłuższą metę takie działania nie przyniosą żadnego rezultatu. Będziesz przemęczony i sfrustrowany, że nie wywiązujesz się z terminów. To błędne koło, które nie sprzyja poprawnemu funkcjonowaniu mózgu. Jeżeli masz taką możliwość, poświęć więcej czasu na odpoczynek, a praca później będzie o wiele efektywniejsza. Zadbaj o pamięć i śpij minimum 8 godzin dziennie.
Podsumowanie – już wiesz, co przyczynia się do poprawy koncentracji
W wielu przypadkach, aby poprawić pracę mózgu wystarczy wprowadzić małe zmiany w codziennych nawykach. Planowanie zadań z kalendarzem odgrywa istotną rolę w codziennym życiu i może wpłynąć pozytywnie na polepszenie funkcji poznawczych. Jakie są główne przyczyny problemów? Zła dieta i szybkie tempo życia. Świetną pamięć i koncentrację zagwarantuje Ci zdrowa, zbilansowana dieta, przespane noce i ruch.
Źródła:
-
Jedzenie „śmieciowej żywności” w młodym wieku może prowadzić do zaburzenia pamięci, https://www.rynekzdrowia.pl/Neurologia/Jedzenie-smieciowej-zywnosci-w-mlodym-wieku-moze-prowadzic-do-zaburzenia-pamieci,257649,208.html (dostęp: 26.04.2024).
-
Sposób odżywiania może wpływać na funkcjonowanie mózgu. Ekspertki wyjaśniają, https://www.rynekzdrowia.pl/Polska-i-swiat/Sposob-odzywiania-moze-wplywac-na-funkcjonowanie-mozgu-Ekspertki-wyjasniaja,257144,15.html (dostęp: 26.04.2024).
-
D. Siudak, Wpływ alkoholu na mózg, https://alkoholizm-leczenie.eu/wplyw-alkoholu-na-mozg (dostęp: 26.04.2024).
-
M. Hlawaty, Czy sen i odpoczynek mają wpływ na nasze zdrowie, https://www.profilaktykawmalopolsce.pl/ciekawe-artykuly-kardiologia/816-czy-sen-i-odpoczynek-maja-wplyw-na-nasze-zdrowie (dostęp: 26.04.2024).
-
G. Zwolińska, M. Wiercińska, Zaburzenia pamięci: zaniki pamięci, problemy z pamięcią. Przyczyny, objawy i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/objawy/152374,zaburzenia-pamieci (dostęp: 26.04.2024).
-
P. Brożek, Co to są łagodne zaburzenia poznawcze i jakie są ich przyczyny, https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151141,lagodne-zaburzenia-poznawcze (dostęp: 26.04.2024).
Ostatnia aktualizacja [29.10.2024]