Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
Preparaty przeciwbólowe dostępne bez recepty mogą mieć różne substancje czynne. Od nich zależy mechanizm działania danego leku. Niektóre środki służą nie tylko do łagodzenia dolegliwości bólowych, ale mają także działanie przeciwzapalne. Są to niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych zaliczane są m.in.:
Lekiem o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym jest także kwas acetylosalicylowy, czyli powszechnie znana Aspiryna.
Leki przeciwbólowe z paracetamolem
Najbardziej znany środek przeciwbólowy, który ma jednocześnie właściwości przeciwgorączkowe to paracetamol. W naszej aptece znajdziesz go nie tylko w postaci tradycyjnych tabletek powlekanych (np. Panadol Sprint). Oferujemy również tabletki musujące, które doskonale sprawdzają się przy bólu głowy związanym z infekcją.
Przeciwbólowe tabletki na gardło
W zwalczaniu bólu gardła doskonale sprawdzają się przeciwbólowe tabletki do ssania. Preparaty łagodzą dolegliwości, zmniejszają stan zapalny, a dodatkowo nawilżają i powlekają śluzówkę. Ich substancja czynna to m.in. chlorek benzalkoniowy czy chlorheksydyna. Często zawierają także wyciągi roślinne.
Kiedy stosować tabletki przeciwbólowe?
Po lek przeciwbólowy można sięgnąć, gdy pojawiają się:
- ból głowy,
- ból zęba,
- ból stawów,
- bóle mięśniowe (np. ból pleców),
- ból zatok,
- bóle menstruacyjne,
- ból gardła,
- ból ucha.
Kiedy odczuwamy ból utrudniający codzienne funkcjonowanie, oczywiste jest, że chcemy się go jak najszybciej pozbyć i sięgamy po leki przeciwbólowe. Tymczasem trzeba mieć świadomość, że dolegliwości bólowe są oznaką, że dzieje się coś niepokojącego w naszym ciele i nie można zagłuszać tego sygnału przyjmowaniem kolejnych preparatów. Przed sięgnięciem po dowolny lek (nawet ten bez recepty!) konieczne jest zapoznanie się z ulotką, a w razie wątpliwości skonsultowanie się z farmaceutą.