Aerozol do nosa na katar
W leczeniu kataru często sięgamy po aerozol do nosa. Lek tego typu jest bardzo wygodny w użyciu. Wystarczy umieścić końcówkę opakowania w nosie, a następnie nacisnąć. Dzięki temu otrzymujemy odpowiednią dawkę substancji czynnej. Aerozol może być stosowany przy takich dolegliwościach, jak:
- obrzęk błony śluzowej,
- zatkany nos,
- wyciek wydzieliny z nosa,
- zapalenie zatok przynosowych,
- zapalenie błony śluzowej,
- zapalenie trąbki słuchowej,
- alergia.
Aerozol zmniejsza przekrwienie błon śluzowych oraz rozszerza przewody, które odprowadzają zalegającą wydzielinę śluzową.
Plastry aromatyczne
Na katar można wypróbować też plastry aromatyczne. Zawierają one olejki eteryczne, które mają właściwości pozwalające na odblokowanie nosa i nawilżenie błon śluzowych górnych dróg oddechowych. Dzięki temu ułatwiają oddychanie. Są one przeznaczone głównie dla niemowląt i małych dzieci. Plastry aromatyczne przykleja się do ubrania, dlatego nie trzeba obawiać się o możliwość wywołania reakcji nadwrażliwości na skórze.
Zestawy do płukania nosa
W leczeniu kataru dobrze sprawdzają się zestawy do płukania – zwłaszcza gdy dolegliwości są spowodowane zapaleniem zatok. Ich głównym składnikiem jest chlorek sodu. Opakowanie zawiera także specjalną butelkę, która ułatwia samodzielne przeprowadzenie zabiegu. Płukanka pozwala dokładnie oczyścić jamę nosową oraz zatoki z zalegającej w nich wydzieliny. Jednocześnie zostają też usunięte patogeny, które przyczyniają się do rozwoju lub nasilenia infekcji. Płukanie nosa przeprowadza się nawet 2 razy dziennie, jednak zależy to od wskazań lekarza.
Tabletki na katar
Na katar można wypróbować także tabletki. Pozwalają one na zmniejszenie uczucia zatkanego nosa. Dodatkowo zawierają substancje, które zmniejszają inne dolegliwości, np. ból, który często towarzyszy chorobom nosa i zatok. W tabletkach można znaleźć ibuprofen (niesteroidowy lek przeciwzapalny) i fenylefryny chlorowodorek.
Woda morska
Chętnie wybierana jest także woda morska. Najczęściej sięgają po nią rodzice małych dzieci, ale produkt ten mogą stosować także osoby dorosłe. Ich najczęstsze postacie to spray lub aerozol, ale dostępna jest też w płynie, dzięki czemu można ją wykorzystać w formie płukanki do dokładnego oczyszczenia nosa.
Woda morska jest roztworem sterylnym i fizjologicznym. Nawilża i oczyszcza błonę śluzową oraz wspomaga eliminację drobnoustrojów chorobotwórczych. Jest dostępna w formie izotonicznej, czyli o takim samym stężeniu jak wydzielina z nosa, lub hipertonicznym (o wyższym stężeniu).
Preparaty złożone na infekcję górnych dróg oddechowych
Osoby, u których katar pojawił się na skutek infekcji górnych dróg oddechowych, mogą sięgnąć po preparaty złożone. Mają one składniki, które pozwalają złagodzić jeszcze inne objawy przeziębienia lub grypy. Zawierają paracetamol lub ibuprofen, a także fenylefrynę, witaminę C, gwajafenezynę. Mają postać granulatu do rozpuszczenia w wodzie, dzięki czemu ich użycie jest bardzo wygodne.
Jakie leki na katar dla dzieci i dorosłych?
Leki należy dopasować przede wszystkim do wieku osoby chorej. Konieczne jest przeczytanie ulotki przed zażyciem preparatu. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.