Każdy środek na oparzenia z oferty e-ziko koi ból i przynosi szybką ulgę, łagodzi podrażnienia, a także przyspiesza gojenie się zmiany. Kremy, maści czy pianki na oparzenia sprawiają także, że skóra szybko się regeneruje. Zastosowanie sprayu czy maści na oparzenia jest też dobrym sposobem na odizolowanie oparzonego miejsca i zabezpieczenie go przed czynnikami z zewnątrz.
Należy pamiętać, że w przypadku trudno gojących się ran i rozległych oparzeń zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem. W takich sytuacjach konieczne jest zaawansowane leczenie. Preparaty na oparzenia dostępne bez recepty mogą nie wystarczyć.
Czym smarować oparzenia?
W przypadku oparzenia polecane są preparaty, które zawierają następujące składniki:
- tlenek cynku,
- alantoinę,
- tłuszcze roślinne (np. masło shea),
- wyciągi roślinne,
- pantenol,
- karbomer
- kwas borny
Preparaty na oparzenia najczęściej mają postać maści lub żelu. Ułatwia to ich aplikację na oparzoną skórę. Dostępne są także płyny, pianki i opatrunki hydrożelowe. Tego typu leki na oparzenia przynoszą natychmiastową ulgę bez konieczności dotykania bolącego miejsca w celu pokrycia go środkiem leczniczym.
Jednym z leków polecanych w celu złagodzenia bólu, szybszej regeneracji tkanek i profilaktyce infekcji rany jest Entil Oparzenia. To hydrożel na bazie fizycznej aktywności osmotycznej. Wystarczy nanieść go na oparzone miejsce i pozostawić do wchłonięcia. Zabieg ten można powtarzać kilka razy dziennie.
Co na oparzenia dla dzieci?
W przypadku dzieci zaś czy osób szczególnie wrażliwych na ból bardzo dobrym rozwiązaniem będzie kojący krem na oparzenia z aloesem czy też specjalny żel – środek na oparzenia o działaniu chłodzącym, a nawet miejscowo znieczulającym, idealny na mocniejsze i szczególnie bolesne oparzenia. Każdy z tych środków można także stosować na inne zranienia i drobne urazy, zapewniając sobie szybką ulgę w bólu i szybszą regenerację uszkodzonej skóry i tkanek.
Żele chłodzące
Przy oparzeniu można zastosować też żel chłodzący lub opatrunek hydrożelowy. Zabezpieczają one uszkodzone tkanki i łagodzą nieprzyjemne objawy. Wspierają też proces gojenia się poprzez stworzenie odpowiednich warunków do regeneracji komórek.
Oparzenia słoneczne – jak się przed nimi zabezpieczyć?
Oparzenia słoneczne stanowią szczególne zagrożenie dla małych dzieci i osób starszych. Na szczęście można się przed nimi skutecznie chronić. W tym celu należy stosować kremy z wysokim filtrem UV. Kosmetyk powinien mieć SPF30 lub 50. Oprócz tego trzeba chować ciało i twarzy pod ubraniem oraz unikać przebywania w pełnym słońcu w godzinach popołudniowych.