Paraliż senny – jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim poradzić?
Parasomnie to fascynujące, choć czasem bardzo niepokojące zjawiska, związane z zaburzeniami snu, które sprawiają, że noc staje się czasem niezwykłych, a jednocześnie trudnych do zrozumienia przeżyć. Od mówienia, czy chodzenia podczas snu, aż po koszmary i porażenie senne – parasomnie uzmysławiają nam jak skomplikowany jest proces snu.
Paraliż senny to zjawisko, które może być przerażające i trudne do zrozumienia. Osoby doświadczające paraliżu sennego często opisują uczucie niemożności poruszenia się, mimo zachowanej świadomości. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy porażenia przysennego oraz jak można sobie skutecznie z nim radzić. Podpowiadamy, do jakiego specjalisty udać się po pomoc, jeśli epizody paraliżu sennego są częste lub wyjątkowo uciążliwe.
Z artykułu dowiesz się:
Czym jest paraliż senny i jak się objawia?
Paraliż senny, znany również jako porażenie przysenne, to zjawisko występujące zwykle w trakcie przebudzania się lub zasypiania. Charakteryzuje się niemożnością poruszania ciałem, przy jednoczesnym utrzymaniu świadomości. W większości przypadków dochodzi do paraliżu mięśni, choć funkcje oddechowe i ruch gałek ocznych zazwyczaj pozostają zachowane, dlatego porażenie przysenne nie zagraża życiu.
Jak długo trwa epizod paraliżu sennego? Najczęściej kilkanaście sekund, jednak u niektórych zdarzają się nawet kilkuminutowe przypadki porażenia przysennego. Szacuje się, że paraliż senny może dotyczyć nawet 8% populacji.
Mimo wieloletnich badań, prowadzonych niezależnie w różnych ośrodkach naukowych, dokładny mechanizm powstawania paraliżu sennego nadal pozostaje niejasny. Przeważająca część teorii sugeruje, że jest to jedna z postaci parasomnii (zaburzeń związanych z pracą mózgu w trakcie snu). Specjaliści w dziedzinie badania snu ludzkiego uważają, że paraliż senny to efekt zaburzeń w przeplataniu się fazy czuwania oraz fazy REM (wtedy pojawiają się marzenia senne).
Jak wygląda paraliż senny? Osoby cierpiące z powodu porażenia przysennego opisują to jako doświadczenie, wywołujące lęk i niepokój. Mają pełną świadomość, jednak w żaden sposób nie mogą się poruszyć – zmienić pozycji, ani podnieść z łóżka. Taka sytuacja dla większości z nich jest źródłem silnego stresu, dlatego występuje przyspieszone bicie serca. Istnieją jednak sposoby na to, by uniknąć paraliżu sennego. Pomóc w tym może psycholog lub somnolog – lekarz, specjalizujący się w zaburzeniach snu.
Paraliż senny – halucynacje wzrokowe
Przy paraliżu sennym mogą występować także halucynacje wzrokowe. Z tego względu, przez wieki przypadłość ta uznawana była za zjawisko magiczne. Najczęstsze zwidy, towarzyszące porażeniu to:
- incubus – powoduje uczucie silnego ucisku lub bólu w klatce piersiowej. Pojawiają się problemy z oddychaniem, których potencjalnym sprawcą jest tajemnicza postać siedząca na torsie,
- złowrogi intruz – osoba doświadczająca paraliżu sennego "widzi" w pomieszczeniu postać lub odczuwa obecność nieokreślonej siły,
- halucynacje przedsionkowo-motoryczne, wywołujące wrażenie lewitowania, latania, bycia "ponad" własnym ciałem,
Przyczyny paraliżu sennego
Już wiesz, czym jest porażenie przysenne i jakie są jego objawy. Paraliż senny występuje najczęściej w czasie zasypiania lub wybudzania ze snu zarówno u osób cierpiących z powodu chorób psychicznych, somatycznych i neurologicznych, jak i zupełnie zdrowych, choć tu znacznie rzadziej. Statystyki wskazują, że zwykle dotyczy pacjentów:
- z narkolepsją,
- mających zaburzenia lękowe,
- cierpiących z powodu stresu pourazowego,
- chorych psychicznie (depresja, schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa).
Do czynników, które mogą wywołać paraliż senny zalicza się głównie:
- nieprawidłową higienę snu,
- brak dziennej rutyny,
- pracę na zmiany,
- częste podróżowanie i zmiany stref czasowych,
- przemęczenie,
- zażywanie środków nasennych,
- spożywanie alkoholu,
- palenie papierosów,
- zażywanie substancji psychoaktywnych i odurzających,
- niektóre choroby (zespół bezdechu sennego, zespół niespokojnych nóg, nadciśnienie tętnicze, migreny),
- uwarunkowanie genetyczne.
Paraliż senny – diagnostyka i leczenie
Rzadko kiedy, osoba doświadczająca porażenia sennego ma świadomość, że to, co dzieje się z jej ciałem oznacza paraliż senny. Objawy, typowe dla tego stanu, od razu rozpozna psycholog, a nawet doświadczony lekarz rodzinny. Jednak zanim zacznie szukać sposobów, by leczyć paraliż senny, powinien wykluczyć serię chorób, związanych z zaburzeniami oddychania, czy funkcjonowania układów nerwowego i mięśniowego.
W procesie diagnostycznym należy również sprawdzić, czy pacjent cierpi z powodu schorzenia, któremu towarzyszy paraliż senny. Bywa mylony często z nocnymi atakami padaczki lub bezdechem sennym, dlatego niezbędne są konsultacje z neurologiem i psychologiem. Specjalista pomoże dojść do tego, skąd się bierze paraliż senny u diagnozowanej osoby. To pierwszy krok, by rozpocząć terapię, jeśli jest taka potrzeba.
Warto wiedzieć, że u większości pacjentów nie jest konieczne leczenie paraliżu sennego. Wystarczy dokładnie wytłumaczyć, na czym polega mechanizm występowania określonych dolegliwości. Świadomość tego, co dzieje się z ciałem w czasie porażenia sennego, uspokaja i łagodzi lęk, związany z tym, co nieznane i niezrozumiałe.
W epizodach paraliżu sennego pomocna może być odpowiednia technika oddychania. Wykonanie kilku głębokich wdechów i wydechów to skuteczny sposób na to, by uniknąć ataku paniki i szybciej odzyskać władzę nad mięśniami.
Paraliż senny – kiedy konieczne jest leczenie?
Jeśli jednak porażenie senne zdarza się na tyle często, że utrudnia odpoczynek i napawa stresem przed kolejną nocą, niezbędne może okazać się okresowe leczenie farmakologiczne. W przypadku paraliżu sennego lekarze przepisują pacjentom najczęściej leki antydepresyjne z grupy TLPD (trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych) i SSRI (selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny). Ich działanie polega na tłumieniu sennej fazy REM.
W połączeniu z zastosowaniem technik oddechowych, relaksacyjnych oraz medytacji, mogą przynieść upragnione efekty, w postaci rzadszych i mniej uciążliwych epizodów porażenia przysennego. Warto zadbać także o higienę snu i aktywność fizyczną, zdrowo się odżywiać, unikać sięgania po używki oraz przemęczania się, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli zdarza się u Ciebie paraliż senny, staraj się nie spać na plecach – znacznie lepsza będzie pozycja na boku.
Podsumowanie
Porażenie przysenne to zaburzenie snu, które choć nie jest zagrożeniem dla życia, ani zdrowia, to jednak wiąże się z uczuciem lęku oraz niepokoju. Jeśli epizody często nawracają, zakłócając nocny odpoczynek, należy skonsultować się z somnologiem lub psychologiem, specjalizującym się w zaburzeniach snu. Zadbanie o odpowiednią higienę snu w połączeniu z terapią może przynieść oczekiwane efekty. To z pewnością przyczyni się do polepszenia jakości życia oraz samopoczucia.
Źródła:
- M. Siemiński, Przekaźnictwo histaminergiczne w narkolepsji typu 1 - implikacje terapeutyczne., "Aktualności Neurologiczne" 2018, vol. 18, nr 1, s. 21-26.
- P. Wróbel-Knybel, M. Flis, R. Dubiel i in., What do we know about sleep paralysis., "Current Problems of Psychiatry.", vol. 19, nr 3, s. 174-184.
- P. Wróbel-Knybel, M. Flis, J. Rog i in., Characteristics of Sleep Paralysis and Its Association with Anxiety Symptoms, Perceived Stress, PTSD, and Other Variables Related to Lifestyle in Selected High Stress Exposed Professions, "International Journal of Environmental Research and Public Health" 2022, vol. 19, nr 3.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]