Barszcz Sosnowskiego – czym grozi poparzenie? Objawy kontaktu z toksyczną rośliną
Wielkimi krokami zbliża się wiosenno-letni sezon na spacery oraz wędrówki na łonie natury. Podczas przemierzania nowych i doskonale znanych szlaków warto zachować ostrożność, nie tylko ze względu na ryzyko ukąszeń, czy użądleń owadów, ale także kontakt z roślinami trującymi. Jedną z najbardziej toksycznych jest barszcz Sosnowskiego, który zawiera substancje szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.
Barszcz Sosnowskiego to niezwykle inwazyjna, toksyczna roślina, która zagraża nie tylko zdrowiu, ale także środowisku. Błyskawicznie się rozprzestrzenia, a największe niebezpieczeństwo niesie kontakt z nią w okresie kwitnienia i owocowania, czyli od kwietnia do sierpnia. Sprawdź, jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego, jakie są najczęstsze objawy oparzenia i jak postępować w przypadku bezpośredniego kontaktu z rośliną.
Z tego artykułu dowiesz się:
Barszcz Sosnowskiego zagrożeniem dla zdrowia — jak go rozpoznać?
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to roślina naturalnie występująca na terenach Kaukazu, która od lat 50. do 70. była sprowadzana z terenu Związku Radzieckiego, jako ziele pastewne. Nazwa tego gatunku z rodziny selerowatych pochodzi od nazwiska rosyjskiego botanika — Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego. Ceniono ją wówczas za łatwość uprawiania, dobrą aklimatyzację w różnych warunkach i wartości odżywcze, dlatego wytwarzano z niej kiszonki dla zwierząt. Szybko okazało się jednak, że rośliny osiągają bardzo duże rozmiary – nawet do 3-4 m, co mocno utrudniało ich zbieranie mechaniczne, a uprawa ręczna skutkowała poparzeniami skóry.
Ponadto okazało się, że mleko i mięso pochodzące od zwierząt spożywających paszę z barszczu Sosnowskiego ma nieprzyjemny, anyżowy posmak. Z tego względu szybko zaniechano jego uprawy, jednak z racji, że jest to gatunek bardzo inwazyjny, błyskawicznie rozprzestrzenił się po całym kraju. Kontakt z barszczem Sosnowskiego skutkuje wystąpieniem objawów, takich jak poparzenia, zapalenie spojówek, czy podrażnienie dróg oddechowych. Roślina ta niszczy również naturalne środowisko, wypierając inne, w tym także zagrożone gatunki.
Na terenie Polski oraz Unii Europejskiej obowiązuje całkowity zakaz uprawy, rozmnażania oraz sprzedaży barszczu Sosnowskiego.
Jak wygląda barszcz Sosnowskiego i gdzie można go spotkać?
Barszcz Sosnowskiego (znacznie większy, niż nietoksyczny barszcz zwyczajny) należy do największych roślin zielnych na świecie, ponieważ może osiągnąć nawet 4 m wysokości. Ma grubą łodygę z charakterystycznymi, podłużnymi bruzdami i fioletowymi plamkami. Skrętolegle liście barszczu Sosnowskiego też są okazałe — mogą mieć ponad 2 m długości i do 1,5 m szerokości.
Charakterystyczne są baldaszkowate kwiatostany o białym lub lekko różowym odcieniu i zapachu świeżo skoszonego siana (kumaryna). Rozmiar kwiatów barszczu Sosnowskiego również jest imponujący — średnica każdego baldachu może wynosić nawet 50 cm.
Łodygi oraz liście rośliny pokryte są drobnymi włoskami, które odpowiadają za produkcję trującego soku. Barszczu Sosnowskiego nie wolno dotykać, ponieważ kontakt z rośliną i światłem słonecznym prowadzi do powstawania bolesnych poparzeń.
Ta inwazyjna roślina najczęściej rośnie masowo i bardzo trudno się jej pozbyć z miejsca bytowania, ponieważ jest niezwykle odporna na trudne warunki, a ponadto prawie wszystkie nasiona barszczu są zdolne do kiełkowania. Barszcz Sosnowskiego najczęściej rośnie:
- przy polnych i wiejskich drogach,
- wzdłuż torów i nasypów kolejowych,
- blisko jezior, rzek i strumieni,
- w dolinach rzek oraz rowach,
- na łąkach i nieużytkach,
- w lasach i parkach.
Objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego
Za toksyczność barszczu Sosnowskiego odpowiedzialny jest olejek eteryczny, wydzielany przez roślinę. Wywołuje on reakcję fototoksyczną — związki zawarte w roślinie uwrażliwiają organizm ludzki na działanie promieni słonecznych. W wyniku kontaktu z promieniowaniem UVA i UVB toksyczne furanokumaryny łączą się z DNA komórek skóry, powodując oparzenia II i III stopnia.
Pamiętaj — należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby, jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego!
Objawy poparzenia pojawiają się najczęściej po ok. 15 minutach od kontaktu z rośliną i nasilają przez kolejne 2 godziny. Warto wiedzieć, że symptomy reakcji fotouczuleniowej mogą wystąpić nawet do 48 godzin po zetknięciu z barszczem Sosnowskiego.
Zmiany w postaci zaczerwienienia skóry, bolesnych pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym i obrzęku zauważalne są głównie na twarzy oraz kończynach. Przez kilka dni utrzymuje się stan zapalny, jednak plamy i blizny po pęcherzach pozostają na skórze znacznie dłużej. Warto pamiętać, że podrażnienia i zaczerwienienia są wrażliwe na światło UV nawet do kilku miesięcy lub lat. Najbardziej zaawansowane poparzenia mogą skutkować rozwojem martwicy, wymagającej szybkiej interwencji chirurgicznej.
U osób, które zetknęły się z barszczem Sosnowskiego, pojawiają się także nudności i wymioty, bóle głowy, zapalenie spojówek oraz podrażnienie dróg oddechowych.
Kontakt z rośliną jest niebezpieczny szczególnie dla dzieci (wysokość rośliny oraz wielkość jej liści mogą stwarzać atrakcyjne warunki do zabawy), osób o jasnej karnacji (mała ilość melaniny w skórze) oraz alergików. Istnieje duże ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego – nagłej reakcji alergicznej, która zagraża życiu.
Jak postępować w przypadku kontaktu z barszczem Sosnowskiego?
Jeśli doszło do bezpośredniego zetknięcia się z barszczem Sosnowskiego, należy jak najszybciej przemyć skórę obficie zimną wodą, by pozbyć się toksycznego soku z jej powierzchni. Zalecane jest unikanie kontaktu ze światłem słonecznym oraz sztucznym UV, nawet jeśli nie pojawiły się typowe objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego.
Pacjenci, u których wystąpiły dolegliwości związane z poparzeniem, muszą niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Czekając na wizytę, można łagodzić ból i pieczenie, okładając skórę zimnymi, mokrymi kompresami lub lodem. Warto zapytać również w przychodni o możliwość przyjęcia leków antyhistaminowych. Lekarz może zalecić smarowanie nienaruszonych pęcherzy maścią lub kremem z kortykosteroidami.
Jeśli toksyczny sok dostał się do worka spojówkowego, należy przemyć oczy zimną wodą, unikać kontaktu ze światłem słonecznym i jak najszybciej skontaktować się z okulistą.
Barszcz Sosnowskiego – jak ustrzec się przed poparzeniami?
Jedyną opcją, aby uniknąć oparzeń jest unikanie wszelkiego kontaktu z rośliną. Należy pamiętać, że nie tylko dotykanie, ale również przebywanie w pobliżu barszczu Sosnowskiego może spowodować nieprzyjemne dolegliwości, ponieważ w powietrzu unoszą się cząsteczki toksycznych olejków eterycznych.
Podsumowanie
Poparzenia spowodowane kontaktem z barszczem Sosnowskiego należy koniecznie pokazać lekarzowi, aby przepisał odpowiednie leki, łagodzące dolegliwości. Warto pamiętać, że występowanie barszczu Sosnowskiego powinno się zgłaszać służbom, takim jak straż miejska, czy gminna. Nie wolno samemu podejmować się usunięcia rośliny z uwagi na jej toksyczność oraz duże ryzyko rozsiania nasion.
Źródła:
- R. Wojtkowiak, H. Kawalec, A. P. Dubowski, Barszcz Sosnowskiego (Heracleum Sosnowskyi Mandel L.), „Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering” 2008, Vol. 53(4), s. 137-142.
- Barszcz Sosnowskiego, https://atlas.roslin.pl/plant/7128 (dostęp: 25.03.2024 r.).
- A. Tomaszkiewicz-Potępa, O. Vogt, Substancje biologiczne aktywne z Barszczu Sosnowskiego (Heracleum Sosnowsky Manden), "Przemysł Chemiczny" 2010, t. 89, nr. 7, s. 973-977.
- Gmina Leżajsk, Walka z barszczem Sosnowskiego, https://samorzad.gov.pl/web/gmina-lezajsk/walka-z-barszczem-sosnowskiego (dostęp: 25.03.2024 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Ostatnia aktualizacja [25.11.2024]