Olej z wiesiołka: na co pomaga i kiedy może być skutecznym rozwiązaniem?
Oleje roślinne mogą być zdrowym składnikiem diety zarówno dorosłych, jak i dzieci. Prozdrowotne właściwości każdego z nich zależą od rodzaju rośliny, z jakiej są tłoczone i składu tłuszczów. Wiele z nich stosowanych jest w medycynie naturalnej, jako suplementy diety. Jeden z cenniejszych tłuszczów roślinnych pozyskuje się z wiesiołka.
Olej z nasion wiesiołka jest bogaty w substancje odżywcze i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, dlatego świetnie sprawdza się jako element codziennej diety oraz emolient do pielęgnacji skóry. Sprawdź, jakie właściwości ma olej z wiesiołka, jak z niego korzystać na co dzień oraz czy istnieją przeciwwskazania do jego stosowania.
Z artykułu dowiesz się:
Olej z wiesiołka – właściwości
Olej, o którym mowa, pozyskiwany jest z wiesiołka dwuletniego (Oenothera biennis L.) – rośliny naturalnie występującej na terenach Ameryki Północnej. W Europie pojawiła się w XVII w. jako gatunek zawleczony, a obecnie rośnie na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. W Polsce wiesiołek jest dość często spotykany, głównie w dolinie Wisły.
Wiesiołek dwuletni nazwę zawdzięcza swojemu cyklowi rozwojowemu, który liczy dokładnie dwa okresy wegetatywne. Roślina ta posiada charakterystyczne żółte kwiaty i owoce w postaci torebek z czterema klapami. To właśnie w ich wnętrzu kryją się nasiona, wykorzystywane do produkcji oleju z wiesiołka. W ich składzie znajduje się ok. 15-20% olejów, z czego wysoki odsetek stanowią NNKT. Wśród niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych wyróżnia się: kwas linolowy (70%), kwas gamma-linolenowy (7-10%), bardzo rzadko występujący w roślinach i kwas oleinowy. To właśnie tym składnikom wiesiołek zawdzięcza swoje cenne właściwości.
Olej z wiesiołka jest także źródłem mikroelementów – cynku, magnezu, selenu oraz witaminy E i wapnia. Zawiera również fitosterole oraz białko bogate w aminokwasy siarkowe. Dzięki temu jest odżywczym suplementem diety oraz emolientem, który można stosować do pielęgnacji twarzy i ciała.
Jak działa olej z wiesiołka? Ze względu na wysoką zawartość NNKT, przypisuje się mu następujące właściwości:
- łagodzi bóle na tle reumatycznym,
- stymuluje regenerację tkanki chrzęstnej,
- wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia,
- poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego,
- przyspiesza gojenie ran,
- wspomaga usuwanie toksyn z organizmu,
- reguluje cykl miesiączkowy u kobiet,
- korzystnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci.
Olej z wiesiołka wykorzystuje się też w leczeniu mastalgii (bólu piersi). Z jej powodu cierpi ponad połowa kobiet w wieku rozrodczym – naukowcy podejrzewają, że mastalgia może mieć związek z niedoborami niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych w organizmie. Stosowanie oleju z wiesiołka jako suplementu diety w połączeniu z witaminą E, dawało pozytywne efekty terapii.
Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe a profilaktyka nowotworowa
Już od wielu lat lekarze wskazują, że kwasy tłuszczowe pełnią ważną rolę w profilaktyce zachorowań na raka. Szczególnie cenny jest kwas gamma-linolenowy, który ma potwierdzone działanie spowalniające procesy rozwoju komórek nowotworowych. Wyniki analiz wykazały, że regularne spożywanie oleju z wiesiołka osłabia działanie czynników kancerogennych (rakotwórczych). Udało się także dowieść, że kwas gamma-linolenowy zwiększa wrażliwość nowotworów na preparaty stosowane w ramach leczenia.
Olej z wiesiołka – zastosowanie
Olej wiesiołkowy bywa nazywany „olejem dla kobiet” nie tylko ze względu na właściwości łagodzące mastalgię. Ten roślinny tłuszcz stosuje się również w przypadku nasilonych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz bolesnych menstruacji. Może nie tylko zmniejszać obrzęk oraz dolegliwości bólowe piersi, ale również bóle w podbrzuszu. U niektórych pań reguluje samopoczucie, ponieważ kwas gamma-linolenowy hamuje wytwarzanie prostaglandyn, które stymulują czynność skurczową macicy. Obecnie bada się wpływ oleju z wiesiołka na objawy towarzyszące menopauzie.
Co ciekawe, olej wiesiołkowy korzystnie wpływa także na gospodarkę lipidową organizmu, obniżając poziom cholesterolu całkowitego, „złego” cholesterolu (LDL), a wzrost HDL, czyli „dobrego” cholesterolu. U pacjentów suplementujących olej z nasion wiesiołka dwuletniego zaobserwowano także wyraźne zmniejszenie poziomu metali ciężkich – kadmu oraz ołowiu we krwi. Coraz częściej mówi się o tym, że olej wiesiołkowy może wspomagać odchudzanie.
Spożywanie oleju i dostarczanie organizmowi cennego kwasu gamma–linolenowego wpływa również na kondycję skóry. Zwiększa jej elastyczność, zmniejsza suchość, łagodzi świąd i zapobiega powstawaniu bruzd oraz zmarszczek. Spowalnia także procesy starzenia. Właściwości te są niezwykle pomocne w leczeniu atopowego zapalenia skóry i łuszczycy – u pacjentów, którzy suplementowali olej, odnotowano łagodniejszy przebieg aktywnej fazy choroby.
Olej z wiesiołka polecany jest także osobom leczącym się z powodu trądziku łojotokowego, różowatego raz alergii skórnych. Można stosować go zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie, np. do masażu ciała lub olejowania włosów. Taka pielęgnacja zapewni pasmom odpowiednią dawkę odżywienia i zdrowy połysk.
Olej z wiesiołka – przeciwwskazania
Olej z wiesiołka uznawany jest za bezpieczny suplement. Mogą stosować go także dzieci powyżej 3. roku życia oraz kobiety w ciąży. Lekarze zalecają go ciężarnym, ponieważ zmiękcza i poprawia sprężystość szyjki macicy, co ułatwia jej rozwieranie w czasie porodu. Zażywanie należy jednak skonsultować z ginekologiem prowadzącym, ponieważ we wczesnej ciąży może powodować skurcze macicy.
Warto jednak wiedzieć, że nie każdy może włączyć do diety olej z wiesiołka. Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci, którzy leczą się z powodu schizofrenii lub epilepsji i zażywają leki. Olej z wiesiołka może wchodzić w interakcje również z preparatami regulującymi krzepliwość krwi.
Olej z nasion wiesiołka – skutki uboczne
Ogólnie organizm ludzki bardzo dobrze toleruje olej z wiesiołka. Jeśli pojawiają się skutki uboczne, to są one bardzo rzadkie i najczęściej związane ze spożyciem większej dawki, niż zalecana (dawkowanie oleju określa producent lub lekarz). Osoby, u których wystąpiły działania niepożądane, skarżyły się głównie z powodu nudności, bólów brzucha, niestrawności i innych zaburzeń żołądkowo-jelitowych.
Olej z wiesiołka u niektórych może obniżać ciśnienie krwi, dlatego zaleca się ostrożność w stosowaniu i rozpoczęcie suplementacji po rozmowie z lekarzem pierwszego kontaktu.
Podsumowanie
Cały czas trwają badania na temat właściwości oleju z wiesiołka. Naukowcy badają zawarte w nim NNKT oraz inne kwasy tłuszczowe pod kątem działania prozdrowotnego i pielęgnacyjnego. Przed rozpoczęciem suplementacji olejem z wiesiołka zawsze zaleca się konsultację z lekarzem, zwłaszcza jeśli dana osoba przyjmuje jakieś leki lub cierpi z powodu chorób przewlekłych. Specjalista podpowie, czy można bezpiecznie stosować suplement diety i pomoże określić dawkowanie. Olej z wiesiołka kupisz w aptece bez recepty.
Źródła:
- A. Kaźmierska, E. Gawor, Wpływ oleju z wiesiołka na skórę, ze szczególnym uwzględnieniem działania kwasu gamma–linolenowego (GLA), „Kosmetologia Estetyczna”, 2015, t. 4, nr 4, s. 335-338.
- A. Zielińska, I. Nowak, Kwasy tłuszczowe w olejach roślinnych i ich znaczenie w kosmetyce, „Chemik”, 2014, t. 68, nr 2, s. 103-110.
- K. Karłowicz-Bodalska, T. Bodalski, Nienasycone kwasy tłuszczowe i ich właściwości biologiczne i znaczenie w lecznictwie, „Borgis – Postępy Fitoterapii”, 2007, nr 1, s. 46-56.
- Centrum Medyczne Meavita, Olej z wiesiołka a ciąża, https://meavita.pl/pytania/olej-z-wiesiolka-a-ciaza-czy-warto/ (dostęp 11.10.2023 r.).
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [08.05.2024]