Noworoczne postanowienia! Jak zacząć odchudzanie?
Początek nowego roku to zwykle czas zmian i postanowień. Coraz więcej osób za cel w nowym roku uznaje przejście na określoną dietę, zapisanie się na kurs tańca lub zajęcia na siłowni, które przybliżą finalnie do wymarzonego celu, jakim jest zakończony sukcesem proces odchudzania. Niewielu jednak to się udaje. Dlaczego dieta odchudzająca i redukcja masy ciała okazuje się tak trudna do zrealizowania? Co zrobić, aby wytrwać w postanowieniach?
Czynników, które sprzyjają diecie odchudzającej, jest naprawdę sporo. Dla osoby niedoświadczonej zdrowe odchudzanie i zasady prawidłowego odżywiania mogą być trudne do wdrożenia do codziennego stylu życia. Jak wyglądają prawidłowe zasady odżywiania i zdrowe nawyki żywieniowe?
Z artykułu dowiesz się:
Dieta odchudzająca – podstawowe zasady
Przystępując do diety odchudzającej, należy pamiętać o kilku elementach, które składają się na ten złożony proces. Są to przede wszystkim czas i metoda małych kroków.
Podstawowe zasady zdrowego stylu życia i odżywiania obejmują:
- przyjmowanie różnorodnych produktów spożywczych i potraw w codziennej diecie,
- spożywanie posiłków regularnie i o stałych porach dnia,
- pamiętanie o prawidłowym nawadnianiu organizmu,
- spożywanie większej ilości warzyw i owoców,
- przyjmowanie odpowiedniej ilości kalorii,
- podejmowanie aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności jako elementu wspomagającego odchudzanie i przemianę materii,
- stosowanie diety odchudzającej jako procesu odchudzania.
Od czego zacząć odchudzanie? Przede wszystkim od niewplatania wszystkich dostępnych i wymienionych zasad w życie. Jest to po prostu niemożliwe i szybko zniechęca do dalszych działań redukujących tkankę tłuszczową.
Dietę odchudzającą należy wprowadzać stopniowo, zaczynając od najważniejszych elementów, jak ilość kalorii oraz jakość produktów spożywczych. Potem można stopniowo dodawać mniejsze kroczki, składające się na spalanie kalorii i zmiany nawyków żywieniowych.
Dieta odchudzająca – jak ją dobrać?
Jeśli chcesz schudnąć, musisz przede wszystkim zbadać siebie i poznać ewentualne niedobory składników mineralnych i odżywczych. Na bazie tych informacji będzie można dobrać odpowiednie menu, które będzie stanowiło dobrze dobraną dietę odchudzającą.
Masa ciała i tempo przemiany materii są zależne od jakości spożywanych produktów, dlatego też warto jeść nisko przetworzone produkty, które wywołują uczucie sytości, sprzyjają wykorzystaniu materiału zapasowego w postaci tkanki tłuszczowej oraz zawierają wiele składników odżywczych.
Warto zatem zminimalizować spożycie żywności wysoko przetworzonej, która sprzyja procesom zapalnym w tkance tłuszczowej i jej dalszemu nabieraniu. Należy unikać produktów ciężkostrawnych, słonych przekąsek, produktów gotowych oraz tych typu fast food. Już sama poprawa jakości żywności częściowo przyczynia się do szybszego odchudzania, ponieważ produkty nisko przetworzone zawierają mniej kalorii, a w procesie odchudzania liczy się deficyt kaloryczny.
Gotowe diety odchudzające to jeden z elementów, po które często sięgają osoby niezaznajomione z tematem właściwego odżywiania. Dietę należy dobrać indywidualnie, najlepiej pod okiem specjalisty. W tym przypadku warto ostrzec przed takimi praktykami, ponieważ nie kształtują one poprawnych nawyków żywieniowych i mogą sprzyjać wielu niedoborom żywieniowym.
Dieta to nie wszystko – jak wspierać organizm w czasie odchudzania?
Dieta odchudzająca i samo odchudzanie to długotrwały proces, który wymaga regularności i zaangażowania ze strony osoby zainteresowanej. Proces odchudzania można jednak przyspieszyć poprzez niektóre działania kontrolujące apetyt i nie tylko.
Zbilansowana dieta to nie wszystko, ponieważ czynnikiem wspomagającym ją jest aktywność fizyczna, która zwiększa tempo wydatkowania kalorii. Oznacza to, że aktywnością fizyczną można przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej i ukształtować swoją sylwetkę.
Utrzymanie kontroli apetytu to również ważny czynnik sprzyjający odchudzaniu. Idealna dieta odchudzająca powinna zatem zawierać różne formy błonnika pokarmowego, który redukuje uczucie głodu. Przykładem takim są soki warzywne, świeże warzywa i owoce sezonowe, a także produkty pełnoziarniste, np. zboża, kasze, grube kasze i ryże.
Pomagać w tym może także białko, które znajduje się wysoko w indeksie sytości, np. tłuste ryby morskie, nabiał, drób, nasiona i rośliny strączkowe.
Bardzo istotny jest również odpoczynek i sen, które pomagają ustabilizować hormony sterujące uczuciem głodu i sytości. Sen pomaga także poradzić sobie w sytuacjach stresowych, które często popychają nas do niewłaściwych wyborów żywieniowych.
Podsumowanie
Nowy Rok i postanowienia noworoczne to stały element tego święta. Okazuje się, że najczęściej postanowienia wiążą się z chęcią poprawy sylwetki oraz zdrowia poprzez wprowadzenie skutecznej diety odchudzającej. Nie jest to jednak łatwe zadanie, ponieważ większość chce osiągnąć swój cel szybko i skutecznie. Niestety tak się nie da. Należy wprowadzać poszczególne elementy zdrowego trybu życia metodą małych kroczków i nastawiać się na sam proces. Takie działanie pozwoli uniknąć efektu jo-jo i przyczyni się nie tylko do poprawy sylwetki, ale także naszego stanu zdrowia.
Źródła:
- E. Morawska, K. Kulczycka, E. Stychno, L. Grochowski, B. Kosicka, Czynniki motywujące osoby otyłe w procesie odchudzania, "Problemy Higieny i Epidemiologii", 2015, s. 293-297.
- R.R. Wing, S. Phelan, Long-term weight loss maintenance, "The American Journal of Clinical Nutrition", 2005, s. 222-225.
Autor
Mateusz Jagielski-Szczypik – dyplomowany dietetyk, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku Żywienie Człowieka i Dietetyka. Również trener personalny piszący o zdrowiu, suplementacji i znaczeniu stylu życia w kontekście prawidłowej profilaktyki zdrowotnej. Edukator i copywriter w zakresie tematów związanych ze zdrowiem.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]