Olej konopny i olej canola – dlaczego są tak skuteczne w pielęgnacji skóry suchej i atopowej?
Suchość skóry to problem, który może dotknąć każdego z nas, szczególnie w okresie nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne i przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Zimą wcale nie jest łatwiej, bo kondycję skóry pogarsza wiatr, mróz, niska wilgotność powietrza oraz ogrzewanie kaloryferami czy piecykami. Nie bez znaczenia jest również styl życia większości z nas: przewlekły stres, przemęczenie, niewłaściwa dieta i zbyt małe ilości wypijanej wody mogą nasilać dolegliwości takie jak nadwrażliwość, uczucie napięcia, łuszczenie się naskórka czy swędzenie.
W obecnym okresie kolejnym istotnym czynnikiem jest używanie nadmiernej ilości detergentów, mydeł i wysuszających środków dezynfekujących na bazie alkoholu. Coraz więcej diagnozuje się także przypadków skóry atopowej, szczególnie częstej u alergików.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy można bagatelizować przesuszoną skórę?
- Czy w aptece można szukać ratunku dla przesuszonej skóry?
- Czy przy suchej skórze można używać naturalnych produktów?
- Jakie korzyści płyną ze stosowania oleju z nasion konopi?
- Dlaczego warto stosować olej canola na skórę z AZS?
- Jak pielęgnować skórę przy AZS?
Czy mogę bagatelizować przesuszoną skórę?
Sucha skóra to nie tylko nieprzyjemne odczucie i defekt wizualny. To również problem natury fizjologicznej. Przede wszystkim, przesuszona skóra jest znacznie cieńsza, ponieważ warstwa tkanki podskórnej jest zredukowana. Mniejsza ilość kolagenu i elastyny przyspiesza pojawianie się drobnych zmarszczek oraz pogłębianie istniejących. W skórze suchej znajduje się także mniej melanocytów, co wzmaga wrażliwość na działanie promieni słonecznych, a w konsekwencji naraża nas na podrażnienia i nierównomierne przebarwienia.
Wśród niewidocznych dla oka nieprawidłowości można wymienić zmiany w składzie lipidów naskórkowych, a także zaburzenia w utrzymywaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia skóry, wynikające ze zmniejszenia syntezy naturalnego czynnika nawilżającego (tzw. NMF, z angielskiego Natural Moistruizing Factor). Nieprawidłowa budowa bariery ochronnej skóry sprzyja przeznaskórkowej utracie wody (tzw. TEWL, z angielskiego Transepidermal water loss) i przyczynia się do wzrostu pH naskórka. Jest to szczególnie istotne w przypadku skóry atopowej, ponieważ zmiany te ułatwiają przenikanie alergenów, drobnoustrojów i czynników drażniących, odpowiedzialnych za reakcje zapalne, grudki i strupy.
Czy w aptece możemy szukać ratunku dla przesuszonej skóry?
Pielęgnacja suchej skóry powinna opierać się na produktach, które nie tylko ją nawilżą, ale także przywrócą jej naturalną barierę ochronną poprzez uzupełnienie zaburzonej warstwy lipidowej naskórka. Należy pamiętać, że sucha skóra wykazuje mniejszą zdolność do absorbcji substancji aktywnych z kosmetyków i maści leczniczych, co może wpływać na wydłużenie terapii.
Skutecznym sposobem zapobiegania nadmiernemu wysuszaniu skóry jest stosowanie związków natłuszczających, które tworzą swoistą barierę utrzymującą wilgoć. Najlepiej sprawdzą się emolienty na bazie naturalnych olejów.
Czy przy suchej skórze mogę używać naturalnych produktów?
W celu odbudowania płaszcza hydrolipidowego skóry od wielu lat używa się naturalnych olejów roślinnych. Warto zainteresować się tymi olejami, które mają łagodne działanie i nie zawierają alergenów, na przykład olejami konopnym i canola. Niektórzy stosują je samodzielnie, jednak najefektywniejsze działanie wykazują w połączeniu z humektantami. Takie preparaty tworzą na powierzchni skóry okluzyjną warstwę, co zapobiega nadmiernej utracie wody.
Specjalistyczne produkty dostępne w aptekach są wygodną formą do stosowania na co dzień, głównie ze względu na to, że zawierają bezpieczne, przebadane dermatologicznie składniki, często dopuszczone również w pielęgnacji niemowląt i małych dzieci. Ponadto ich skład dobrany jest w taki sposób, żeby dobrze się wchłaniały, nie pozostawiając tłustego lub klejącego się filmu na skórze, który może być problematyczny przy użyciu czystych olejów.
Olej z nasion konopi zatroszczy się o problematyczną skórę
Badania potwierdzają szereg korzyści wynikających ze stosowania oleju z nasion konopi na skórę. Jest odpowiedni do każdego rodzaju skóry, ponieważ doskonale odżywia i nawilża, ale nie zatyka porów. Olej konopny zapobiega wielu często występującym problemom skórnym, takim jak utrata elastyczności czy szorstkość. Dzięki naturalnej zawartości kwasu γ-linolenowego (GLA) łagodzi stany zapalne, jednocześnie pobudzając procesy regeneracyjne komórek skóry. Wysoka koncentracja kwasów omega 3 i 6 jest szczególnie istotna dla osób cierpiących na uporczywe swędzenie.
Co ważne, w odróżnieniu od oleju z kwiatów konopi, olej z nasion nie zawiera kannabinoidów.
Olej canola to sekret zdrowej skóry
Olej canola, czyli kanadyjski olej rzepakowy z nasion roślin z rodziny Brassica, jest niezwykle istotnym komponentem preparatów stosowanych przy suchości skóry. Witaminy E i K, a także wysoka zawartość fitosteroli sprawiają, że olej canola wykazuje silne działanie łagodzące i wspomagające procesy odnowy naskórka. W przypadku skóry atopowej szczególne znaczenie ma jego działanie antybakteryjne i przeciwzapalne. Systematyczne aplikowanie tego oleju działa prewencyjnie wobec zaostrzeń choroby. Ponadto, olej canola skutecznie chroni przed działaniem wolnych rodników, dzięki czemu opóźnia pojawianie się zmarszczek. Sprawia, że cera odzyskuje blask i zdrowy koloryt.
Nie tylko balsam
Pielęgnacja suchej skóry nie musi, a nawet nie powinna ograniczać się wyłącznie do dobrego balsamu. O płaszcz hydrolipidowy naskórka warto zadbać już podczas mycia i kąpieli, używając specjalistycznych emulsji i żeli do kąpieli zgodnych z fizjologicznym pH skóry. Jako zastępnik tradycyjnego mydła świetnie sprawdzą się również syndetowe kostki myjące na bazie naturalnych olejów, które zapobiegają wysuszaniu.
Źródła:
- Augustin M., Kirsten N., Korber A., et al. Prevalence, predictors and comorbidity of dry skin in the general population. J Eur Acad Dermatol Venereol. 2019;33(1):147–150.
- Augustin M., Wilsmann-Theis D., Körber A., et al. Diagnosis and treatment of xerosis cutis – a position paper. JDDG - J Ger Soc Dermatology. 2019;17(S7):3-33.
- Szmurło A., Sucha skóra – sposoby zapobiegania i leczenia. Dermatologia Estet. 2014;16(4–5).
- Wong ITY., Tsuyuki R.T., Cresswell-Melville A., Doiron P., Drucker A.M., Guidelines for the management of atopic dermatitis (eczema) for pharmacists. Can Pharm J. 2017;150(5): 285–297.
- Kelleher M., Dunn-Galvin A., Hourihane JOB., et al. Skin barrier dysfunction measured by transepidermal water loss at 2 days and 2 months predates and predicts atopic dermatitis at 1 year. J Allergy Clin Immunol. 2015;135(4):930–935.e1.
- Gotter A, Cobb C. Hemp Oil for Skin. https://www.healthline.com/health/hemp-oil-for-skin#benefits-for-your-skin. Dostęp dnia: 08.07.2020.
- Jakie naturalne oleje sprawdzają się w terapii skóry suchej i atopowej? Emotopic Porady. https://emotopic.pl/porady/jakie-naturalne-oleje-sprawdzaja-sie-w-terapii-skory-suchej-i-atopowej/. Dostęp dnia: 07.07.2020.
Autorka:
Dr n. o zdr. Anna Rudnicka – ekspert Naukowy w Laboratorium Kosmetycznym Dr Irena Eris. Z wykształcenia dietetyk i epidemiolog, absolwentka warszawskiego SGGW, stypendystka uniwersytetów UniLaSalle we Francji i NCHU w Tajwanie. Tytuł doktora zdobyła na Universidad de Murcia w Hiszpanii, w kolaboracji z uniwersytetem Harvarda i szpitalem Mount Sinai w Nowym Jorku. Uczestniczka licznych kursów, warsztatów i konferencji z zakresu zdrowia i pielęgnacji, autorka artykułów popularnonaukowych i publikacji naukowych.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]