Ból w klatce piersiowej – czy to objaw choroby?
Ból w klatce piersiowej jest objawem, który zwykle wzbudza niepokój. Występuje dosyć często, u osób w każdym wieku. Nie należy go bagatelizować, jednak warto pamiętać, że nie zawsze świadczy on o poważnej chorobie. Zobacz, czym może być spowodowany ból w klatce piersiowej.
Klatka piersiowa jest przestrzenią, gdzie znajdują się bardzo ważne narządy wewnętrzne oraz naczynia krwionośne. Jest to część między szyją a jamą brzuszną. Jest utworzona z 12 par żeber, mostka i kręgów piersiowych (12 sztuk). Są one pokryte mięśniami (m.in. mięśnie podżebrowe, mięsień piersiowy większy) i skórą. Obecne są w niej: serce, płuca, tchawica, przełyk. Ból w klatce piersiowej może być spowodowany patologią w obrębie każdej z jej struktur.
Z artykułu dowiesz się:
Ból w klatce piersiowej – najczęstsze objawy
Ból w klatce piersiowej może mieć różne nasilenie i charakter. Zdarza się, że jest kłujący, uciskowy, palący lub dławiący. Występuje samodzielnie, ale często też towarzyszą mu inne objawy – wszystko zależy od tego, co jest jego przyczyną.
Dolegliwościom bólowym ze strony klatki piersiowej mogą towarzyszyć:
- pieczenie za mostkiem,
- duszność,
- nudności i wymioty,
- zaburzenia rytmu serca,
- objawy infekcji dróg oddechowych (m.in. kaszel, gorączka, katar),
- pogorszenie samopoczucia i osłabienie,
- lęk i uczucie niepokoju,
- tkliwość klatki piersiowej,
- krwiaki i siniaki,
- krwioplucie,
- trudności z wykonaniem wdechu,
- zgaga i odbijanie,
- wzmożona potliwość,
- jadłowstręt,
- przyspieszony oddech,
- opuchnięcie kończyn dolnych,
- zawroty głowy.
Ponadto ból w klatce piersiowej może promieniować do innych części ciała. Często jest to bark, ręce, szczęka lub jama brzuszna. Zdarza się, że jest rozlany. Oznacza to, że nie można określić jego dokładnej lokalizacji (np. czy występuje na środku, czy tylko z lewej strony).
Różny jest także czas trwania dolegliwości ze strony klatki piersiowej. Niekiedy ból ustępuje samoistnie (np. po zaprzestaniu wysiłku fizycznego), po zmianie pozycji ciała lub przyjęciu leków przepisanych przez lekarza. Zdarza się jednak, że dolegliwości utrzymują się przez cały czas, a nawet narastają.
Ból w klatce piersiowej – przyczyny
Przyczyny bólu w klatce piersiowej nie zawsze są związane z patologiami w okolicy narządów, które znajdują się w jej obrębie. Często dolegliwości są spowodowane nieprawidłowościami układu pokarmowego. Są to m.in. refluks żołądkowo-przełykowy (związany z cofaniem się treści pokarmowej z żołądka do przełyku), choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy (związana z uszkodzeniem ich błony śluzowej), kamica żółciowa (spowodowana tworzeniem się złogów w drogach żółciowych) oraz pęknięcie przełyku.
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu w klatce piersiowej jest infekcja dróg oddechowych (np. zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc). Jest ona spowodowana wniknięciem drobnoustrojów chorobotwórczych (wirusów, bakterii lub grzybów) do organizmu. Wówczas powstaje stan zapalny, który powoduje ból. Nieprzyjemne dolegliwości są także wynikiem nadwyrężenia mięśni przez uporczywy kaszel. Inną chorobą układu oddechowego, która powoduje ból w klatce piersiowej, jest odma opłucnowa, czyli przedostanie się powietrza do jamy opłucnej.
Przyczyną bólu w klatce piersiowej są schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Może to być dławica piersiowa, czyli krótkotrwałe i przejściowe niedokrwienie mięśnia sercowego. Dolegliwości bólowe są piekące i gniotące, ale trwają do 20 minut i ustępują po odpoczynku lub nitroglicerynie. Może je wywołać nie tylko wysiłek, ale także stres lub zbyt obfity wysiłek.
Nieco inaczej jest z bólem w klatce piersiowej, który powoduje zawał serca. Jest to bardzo niebezpieczny stan, który stanowi bezpośrednie zagrożenie życia i wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Dolegliwości zwykle są silne, narastają z czasem, nie ustępują. Często promieniują do lewej ręki i szczęki, towarzyszy im lęk, wzmożona potliwość i znaczne osłabienie.
Inne możliwe przyczyny to:
- nerwoból,
- uraz klatki piersiowej (np. na skutek wypadku komunikacyjnego),
- nadwyrężenie lub przeciążenie układu mięśniowo-szkieletowego,
- rozwarstwienie aorty,
- zapalenie osierdzia,
- zapalenie trzustki.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Warto skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból jest silny, nie ustępuje po kilku minutach lub przyjęciu nitrogliceryny, stopniowo narasta oraz towarzyszą mu jeszcze inne objawy (zwłaszcza krwioplucie, lęk, wzmożona potliwość, zaburzenia rytmu serca, znaczne pogorszenie samopoczucia). Specjalista przeprowadza badania (m.in. testy laboratoryjne krwi, EKG, RTG płuc), na podstawie których może ustalić przyczynę dolegliwości i odpowiednie leczenie. W niektórych sytuacjach konieczne jest wezwanie pogotowia ratunkowego.
Podsumowanie
Ból klatki piersiowej ma różne przyczyny. Jego pojawienie się powinno wzbudzić czujność i skłonić do obserwacji organizmu. Niepokojące sygnały należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Dzięki temu można uniknąć poważnych powikłań.
Źródła:
- R. Aleksandrowicz, R. Ciszek, K. Krasucki, Anatomia człowieka. Repetytorium na podstawie Anatomii człowieka A. Bochenka i M. Reichera, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
- A. Mackiewicz, S. Wojtuń, J. Gil, Pozasercowe bóle w klatce piersiowej, “Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2013, nr 9, s. 25-31.
- A. Kaźmierczak-Dziuk i in., Ból w klatce piersiowej – podobne objawy, a różne rozpoznania i przebieg kliniczny – opisy przypadków, “Pediatria i Medycyna Rodzinna” 2011, nr 7, s. 401-408
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Ostatnia aktualizacja [19.03.2024]