7 sposobów na nadpotliwość
Nadpotliwość występuje u ok. 3% społeczeństwa. Dla wielu osób jest to bardzo wstydliwy problem. Ponadto powoduje on dyskomfort psychiczny i fizyczny. Na szczęście można sobie z nim poradzić. Przedstawiamy 7 sposobów na nadpotliwość.
Za produkcję potu odpowiedzialne są gruczoły potowe. Są one rozlokowane na powierzchni całego ciała. Mogą uchodzić bezpośrednio na powierzchnię skóry lub do mieszków włosowych. Wyróżnia się dwa rodzaje gruczołów potowych: ekrynowe i apokrynowe. Pierwsze z nich znajdują się na całym ciele, ale szczególnie dużo jest ich na stopach i dłoniach. Drugie z nich są rozmieszczone głównie pod pachami i w okolicach intymnych.
Z artykułu dowiesz się:
Co to jest nadpotliwość?
Gruczoły potowe produkują każdego dnia około 500 ml potu. Ilość ta może się zwiększać – np. pod wpływem wysiłku fizycznego, emocji lub wysokiej temperatury otoczenia. Celem jest zapewnienie organizmowi optymalnej temperatury (termoregulacja), a także usunięcie szkodliwych substancji. Jednak w niektórych przypadkach występuje nadmierne wydzielanie potu, co jest stanem nieprawidłowym. Wówczas rozpoznawana jest nadpotliwość.
Nadpotliwość oznacza nadmierne wydzielanie potu. Wzmożona aktywność gruczołów potowych może dotyczyć całego ciała lub tylko określonej części (np. stóp lub dłoni). Osoba z tą przypadłością może obserwować u siebie stale wilgotne dłonie, podeszwy stóp, okolice pach. Ponadto pot widoczny jest na ubraniach, przesiąka nim także obuwie. Jest również wyczuwalny nieprzyjemny zapach potu. Nadpotliwość może prowadzić do ograniczenia kontaktów społecznych, spadku samooceny, wycofania, różnego rodzaju problemów skórnych, a także depresji.
Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością?
Nadmierna potliwość może być z powodzeniem leczona. Istnieje kilka sposobów o różnej skuteczności. Wśród nich są metody naturalne, jak i wymagające interwencji lekarza. Przedstawiamy 7 sposobów na nadpotliwość:
1. Odpowiednia higiena ciała
Podstawowym sposobem na nadpotliwość jest odpowiednia higiena ciała. Częstotliwość kąpieli należy dostosować do swojej aktywności oraz temperatury powietrza – po wysiłku fizycznym lub w upalne dni zalecane są częstsze prysznice. Należy także zwrócić uwagę na kosmetyki do mycia. Powinny one zawierać naturalne składniki i być pozbawione szkodliwych substancji (alkoholu, konserwantów, barwników, substancji zapachowych).
2. Wysokiej jakości antyperspirant
Osoby, które zmagają się z nadmiernym poceniem, powinny zacząć od zmiany antyperspirantu. Należy wymienić produkt drogeryjny na apteczny. Tego typu preparaty najczęściej są starannie opracowane przez dermatologów i poddane licznym testom, zanim trafią na półkę sklepową. Zawierają także starannie dopasowane składniki.
Osoby, którym dokucza nadmierna potliwość mogą poprosić farmaceutę lub lekarza o pomoc w wyborze odpowiedniego preparatu, który spowoduje zmniejszenie wydzielania potu.
3. Zamiast antyperspirantu na nadpotliwość – bloker
Osoby zmagające się z nadmierną potliwością mogą wypróbować jeszcze inny preparat apteczny. Jest to bloker - specyficzny rodzaj antyperspirantu. Działa on nie tylko na powierzchnię skóry, lecz także wnika głębiej w kanał potowy i pozostaje tam na dłużej. Dlatego stosuje się go raz na kilka dni. Blokery na nadpotliwość mają zdolność do znacznego ograniczenia wydzielania potu.
Zioła na nadpotliwość
Dobrym sposobem na nadmierne wydzielanie potu jest przecieranie ciała naparem z roślin, które wykazują działanie regulujące pracę gruczołów potowych. Zioła na nadpotliwość to:
- szałwia,
- rozmaryn,
- tymianek,
- skrzyp polny,
- liście orzecha,
- melisa,
- pokrzywa.
Osoby, którym dokucza nadpotliwość powinny również szukać wyciągów tych roślin w kosmetykach.
5. Leczenie nadpotliwości laserem
Kolejnym ze sposobów na nadpotliwość jest terapia laserowa. Zabieg ma na celu usunięcie gruczołów potowych z danej okolicy ciała przy pomocy ciepła. Polega on na wykonaniu kilkumilimetrowego nacięcia na skórze i wprowadzeniu przez nie głowicy lasera. Światło, które jest przez nią emitowane, prowadzi do podniesienia temperatury tkanek.
Zabieg laserowego leczenia nadpotliwości jest uznawany za bezpieczny. Efekty, które można dzięki niemu osiągnąć, są trwałe. Jego wadą jest dość wysoka cena – trzeba liczyć się z kosztami w wysokości kilku tysięcy złotych. Osoby cierpiące na nadmierne pocenie powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem.
6. Leczenie nadpotliwości botuliną
Jednym z mało znanych sposobów na nadpotliwość jest leczenie botuliną, czyli toksyną botulinową. Substancja ta jest wytwarzana przez bakterie beztlenowe z rodzaju Clostridium. Dzięki swoim właściwościom znalazła szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej – wykorzystuje się ją do redukowania zmarszczek i innych oznak starzenia się skóry. Zaobserwowano jednak jej wysoką skuteczność również w innych przypadłościach. Jedną z nich jest właśnie nadmierne wydzielanie potu.
Leczenie nadpotliwości botuliną polega na wstrzyknięciu niewielkiej ilości preparatu pod skórę w okolicę tych części ciała, w których obserwuje się wzmożoną aktywność gruczołów potowych. Toksyna botulinowa spowoduje czasowe (odwracalne) zablokowanie nerwów, które je zaopatrują. W efekcie pocenie się jest dużo mniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie nadpotliwości botuliną daje efekt tylko na kilkanaście miesięcy. Po tym czasie trzeba powtórzyć zabieg.
Wyeliminowanie przyczyn nadpotliwości
Przyczyny nadpotliwości są różne. Problem nadmiernej potliwości może być związany z chorobami ogólnoustrojowymi (nadpotliwość wtórna). Zaliczane są do nich m.in.:
- zaburzenia hormonalne (np. nadczynność tarczycy),
- cukrzyca,
- zaburzenia neurologiczne,
- otyłość,
- przewlekłe infekcje,
- choroby nowotworowe.
Nadmiernej potliwości sprzyjają również czynniki genetyczne, menopauza lub andropauza, stosowanie niektórych leków lub używek. U niektórych osób rozpoznawana jest nadpotliwość pierwotna, która nie ma uchwytnej przyczyny.
Nie wszystkie powyższe czynniki można wyeliminować (np. predyspozycje genetyczne). Wśród nich znajdują się jednak takie, na które mamy wpływ. Kiedy występuje nadpotliwość, warto zgłosić się do lekarza i wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Może się okazać, że przyczyny nadpotliwości są związane z chorobami przewlekłymi. Rozpoczęcie jej leczenia często powoduje ustąpienie objawu, jakim jest nadmierne wydzielanie potu.
Podsumowanie
Nadmierna potliwość rozwija się, gdy gruczoły potowe są za bardzo aktywne. Przyczyn zbyt dużego wydzielania potu jest kilka. Problem ten jest bardzo uciążliwy. Istnieją jednak skuteczne metody leczenia nadpotliwości. Wśród nich wymienić można: odpowiednią higienę, stosowanie antyperspirantów i blokerów, laseroterapię, iniekcje z toksyny botulinowej. Ważna jest również terapia chorób, które wywołują nadmierne pocenie.
Źródła:
- A. Gajewska, M. Krajnik, Szałwia w leczeniu nadmiernej potliwości u pacjentki z zaawansowaną chorobą nowotworową, Polska Medycyna Paliatywna 2006, t. 5, nr 4, s. 177–180.
- A. Polańska, Nadmierne wydzielanie potu, Medycyna Praktyczna, 2017, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/168862,nadmierne-wydzielanie-potu-hyperhidrosis (dostęp 15.02.2021).
- D. Wydro, Leczenie nadpotliwości dłoni i pach toksyną botulinową typu A metodą mezoporacji (A treatment of axillary and palmary hyperhidrosis by mesoporation with botulinum toxin A), Academy of Aesthetic and Anti-Aging Medicine, 2010, s. 20–30.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [25.11.2024]