Próchnica zębów to powszechny problem. Tymczasem, jeśli przyjrzeć się bliżej zasadom profilaktyki okazuje się, że zapobieganie tej chorobie nie jest aż tak trudne. Jak powstaje próchnica i co zrobić, aby nie dopuścić do jej rozwoju?
Jak powstaje próchnica?
Próchnica zębów jest chorobą bakteryjną zębów. Za jej rozwój odpowiedzialne są przede wszystkim paciorkowce oraz L. acidophilus. Bakterie zapoczątkowują rozwój procesu próchnicowego. Pierwszy etap polega na tym, że zaczynają przekształcać cukry ze spożywanych pokarmów. W ten sposób powstają kwasy, które osłabiają szkliwo i przyczyniają się do demineralizacji powierzchni zęba.
Po czym poznasz, że rozpoczął się proces próchnicowy? W początkowym stadium rozwoju na zębach pojawiają się białe plamki. Ważne, aby dostrzec je w porę. Jeśli zadbasz o regularne mycie zębów, właściwą technikę szczotkowania i sięgniesz po pasty z fluorkiem, proces próchnicowy jest możliwy do zatrzymania.
Co w przypadku gdy proces nie zostanie zahamowany na początkowym etapie? Choroba będzie rozwijać się dalej, prowadząc do rozpadu szkliwa i zębiny. Następnie może dojść do zainfekowania miazgi zębowej, a tym samym zbierania się ropy i zniszczenia nerwów oraz naczyń krwionośnych wokół zęba. Regularne szczotkowanie zębów i używanie past z fluorkiem nie wystarczą, aby zatrzymać ten proces. Na tym etapie rozwoju próchnicy zębów zazwyczaj konieczne jest leczenie kanałowe.
Najbardziej bolesny jest końcowy etap rozwoju próchnicy, czyli powstawanie ropnia. Nieleczona choroba jest nie tylko bardzo bolesna, ale niesie za sobą ryzyko zainfekowania kości sąsiadujących z korzeniem zęba. Poza tym coraz trudniejsze staje się jej leczenie. Jeśli próchnica zostanie zlekceważona z czasem może pojawić się konieczność wykonania dodatkowego zabiegu chirurgicznego1.
Jak zapobiegać próchnicy?
Jeśli chodzi o próchnicę, zasada jest taka sama jak w przypadku innych chorób – lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Tu pojawia się pytanie, co zrobić, aby zadbać o zdrowe zęby i nie dopuścić do rozpoczęcia procesu próchnicowego?
Podstawą profilaktyki jest regularne mycie zębów. Nie tylko rano i wieczorem. Zaleca się, aby szczotkować je po każdym posiłku. Przy czym ważna jest również odpowiednia technika szczotkowania, a także wybór dobrej pasty i szczoteczki do zębów2.
Na stronie Ziko Apteka znajdziesz szeroki wybór past, które działają bakteriobójczo. Jedną z nich jest antybakteryjna pasta do zębów ELGYDIUM ANTI-PLAQUE. Polecana jest nie tylko w profilaktyce próchnicy zębów, ale i zapalenia dziąseł oraz paradontozy.
Jeśli zależy Ci również na tym, żeby usunąć przebarwienia i cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem, do wyboru masz pasty, które działają antybakteryjnie, a zarazem wybielająco. Przykładem jest stomatologiczna pasta Biała Perła Biel. Wyróżnia się unikalnym składem, w którym znajduje się enzym (oksydaza glukozy) usuwający przebarwienia, powstałe od dymu papierosowego, kawy czy herbaty.
Oprócz past przeznaczonych dla osób dorosłych na stronie Ziko Apteka zamówisz te stworzone z myślą o dzieciach. Różnią się nie tylko składem. Producenci zadbali o to, aby pasty dla najmłodszych zachęcały do regularnego szczotkowania zębów. W związku z tym część z nich (np. SUNSTAR GUM Monster Junior dla dzieci w wieku powyżej 7 lat) ma smak tutti-frutti sprawiający, że profilaktyka próchnicy staje się przyjemniejsza.
Regularne szczotkowanie zębów to nie wszystko. Aby zapobiec rozwojowi bakterii, pamiętaj również o nitkowaniu np. za pomocą nici dentystycznej. Pomoże Ci to w dokładnym oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych.
Nie lekceważ próchnicy, ponieważ nieleczona prowadzi do poważnych konsekwencji. Sprawdź produkty do higieny jamy ustnej na Ziko Apteka i dbaj o zdrowe zęby każdego dnia.
Przypisy
1 Szkaradkiewicz-Karpińska, Anna. "Próchnica zębów i mucyny ślinowe." Hygeia 54.3 (2019): 159-164.
2 Błachowska, Magdalena, Justyna Opydo-Szymaczek, and Natalia Torlińska-Walkowiak. "Factors affecting dental caries development in primary dentition of pre-school children." Nowa Stomatologia (2021).