Zabiegów, które poprawiają stan jamy ustnej, jest wiele, od najpopularniejszego wybielania po stosowanie różnego rodzaju aparatów prostujących czy nakładek korygujących. Jednym z zabiegów estetycznych zyskujących na popularności jest bonding. Na czym polega i co warto o nim wiedzieć?
Bonding zębów to stomatologiczny zabieg wykonywany w celu odbudowy powierzchni zębów. Najczęściej stosuje się go za pomocą żywic kompozytowych, którymi uzupełnia się ubytki próchnicowe, drobne ukruszenia i przebarwienia zębowe. Bonding zębów można wykonać nawet na jednej wizycie, w zależności od stanu uzębienia.
Czym jest bonding zębów?
Bonding zębów to jeden z najszybszych i najefektywniejszych zabiegów odbudowujących powierzchnię zębów. Zabieg bondingu jest stosunkowo niedrogi oraz bezpieczny dla większości osób, które mają problem z wyszczerbieniami, uszkodzeniami czy nad wyraz widocznymi przebarwieniami na zębach.
Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym w ramach zabiegów estetycznych. Żywica, którą nakłada się na zęby, to materiał, który można dostosować pod względem wielkości ubytków, a także pod obecny odcień zęba. Elastyczna i łatwa do wymodelowania żywica poprawia wygląd zębów oraz niweluje wady na ich zewnętrznej powierzchni.
Strukturę zębów można trwale połączyć z żywicą kompozytową dzięki zjawisku adhezji. Polega to na szczelnym przyleganiu materiału syntetycznego do zębów. Zabieg ten jest jednym z bezpieczniejszych sposobów na piękne i pełne zęby.
Bonding – jak wygląda zabieg?
Bonding polega na połączeniu struktury zęba z kompozytem z żywicy. Sam proces podzielony jest na kilka etapów. Pierwszym i najważniejszym zadaniem stomatologa jest oczyszczenie powierzchni zębów oraz ich higienizacja. Kolejnym etapem jest pobranie wycisku zębów, aby określić odpowiedni kształt odbudowanych zębów.
Po oczyszczeniu i pobraniu wycisków lekarz określa, jaki będzie najlepszy kształt zębów, który będzie przypominać naturalną strukturę zęba. Na zęby nakłada się preparat, który zwiększa przyczepność żywic kompozytowych do szkliwa.
Bond przykrywa zewnętrzną powierzchnię, na którą nakładane są elementy z cienką warstwą kompozytu wykonanego z żywicy. Licówki kompozytowe nie wymagają głębokiego wejścia w tkanki zębowe, dlatego najlepiej sprawdzają się na zdrowych zębach.
Wszystkie warstwy utwardzane są światłem lampy polimeryzacyjnej, dzięki czemu odbudowa jest trwała i odporna na uszkodzenia. Cała sztuka w przypadku tej metody polega przede wszystkim na umiejętnościach i zmyśle estetycznym lekarza stomatologa. Precyzyjne ukształtowanie nowego zęba wymaga bowiem nie lada skupienia oraz zdolności manualnych. Po wygładzeniu i wypolerowaniu powierzchni pacjent jest posiadaczem gotowego, nowego uśmiechu. Preparat ten nie wpływa negatywnie na szkliwo, przez co bonding jest bezpiecznym zabiegiem.
Lekarz, nakładając żywicę kompozytową, modeluje ją tak, aby idealnie wpasowała się w ukruszony ząb i poprawiła jego kształt. Żywicę kompozytową łączy się ciasno z powierzchnią zęba. Nakładanie materiału odbywa się etapowo, a ostatnia warstwa ma naturalny kolor zębów.
Całość zostaje utwardzona światłem lampy stomatologicznej, które odpowiada za zachowanie twardości i odporności żywicy. Pod koniec zabiegu zęby zostają wygładzone oraz wyszlifowane.
Zabieg nie wymaga stosowania znieczulenia miejscowego, chyba że pacjent ma wysoką wrażliwość i sam zadecyduje o wdrożeniu znieczulenia.