Najczęstsze zaburzenia hormonalne u kobiet – rodzaje i przyczyny
Hormony są substancjami wytwarzanymi przez gruczoły dokrewne tworzące układ hormonalny. Czy chcemy tego, czy nie, to hormony decydują o zdrowiu, nastroju i wyglądzie. Zaburzenia hormonalne u kobiet powodują huśtawki nastrojów, złe samopoczucie, obniżone libido, problemy z płodnością, czy choroby takie jak zespół policystycznych jajników.
Z artykułu dowiesz się:
Zaburzenia hormonalne u kobiet – co je powoduje?
Układ hormonalny jest skomplikowanym systemem obejmującym przysadkę mózgową, tarczycę, przytarczyce, trzustkę, nadnercza oraz jajniki. Gruczoły dokrewne produkują substancje chemiczne, które uwalniane są do krwi w celu przekazywania konkretnych informacji i poleceń do tkanek i narządów.
Układ hormonalny reguluje działanie organizmu i jeżeli wszystko działa sprawnie, to utrzymywana jest homeostaza. Zaburzenia hormonalne, a nawet czasowe wahania hormonów przyczyniają się do zachwiania tej równowagi. Niektóre wahania mają podłoże fizjologiczne np. te związane z cyklem miesiączkowym lub menopauzą. Inne zmiany związane są z nieprawidłowym działaniem gruczołów – te stanowią zagrożenie i wymagają leczenia.
Zaburzenia hormonalne u kobiet mają różne objawy w zależności od tego, które elementy są rozregulowane. Mogą skutkować wahaniami wagi, pojawieniem się nadmiernego owłosienia, wahaniami nastroju, spadkiem libido, nawracającymi zmianami skórnymi, zaburzeniami cyklu menstruacyjnego, problemami z zajściem w ciążę.
Choroby związane z zaburzeniami hormonalnymi u kobiet to m.in.: zespół policystycznych jajników (PCOS), niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto, choroba Cushinga i wiele innych.
Z fizjologicznymi zaburzeniami hormonalnymi kobiety mają do czynienia podczas karmienia piersią oraz w czasie ciąży. Za laktację odpowiedzialny jest m.in. hormon prolaktyna, uwalniany w trakcie ciąży i w okresie laktacji. Prolaktyna wpływa na ponad 300 procesów zachodzących w organizmie, w tym odpowiada za hamowanie produkcji LH i FSH – substancji regulujących cykl menstruacyjny i dojrzewania pęcherzyków jajnikowych.
Zaburzenia hormonalne objawy i przyczyny
Problemy z hormonami u kobiet często objawiają się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, brakiem miesiączki i problemem z zajściem w ciążę. W zespole policystycznych jajników (PCOS) dochodzi do znacznego rozchwiania równowagi hormonalnej, w tym proporcji hormonu folikulotropowego (FSH) i hormonu luteinizującego (LH). Substancje te sterują wzrostem pęcherzyków i uwalnianiem jajeczek z pęcherzyka Graafa; zaburzenia w PCOS objawiają się brakiem miesiączki lub nieregularnymi miesiączkami. W połączeniu z nadprodukcją męskich hormonów płciowych, pojawia się też nadmierne owłosienie, przybieranie na wadze i wiele innych, przykrych symptomów.
Częstymi zaburzeniami hormonalnymi, w których występuje rozregulowanie cyklu miesiączkowego są choroby tarczycy. Tarczyca jest gruczołem wytwarzającym trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę. Hormony te wpływają przede wszystkim na metabolizm oraz gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu. Najczęstszymi chorobami tarczycy są niedoczynność, nadczynność oraz Hashimoto. Tarczyca wpływa na zaburzenia hormonalne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Niedoczynność tarczycy u pań, obok wielu innych objawów, powoduje m.in. skąpe i nieregularne miesiączki, może być przyczyną niepłodności oraz poronień. Nadczynność tarczycy raczej nie upośledza płodności, jednak może być przyczyną nieregularnych miesiączek, a przy dużym nasileniu hamuje owulację.
Nadmiar androgenów, czyli męskich hormonów płciowych, oraz zaburzenia tarczycy mogą powodować zmiany skórne, przebarwienia, łojotok, trądzik, nadmierne owłosienie, przybieranie na wadze lub chudnięcie.
Zachwianie równowagi estrogenowo-progesteronowej jest zjawiskiem charakterystycznym dla menopauzy, ale również dla znanego wielu paniom syndromu napięcia przedmiesiączkowego. W organizmie kobiety dochodzi wtedy do naturalnych zmian hormonalnych, które są związane ze zmianami nastroju, depresją, drażliwością, nerwowością i łatwym wpadaniem w złość.
Zaburzenia hormonalne – leczenie
Leczenie zmian spowodowanych rozchwianiem gospodarki hormonalnej jest zależne od przyczyn i objawów. Bez konsultacji z lekarzem nie należy przyjmować żadnych substancji (leków, suplementów diety, ziół itd.), mających wpływ na gospodarkę hormonalną. Owszem, istnieją leki bez recepty pomagające uregulować gospodarkę hormonalną, ale ich przyjmowanie powinno być poprzedzone wizytą u lekarza i badaniami, mającymi na celu ustalenie przyczyny dolegliwości.
W przypadku zanotowania niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza. Po zebraniu wywiadu sugerującego zaburzenia hormonalne, specjalista zdecyduje jakie badania trzeba wykonać. Przy zaburzeniach hormonów płciowych zazwyczaj wykonuje się badania na poziom prolaktyny, progesteronu i androgenów, a jeżeli wywiad sugeruje zaburzenia tarczycy zlecane są badania na poziom TSH, a w następnej kolejności badania FT3 i FT4.
Gdy wiadomo już, co jest przyczyną dolegliwości, lekarz zaleca farmakologiczne leczenie na zaburzenia hormonalne lekami lub preparatami hormonalnymi. Istotne jest równoległe stosowanie metod niefarmakologicznych, zwłaszcza odpowiedniej diety, a także dbanie o regularną aktywność fizyczną. Wiele dolegliwości związanych z rozchwianiem gospodarki hormonalnej wiąże się z niezrównoważonym, niehigienicznym i nieaktywnym trybem życia.
Źródła:
- Barbara Grzechocińska, Problemy okresu menopauzy. Możliwości terapii, Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2004, s. 55-60.
- Michał Bokiniec, Menopauza, Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2002, s. 73-75.
- Andrzej Lewiński, Ewa Płaczkiewicz-Jankowska, Niedoczynność tarczycy, portal internetowy mp.pl dział interna (12.08.2019).
- Renata Kołton, Zespół policystycznych jajników, portal internetowy mp.pl dział endokrynologia (17.09.2018).
- Distressing sexual function at midlife. Unmet needs, practical diagnoses, and available treatments, James A. Simon, Vanessa A. Lukas, Obstet. Gynecol., 2017; 130: 889–905.
Autor:
Jerzy A. Kozłowski – lic. ratownik medyczny, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Ratownik medyczny z wieloletnią praktyką, copywriter, autor artykułów na tematy związane z medycyną, zdrowiem i zdrowym stylem życia. Prywatnie amator biegania, miłośnik gór, astronomii i literatury SF.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]