Choroby tarczycy - objawy i sposoby leczenia
Tarczyca jest gruczołem, który pomimo swoich niewielkich rozmiarów, odgrywa w naszym organizmie niebagatelną rolę. Produkowane przez nią hormony wpływają na pracę mięśni, układ nerwowy, metabolizm tłuszczów, białek i węglowodanów oraz na działanie gruczołów płciowych. Nieprawidłowości w działaniu tarczycy odbijają się na naszym zdrowiu na wielu płaszczyznach, dlatego nie wolno lekceważyć żadnych niepokojących objawów.
Nadczynność tarczycy – gdy gruczoł wydziela zbyt dużo hormonów
Nadczynność tarczycy to choroba układu endokrynologicznego, która najczęściej występuje u kobiet między 20 a 45 rokiem życia, chociaż może pojawić się także u dzieci. Nadczynności tarczycy towarzyszą takie objawy jak:
● nadwrażliwość na zmiany temperatury,
● potliwość,
● kołatanie serca,
● duszności,
● wzmożone pragnienie,
● pobudzenie nerwowe,
● drażliwość,
● zaburzenia miesiączkowania,
● spadki wagi,
● skłonność do biegunek,
● drżenie palców,
● problemy z zasypianiem.
Diagnostyka i leczenie nadczynności tarczycy
W przypadku podejrzeń, że pacjent cierpi na choroby tarczycy, lekarz do diagnozy potrzebuje całego obrazu klinicznego i badań laboratoryjnych. Sposób leczenia nadczynności tarczycy jest ustalany ze specjalistą indywidualnie, ponieważ najpierw trzeba określić podłoże i stopień nasilenia choroby. Najczęściej stosowane są leki przeciwtarczycowe oraz preparaty zawierające jod promieniotwórczy.
Niedoczynność tarczycy - symptomy choroby
Choroba ta pojawia się, gdy tarczyca wytwarza niedostateczną ilość hormonów ft3 i ft4 do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedoczynność tarczycy może wystąpić z różnorodnych przyczyn, m.in.: uszkodzeń gruczołu tarczowego, hashimoto, napromieniowania okolic szyi przy leczeniu nowotworów, niedoboru jodu. Najczęstsze objawy choroby to:
● częste zaparcia i przyrost wagi pomimo braku apetytu,
● obniżony nastrój,
● spłycenie oddechu i duszność,
● objawy choroby wieńcowej,
● przerzedzenie brwi i łamliwość włosów,
● zaburzenia miesiączkowania i spadek libido,
● problemy z pamięcią i koncentracją,
● senność i uczucie zmęczenia,
● przesuszona skóra.
Niedoczynność tarczycy - leczenie
Pacjenci z niedoczynnością tarczycy muszą zaakceptować konieczność dożywotniego przyjmowania lewotyroksyny i poddawania się okresowych badań stężenia TSH. Jeśli pacjent boryka się z wtórną lub trzeciorzędową niedoczynnością tarczycy, lekarz monitoruje skuteczność terapii poprzez sprawdzanie poziomu tyroksyny (T4). Chory powinien także zadbać o dietę bogatą w jod i białko.
Hashimoto – gdy organizm zwraca się przeciw sobie
Za chorobą Hashimoto, czyli przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy, stoją nieprawidłowości w działaniu układu odpornościowego, który zamiast chronić organizm, zaczyna produkować przeciwciała zwrócone przeciw tarczycy. Gruczoł stopniowo jest niszczony, co w konsekwencji prowadzi do produkcji nieprawidłowej ilości hormonów. Szczególnie na ryzyko zachorowania są narażone osoby z cukrzycą oraz obciążone genetycznie. Pierwsze symptomy pojawią się w wyniku zadziałania czynnika wyzwalającego: stresu, przewlekłego zmęczenia lub infekcji. Na hashimoto mogą cierpień osoby w każdym wieku, jednak najczęściej występuje u dojrzałych kobiet.
Objawy i leczenie choroby Hashimoto
Objawy tej choroby nie są zbyt charakterystyczne i łatwo je zbagatelizować. Dotyczą one bowiem ogólnego osłabienia, które łatwo wytłumaczyć zmęczeniem i stresującym trybem życia. Do innych symptomów, mogących świadczyć o chorobie, należą:
● trudności z koncentracją,
● problemy z wypróżnianiem,
● obfite miesiączki,
● bóle mięśni i stawów,
● nadciśnienie tętnicze i zaburzenia rytmu serca,
● suchość i szorstkość skóry,
● zmienność nastrojów,
● wypadanie włosów,
● problemy z zajściem w ciążę.
Zła wiadomość dla osób cierpiących na chorobę Hashimoto jest taka, że niestety nie ma na nią skutecznego lekarstwa, a sama terapia oparta jest na ograniczaniu skutków, a nie niwelowaniu przyczyn. Pacjent musi więc nastawić się na cykliczne badania i konsultacje lekarskie oraz przyjmowanie przepisanych leków.
Suplementy i prawidłowe nawyki żywieniowe wspomagające pracę tarczycy
Osoby borykające się z chorobami tarczycy oraz obciążone genetycznie muszą zdawać sobie sprawę z konieczności przestrzegania zdrowego stylu życia, tj. właściwie ułożonego jadłospisu i zapewnienia sobie dawki ruchu. W przypadku niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto jest to niezwykle ważne, ponieważ towarzyszy im tendencja do tycia. Lekarz podczas konsultacji powinien wskazać, które produkty spożywcze będą dla pacjenta najlepsze, a których powinien unikać oraz może zasugerować suplementację wspierającą pracę gruczołu. Przykładem są preparaty zawierające selen, witaminę D oraz zawierające w składzie także cynk. W przypadku chorób tarczycy polecane są także środki z ziołem ajurwedyjskim oraz kwasami omega-3 oraz zawierające jod, który jest istotny dla syntezy hormonów tarczycy oraz zapewnienia jej prawidłowej czynności.
Ostatnia aktualizacja [25.11.2024]