Szczepienie drugą dawką przypominającą a niepożądane odczyny poszczepienne – co musisz wiedzieć?
Od 16 września w punktach szczepień są dostępne szczepionki o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, mogą być one stosowane wyłącznie w realizacji szczepień przypominających. Wiele osób nie chce się jednak zaszczepić, ponieważ obawia się niepożądanych odczynów poszczepiennych. Sprawdź, czego możesz się spodziewać po czwartej dawce.
Niepożądany odczyn poszczepienny (NOP) to pogorszenie stanu zdrowia, które wystąpi w określonym czasie po podaniu szczepionki, mające łagodną, poważną lub ciężką postać. W przypadku wprowadzenia szczepionek przeciwko COVID-19 o zaktualizowanym składzie pojawiają się wątpliwości, czy czwarta dawka niesie za sobą trudniejsze do zwalczenia objawy niż wcześniejsze dawki szczepionki.
Z artykułu dowiesz się:
Jaką szczepionką możesz się obecnie zaszczepić?
Obecnie w krajach Unii Europejskiej do obrotu dopuszczone są:
- szczepionka mRNA o nazwie Comirnaty (BNT162b2) firm Pfizer i BioNTech;
- zaktualizowane szczepionki dla wariantu Omikron do podawania jako dawki przypominające: szczepionka Comirnaty Original/Omicron BA.1. (Pfizer-BioNtech) i szczepionka Comirnaty Original/Omicron BA.4/BA.5. (Pfizer-BioNtech);
- szczepionka mRNA o nazwie Spikevax (mRNA 1273) firmy Moderna;
- zaktualizowana szczepionka dla wariantu Omikron do podawania jako dawki przypominające: szczepionka Spikevax Bivalent Original/Omicron BA.1. (Moderna);
- szczepionka wektorowa AstraZeneca o nazwie Vaxzevria;
- szczepionka wektorowa Jcovden (COVID-19 Vaccine Janssen) (Janssen) (Ad26.COV.2-S);
- szczepionka białkowa Novavax o nazwie Nuvaxovid (NVX-CoV2373).
Ponadto Europejska Agencja Leków prowadzi procedury dopuszczenia do obrotu i wstępnej etapowej oceny kolejnych szczepionek.
Według wytycznych podanych przez Ministerstwo Zdrowia możliwość zaszczepienia się czwartą dawką szczepionki przeciw COVID-19 (drugą dawką przypominającą) mają obecnie w naszym kraju osoby, które ukończyły 12 lat i otrzymały pełny schemat szczepienia podstawowego oraz pierwszą dawkę przypominającą. Jako czwarta dawka może być podana jedna ze szczepionek zaktualizowanych do wariantu Omikron. Przed podaniem drugiej dawki przypominającej należy zachować odstęp co najmniej 3 miesięcy od podania pierwszej dawki przypominającej.
Czy obecne NOP-y są podobne do wcześniejszych?
Chociaż miliony osób na całym świecie poddało się już szczepieniu przeciwko COVID-19, wciąż istnieją obawy co do wystąpienia NOP-ów. Może się wydawać, że na skutek przyjmowania kolejnych dawek szczepionki będą miały one coraz cięższą postać.
W rzeczywistości wydaje się, że obawy te nie mają uzasadnienia. Badania w tym obszarze podsumowała m.in. amerykańska organizacja AARP, przywołując opinię, którą wydał Andrew Pekosz, wirusolog z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. Badacz odniósł się do działania nowych szczepionek, o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron. Jak twierdzi, nie ma niespodzianek w porównaniu do wcześniejszych preparatów – wszystkie skutki uboczne szczepienia drugą dawką przypominającą są bardzo podobne do tych, które obserwowaliśmy w przypadku szczepienia pierwszą dawką przypominającą, a nawet w przypadku szczepienia podstawowego.
Druga dawka przypominająca a niepożądane odczyny poszczepienne – czego się spodziewać?
W Polsce bieżący raport dotyczący NOP-ów prowadzi Państowa Inspekcja Sanitarna. Niepożądane odczyny poszczepienne może zgłosić do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lekarz lub felczer w ciągu 24 godzin od ich podejrzenia lub rozpoznania.
W okresie od 16 września do 24 października w raporcie Państwowej Inspekcji Sanitarnej zanotowano zaledwie 15 niepożądanych odczynów poszczepiennych w związku ze szczepieniem. Warto przy tym zaznaczyć, że według danych Ministerstwa Zdrowia dawkę przypominającą przeciw COVID-19 przyjęło już do 24 października 14 549 596 osób. Z 15 zgłoszonych NOP-ów 11 opisano jako "zaczerwienienie i krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia", pozostałe dotyczyły poważniejszych dolegliwości, ale spośród nich tylko jeden przypadek wymagał hospitalizacji.
Badania podsumowane przez organizację AARP potwierdzają, że najczęściej zgłaszanym objawem niepożądanym w przypadku nowych preparatów był ból w miejscu wstrzyknięcia. Inne symptomy to m.in.:
- zmęczenie,
- ból głowy,
- ból mięśni,
- ból stawów,
- dreszcze,
- nudności i wymioty,
- biegunka,
- gorączka.
Jak zaznaczono w badaniach amerykańskich badaczy, nie zaobserwowano żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych, chociaż eksperci nadal przyglądają się ryzyku wystąpienia zapalenia mięśnia sercowego u osób otrzymujących dawkę przypominającą.
Warto podkreślić, że część osób zaszczepionych czwartą dawką nie doświadczy żadnych objawów związanych ze szczepieniem. Podobnie jednak jak w przypadku wcześniejszych dawek nie stanowi to powodu do obaw.
Jak zwalczyć NOP-y po szczepieniu drugą dawką przypominającą?
Niepożądne odczyny poszczepienne, choć zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku dni, możesz złagodzić samodzielnie w domu, np.
- jeśli boli Cię ramię, w które zostałeś zaszczepiony, możesz przykładać do niego chłodny, czysty okład;
- jeśli odczuwasz ból głowy, ból mięśni bądź wystąpi u Ciebie gorączka, zwykle można te objawy łagodzić, stosując leki przeciwbólowe, np. zawierające ibuprofen lub paracetamol. (Jeżeli jednak chorujesz lub przyjmujesz inne leki, najlepiej porozmawiaj wcześniej z lekarzem, czy możesz je zastosować. Przykładowo u osób z zaburzeniami krzepnięcia w pierwszej kolejności zaleca się paracetamol).
Niezwłoczna pomoc lekarza może natomiast być potrzebna wtedy, gdy objawy miejscowe po podaniu szczepionki narastają po 24 godzinach lub gdy objawy ogólne nie przechodzą w ciągu kilku dni i są niepokojące. Do przedstawiciela ochrony zdrowia należy się zgłosić również wtedy, gdy symptomy są nietypowe lub ciężkie.
Podsumowanie
Szczepienie przeciw COVID-19 według obecnej wiedzy medycznej chroni nas najskuteczniej ze wszystkich możliwych środków przed ciężkim przebiegiem choroby COVID i przed śmiercią. Dostępna od niedawna w Polsce możliwość zaszczepienia się czwartą dawką pozwala zabezpieczyć się przed nowymi wariantami koronawirusa, nie powodując przy tym poważniejszych NOP-ów niż wcześniejsze dawki. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza podczas jesienno-zimowych dni, kiedy choroby wirusowe uderzają w nas ze zdwojoną siłą.
Źródła:
- Komunikat nr 28 Ministra Zdrowia w sprawie realizacji szczepień przypominających przeciw COVID-19 w Narodowym Programie Szczepień, https://www.gov.pl/web/zdrowie/komunikat-nr-28-ministra-zdrowia-w-sprawie-realizacji-szczepien-przypominajacych-przeciw-covid-19-w-narodowym-programie-szczepie (dostęp 24.10.2022).
- M. Kościelna, P. Kudłacz, M. Wiercińska, Jakie mogą być działania niepożądane szczepionek przeciwko COVID-19?, https://www.mp.pl/pacjent/szczepienia/sytuacje-szczegolne/271486,dzialania-niepozadane-szczepionek-przeciwko-covid-19 (dostęp 24.10.2022).
- Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy, Jakie szczepionki przeciw COVID-19 są dopuszczone do obrotu?, https://szczepienia.pzh.gov.pl/faq/jakie-szczepionki-przeciw-covid-19-sa-dopuszczone-do-obrotu/ (dostęp: 24.10.2022).
- NOP – niepożądany odczyn poszczepienny. Czym jest i jak często występuje?, https://www.gov.pl/web/szczepimysie/niepozadane-odczyny-poszczepienne (dostęp 24.10.2022).
- R. Nania, What Are the Side Effects of Booster Shots?, https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-2021/booster-shot-side-effects.html (dostęp 24.10.2022).
- Raport szczepień przeciwko COVID-19, https://www.gov.pl/web/szczepimysie/raport-szczepien-przeciwko-covid-19 (dostęp 25.10.2022).
Autorka:
Magdalena Merchut – specjalistka ds. rozwoju treści, absolwentka kierunków edytorstwo i zarządzanie informacją na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przywiązuje dużą wagę do utrzymania wysokiej jakości zarówno merytorycznej, jak i stylistycznej przygotowywanych tekstów. Miłośniczka kawy, zdrowego stylu życia i długich spacerów.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]