- węgiel aktywny – wiąże on szkodliwe substancje w przewodzie pokarmowym i zapobiega ich wchłanianiu,
- nifuroksazyd – niszczy drobnoustroje będące przyczyną zatrucia pokarmowego,
- loperamid – hamuje perystaltykę przewodu pokarmowego poprzez wpływ na receptory w ścianach jelit.
Węgiel aktywowany i pozostałe leki przeciw biegunce można kupić bez zlecenia lekarza. Konieczne jest stosowanie tego rodzaju produktów zgodnie z zaleceniami producenta opisanymi w ulotce dołączonej do opakowania.
Co daje stosowanie elektrolitów do leczenia biegunki?
W asortymencie naszej apteki można znaleźć elektrolity na biegunkę w różnej postaci. Są to wygodne w stosowaniu saszetki z proszkiem przeznaczonym do przyrządzania roztworu lub tabletki musujące. Preparaty te pozwalają szybko uzupełnić niedobory elektrolitów, jakie organizm traci w czasie biegunki, warto więc stosować je jako pomóc jednocześnie z wybranym lekiem na biegunkę. Produkty tego typu przywracają równowagę wodno-elektrolitową, zmniejszają ryzyko odwodnienia organizmu i ograniczają nasilanie się biegunki, a także pozwalają szybko odzyskać formę i wrócić do codziennych zajęć.
Odwodnienie organizmu jest bardzo groźne dla zdrowia, dlatego w leczeniu nie może zabraknąć odpowiedniej ilości płynów i tabletek z elektrolitami. Gdy pojawią się jego objawy, należy natychmiast udać się do lekarza.
Probiotyki przy leczeniu rozwolnienia
Osoby, u których wystąpiła biegunka, powinny pamiętać też o probiotykach. Są to kapsułki lub tabletki, które chronią jelita i przywracają odpowiedni stan flory bakteryjnej. Tego typu lek można kupić bez zlecenia lekarza. Probiotyki dostępne są w różnych formach dostosowanych odpowiednio do wieku. Nasza apteka oferuje kapsułki, saszetki, tabletki i krople zarówno dla małych, jak i dużych pacjentów. Biegunka nie jest jedynym wskazaniem do stosowania probiotyków. Można przyjmować je także profilaktycznie.
Kiedy podać leki na biegunkę?
Kiedy pojawi się biegunka, trzeba działać szybko. Tabletki lub kapsułki na rozwolnienie należy podać, gdy pojawią się nieprzyjemne dolegliwości. Są to: częsta potrzeba korzystania z toalety, trudności z powstrzymaniem potrzeby załatwienia się, ból brzucha i pogorszenie samopoczucia. Dzięki temu biegunka najczęściej trwa krótko i nie prowadzi do powikłań.