Niektóry objawy Covid-19 mogą być mylone z typowymi dolegliwościami występującymi podczas przeziębienia czy grypy takimi jak: gorączka , ból głowy , bóle mięśni, kaszel , katar , osłabienie. U niektórych osób pojawiają się wymioty i biegunka . Jednak za najbardziej charakterystyczny objaw wirusa SARS-CoV-2 uznaje się utratę węchu i smaku. Przy poważnym przebiegu choroby mogą pojawić się duszności, trudności w oddychaniu, ból w klatce piersiowej , a nawet zaburzenia ze strony układu nerwowego – problemy z mówieniem i poruszaniem się.
Aby zdiagnozować zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, należy wykonać test diagnostyczny. Najczęściej wykonuje się:
Test RT-PCR na COVID-19
Testy genetyczne w kierunku SARS-CoV-2 są wykonywane metodą RT-PCR, która wykrywa RNA wirusa, czyli jego materiał genetyczny.
Próbkę do badania stanowi wymaz z nosogardzieli. Testy PCR cechuje wysoka skuteczność – są one bardzo czułe, dzięki czemu mogą dać wynik pozytywny, nawet jeśli u pacjenta nie pojawiły się jeszcze żadne niepokojące sygnały świadczące o chorobie.
Testy antygenowe SARS-CoV-2
Z kolei testy antygenowe umożliwiają wykrycie białkowego antygenu wirusa SARS-CoV-2. Dużą zaletą antygenowych testów na Covid-19 jest to, że ich wynik widoczny jest już po kilkunastu minutach. Test antygenowy służy więc jako szybkie narzędzie diagnostyczne. Jego skuteczność jest największa w momencie, gdy infekcja jest w aktywnej fazie, czyli w czasie wystąpienia objawów.
Dostępne są także testy typu combo, które służą do wykrywania wirusa SARS-CoV-2, a także wirusa grypy typu A i B i/lub wirusa RSV.
Test na obecność przeciwciał COVID-19
Oprócz testów genetycznych i antygenowych dostępne są też takie, które pokazują, czy przeszliśmy zakażenie. Tego rodzaju test wykrywa przeciwciała IgG świadczące o przebyciu choroby, a także przeciwciała IgM, których obecność świadczy o trwającej infekcji. Ze względu na tzw. okienko serologiczne nie służą one jednak diagnostyce Covid-19. Zaleca się je przede wszystkim osobom podejrzewającym, że przeszły koronawirusa bezobjawowo.
Wszystkie rodzaje badań można wykonywać u osób dorosłych i dzieci.
Kiedy warto zrobić test na COVID?
Objawy Covid-19 można pomylić z objawami innych infekcji, dlatego warto wykonać test, gdy czujemy się źle. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że to tylko zwykłe przeziębienie lub dowiemy się, że jesteśmy chorzy na COVID. Ponadto test należy zrobić zawsze wtedy, gdy mieliśmy kontakt z osobą, która ma zdiagnozowanego koronawirusa. W tym przypadku test powinno się wykonać, nawet jeśli nie mamy żadnych dolegliwości. Tego rodzaju badania są także narzędziem służącym samokontroli.
Jak wykonać szybki test antygenowy w domu?
Test antygenowy na Covid-19 można wykonać samodzielnie w domu. Kluczową kwestią jest odpowiednie przygotowanie i właściwe pobranie wymazu.
Testy diagnostyczne przeznaczone do samodzielnego wykonania można kupić w aptece. W jego zestaw wchodzą: antygenowy test kasetkowy, sterylna wymazówka – patyczek służący do pobrania materiału do badania, roztwór ekstrakcyjny do przygotowania próbki i instrukcja wykonania.
Szybki test antygenowy w kierunku SARS-CoV-2 swoim wyglądem przypomina test ciążowy. Przed jego wykonaniem należy przeczytać instrukcję, a następnie sprawdzić, czy zawartość opakowania zawiera wszystkie elementy i czy nie są one uszkodzone, a także przygotować czystą i suchą powierzchnię do umieszczenia testu. Po tych czynnościach umyj ręce i przejdź do pobrania wymazu:
1. Po wyciągnięciu wymazówki z opakowania pamiętaj, by trzymać ją kciukiem i palcem wskazującym za uchwyt (nie wolno dotykać miękkiej końcówki!).
2. Pochyl lekko głowę do przodu i i wprowadź patyczek do jednej dziurki w nosie na głębokość kilku centymetrów.
3. Przekręć wymazówkę kilkukrotnie (powinna ocierać się o ścianę nosa).
4. Powtórz czynność dla drugiej dziurki.
5. Włóż wymazówkę z pobranym materiałem do roztworu ekstrakcyjnego.
6. Ściśnij pojemnik i obróć kilka razy wymazówkę.
7. Wyciagając wymazówkę, wciąż ściskaj pojemnik, aby wycisnąć cały płyn z części miękkiej.
8. Wciśnij zatyczkę na pojemnik z roztworem.
9. Test kasetkowy połóż na czystej i płaskiej powierzchni, którą przygotowałeś wcześniej.
10. W wyznaczonym miejscu testu wpuść kilka kropel przygotowanego roztworu (najczęściej są to 4 krople).
11. Poczekaj na wynik – powinien on być widoczny po kilkunastu minutach.
Powyższa instrukcja ma charakter ogólny. Szczegóły działań mogą się różnić w zależności od producenta testu.
Jak interpretować wyniki testu na COVID-19?
Aby odczytać wyniki testu poczekaj 15 minut, ale nie dłużej niż 30 minut (po tym czasie nie wolno odczytywać wyniku, gdyż może on być nieprawidłowy). Okienko testowe ma dwa wskaźniki – kontrolny oznaczony literką C i wynikowy oznaczony literką T. Przed odczytaniem wyniku upewnij się, że w polu kontrolnym C pojawiła się kreska. Jeśli jej nie ma – test jest nieważny i należy wykonać kolejny.
Wynik testu antygenowego uznaje się za pozytywny w momencie, gdy w miejscu wynikowym (T) pojawi się kreska. Ważne! O obecności Sars-CoV-2 w organizmie świadczy już słabo widoczna kreska .
Wynik negatywny jest wtedy, gdy kreska pokazuje się tylko w miejscu kontrolnym (C). W takiej sytuacji uznaje się, że obecność Sars-CoV-2 jest mało prawdopodobna. Jednak w przypadku wystąpienia charakterystycznych objawów powinno się powtórzyć test antygenowy lub zrobić test PCR.
Co oznacza pozytywny wynik testu na COVID?
Dwie kreski na teście kasetkowym świadczą o tym, że w pobranej próbce wymazu znajdują się antygeny wirusa SARS-CoV-2, czyli wskazują na zakażenie. W takim wypadku należy skontaktować się z lekarzem POZ. W przypadku pozytywnego wyniku testu lekarz POZ zdecyduje o wypisaniu zwolnienia lekarskiego i zaleci samoizolację, ponieważ od 28 marca 2022 roku oficjalna izolacja nie jest obowiązkowa. Niemniej jednak należy stosować się do zaleceń lekarskich i w przypadku ostatecznego potwierdzenia choroby nie narażać innych i pozostać w domu do czasu ustąpienia objawów.
W e-Ziko Aptece znajdziesz szeroki wybór testów diagnostycznych . Sprawdź ofertę testów ciążowych , testów owulacyjnych i płodności oraz innych testów .
Najczęściej zadawane pytania dotyczące testu na COVID-19
Kiedy zrobić test na COVID?
Test na COVID-19 należy zrobić, gdy występują objawy takie jak: gorączka, ból głowy, bóle mięśni, katar, kaszel, osłabienie, biegunka, wymioty, problemy z oddychaniem, duszności, utarta węchu i smaku, a także po kontakcie z osobą, która uzyskała pozytywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2. W przypadku antygenowych testów z apteki zaleca się ich wykonanie w przeciągu 7 dni od pojawienia się pierwszych objawów choroby.
Od początku kwietnia 2022 r. zmienione zostały oficjalne zasady wykonywania testów w kierunku SARS-CoV-2. Bezpłatny test antygenowy może wykonać lekarz POZ, który na podstawie stanu pacjenta ocenia, czy jest on niezbędny. W przypadku pozytywnego wyniku testu podejmuje on dalsze leczenie i przekazuje pacjentowi zalecenia, które tak jak przy każdej chorobie zakaźnej obejmują m.in. samoizolację.
Czy test na COVID z apteki jest skuteczny?
Skuteczność testów zależy od parametrów takich jak czułość i swoistość. Im wyższa swoistość testu diagnostycznego, tym mniejszy odsetek fałszywie pozytywnych wyników. Im wyższa czułość, tym mniejszy poziom wyników fałszywie negatywnych. Testy na COVID-19 z apteki mają zazwyczaj czułość i swoistość powyżej 98%. Należy pamiętać jednak, że na wiarygodność wyniku wpływ mają właściwe pobranie wymazu i odpowiednie przeprowadzenie badania.
Czy test na COVID z apteki zwalnia z kwarantanny?
Z początkiem kwietnia 2022 r. zmieniły się zasady kwarantanny. Pozytywny wynik świadczący o zakażaniu wirusem SARS CoV-2 nie nakłada już na pacjenta obowiązkowej izolacji ani kwarantanny na osoby, z którymi osoba chora miała kontakt. Obecnie lekarz POZ może wykonać test pacjentowi, u którego występują objawy infekcji dróg oddechowych, a na podstawie wyników badania wypisać zwolnienie lekarskie i zalecić samoizolację. Długość zwolnienia, a tym samym zalecana samoizolacja, zależy od stanu pacjenta.
Jaki test na COVID można kupić w aptece?
W aptece można kupić szybkie testy antygenowe na COVID-19. Są to testy wykrywające antygeny koronawirusa SARS-CoV-2 w próbce śliny lub wymazu z nosogardzieli. Czas oczekiwania na wynik testu antygenowego wynosi zazwyczaj maksymalnie 15 minut. Test PCR nie jest przeznaczony do sprzedaży, więc nie można go kupić w żadnej aptece.
Jak wykonać test na COVID w domu?
Aby wykonać test na COVID-19 w domu, należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania testu antygenowego kupionego w aptece. Postępowanie może różnić się w zależności od rodzaju testu, jednak ogólny schemat wykonania testu na COVID-19 w warunkach domowych obejmuje podstawowe czynności takie jak:
Przygotowanie suchej i czystej powierzchni.
Umycie rąk wodą z mydłem.
Kontrola zestawu zawierającego test.
Pobranie wymazu zgodnie z instrukcją.
Połączenie pobranej próbki wymazu z roztworem ekstrakcyjnym.
Umieszczenie przygotowanego roztworu w wyznaczonym miejscu testu kasetkowego.
Odczytanie wyniku.
Instrukcje dołączone do domowych testów antygenowych zawierają szczegółowy opis pobrania wymazu i przeprowadzenia testu. Zazwyczaj jest też do nich dołączona instrukcja obrazkowa.
Czy pobieranie wymazu na COVID-19 jest bezpieczne?
Pobieranie wymazu na COVID-19 jest bezpieczne. W przypadku samodzielnego wykonywania wymazu należy dokładnie zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania i zachować szczególną ostrożność.
Czy pobieranie wymazu z nosa boli?
Pobieranie wymazu z nosa nie boli. Może jednak być nieprzyjemne i wywoływać uczucie dyskomfortu.
Ile kosztuje test na COVID?
Koszt testu na COVID-19 z apteki to ok. 20 złotych. Cena szybkich testów antygenowych dostępnych w aptekach różni się w zależności od producenta testu, a także liczby sztuk w opakowaniu.
Gdzie zrobić test na COVID?
Od 1 kwietnia 2022 roku zmieniły się zasady zlecania wykonywania testów na COVID-19. Do tej pory test na COVID-19 bezpłatnie można było wykonać w mobilnych punktach pobrań w całym kraju, a także w niektórych aptekach. Aktualnie o skierowaniu na test decyduje lekarz POZ na podstawie oceny stanu zdrowia pacjenta. Wciąż w celu samokontroli można także w warunkach domowych zrobić szybki test antygenowy kupiony w aptece.
Gdzie kupić test na COVID?
Test na COVID-19 można kupić w aptece. Szybkie testy antygenowe dostępne w aptekach służą do samokontroli, a ich cena wynosi około 20 złotych.
Co wykrywa test na COVID?
Szybki test antygenowy na COVID-19 z apteki wykrywa obecność antygenów białka nukleokapsydu SARS-CoV-2 w wymazach z nosa lub w próbce śliny. Z kolei test genetyczny wykonywany metodą RT-PCR wykrywa RNA wirusa SARS-CoV-2, czyli jego materiał genetyczny, w wymazie z nosogardzieli. Pozytywny wynik testu świadczy o chorobie zakaźnej, jaką jest COVID-19.
Jak przygotować się na test na COVID?
Aby przygotować się na test na COVID-19, należy przez dwie godziny przed pobraniem wymazu nic nie jeść i nie pić. Nie powinno się także płukać nosa i jamy ustnej, żuć gumy, myć zębów i palić papierosów. Powyższe zalecenia dotyczą zarówno testów na koronawirusa przeprowadzanych w punktach wymazowych, jak i w warunkach domowych. W przypadku samodzielnego pobierania wymazu bezpośrednio przed badaniem należy umyć ręce wodą z mydłem.
Jak działa test na COVID-19?
Działanie testu na COVID-19 zależy od jego rodzaju. Testy genetyczne to testy RT-PCR, czyli działają w oparciu o metodę, dzięki której wykrywany jest materiał genetyczny koronawirusa SARS-CoV-2 w próbce wymazu z nosogardzieli. Badanie przeprowadzane jest w laboratorium medycznym, ponieważ do jego wykonania niezbędny jest specjalny sprzęt. Wynik testu RT-PCR jest uzyskiwany zazwyczaj w przeciągu doby. Z kolei testy antygenowe to kasetkowe testy immunochromatograficzne identyfikujące w pobranej próbce charakterystyczne antygeny koronawirusa SARS-CoV-2. Ich działanie jest bardzo szybko, wynik widoczny jest zazwyczaj już po kilkunastu minutach.
Jak zrobić test na covid?
Jeśli masz objawy COVID-19, miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub na co dzień przebywasz wśród dużych skupisk ludzi, znajdź miejsce, w którym możesz zrobić bezpłatny test, i udaj się tam. Badanie przeprowadzi pracownik medyczny, a wynik poznasz na miejscu. Minimum 2 godziny przed badaniem: nie spożywaj posiłków, nie pij, nie żuj gumy, nie płucz jamy ustnej i nosa, nie myj zębów, nie przyjmuj leków, nie pal papierosów.
Pamiętaj, że od 1 kwietnia 2022 r. bezpłatne testy antygenowe nie są już wykonywane w laboratoriach i aptekach.
Jaki test na covid?
Koronawirus SARS-CoV-2 może zostać wykryty przy pomocy testów genetycznych RT-PCR lub testów antygenowych. Pierwsze z nich są bardziej czułe, jednak czas oczekiwania na wynik to nawet 24 godziny. Drugie natomiast umożliwiają otrzymanie wyniku już po 10 minutach, nie są jednak tak czułe, dlatego negatywny wynik (jedna kreska w okienku) przy jednoczesnym występowaniu objawów sugerujących infekcję COVID-19 wymaga wykonania badania genetycznego w laboratorium. W obu przypadkach jako materiał do badania wykorzystuje się wymaz z nosogardzieli.
Więcej dowiesz się w artykule
Jaki test na COVID wybrać? Radzimy! .
Po ilu dniach test na covid?
Test metodą Real-Time PCR (RT-PCR) powinny wykonać osoby, które posiadają objawy charakterystyczne dla koronawirusa lub miały kontakt z osobą zakażoną. Test największą czułość wykazuje dzień po wystąpieniu objawów klinicznych lub 7 do 9 dni od potencjalnego zakażenia. Dlatego jeśli nie masz objawów klinicznych, ale miałeś kontakt z osobą zakażoną, najlepiej zaczekaj z wykonaniem testu od 7 do 9 dni od kontaktu.
Test antygenowy można wykonać samodzielnie w warunkach domowych bez względu na to, czy ma się objawy zakażenia czy też nie. Wcześniejsze wykonanie testu, tj. w pierwszych 4 dniach choroby, wiąże się z wyższym stężeniem antygenu, co pozwala na łatwiejsze wykrycie. Ponieważ wynik testu jest ważny tylko w momencie wykonywania, testy należy powtarzać zgodnie z zaleceniem właściwych organów lokalnych.
Ile jest ważny test na COVID-19?
Ważność testu ma COVID-19 zależy od rodzaju testu i celu, w jakim test został on wykonany. Negatywny wynik testu jest potrzebny podczas zagranicznej podróży lub przed przyjęciem do szpitala czy sanatorium. Zazwyczaj czas, w którym wynik przeprowadzonego badania uznawany jest za ważny, to 72h (test PCR) i 24-48h (test antygenowy). Na internetowym koncie pacjenta (IKP) znaleźć można informacje o aktualnym skierowaniu pacjenta oraz wyniku badania.
Zwiń opis