Prostata, gruczoł krokowy, stercze – wszystkie te terminy określają narząd, stanowiący ważny element męskiego układu moczowo-płciowego. Odpowiada on za produkcję płynu, będącego nośnikiem plemników i zapewniającego im niezbędne substancje odżywcze. Niestety wraz z wiekiem, dochodzi do rozrostu gruczołu krokowego, co może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, takich jak zapalenie prostaty, czy nawet nowotwór. Właśnie dlatego bardzo ważna jest profilaktyka – regularne badania stercza w gabinecie lekarskim.
Jednym ze sposobów, wspomagających leczenie schorzeń prostaty może być masaż gruczołu krokowego – zewnętrzny lub wewnętrzny. Sprawdź, na czym polega taki zabieg oraz jak zrobić masaż prostaty samodzielnie. Podpowiadamy, jakie akcesoria można wykorzystać, żeby zapobiec ewentualnemu bólowi i uprzyjemnić masaż stercza.
Masaż prostaty – dlaczego warto go robić?
Masaż prostaty polega na delikatnym uciskaniu gruczołu krokowego, który stanowi ważną część męskiego układu rozrodczego. Technikę tę stosują głównie lekarze urolodzy i proktolodzy, by zbadać stercze i wychwycić ewentualne nieprawidłowości w jego budowie. Dzięki temu mogą określić, czy doszło do przerostu lub szybko wykryć patologiczne zmiany, np. rozwijający się nowotwór w tej okolicy. Ponadto masaż prostaty pomaga w pobraniu próbek płynu, wydzielanego przez stercz, w celu przeprowadzenia badań laboratoryjnych.
Według specjalistów medycyny alternatywnej masowanie prostaty może pomóc zwalczyć niektóre choroby gruczołu krokowego. To jednak cały czas pozostaje w sferze badań, dlatego w przypadku problemów ze zdrowiem prostaty, należy skonsultować z lekarzem ewentualne stosowanie terapii manualnej w postaci masażu.
Zalety terapeutycznego masażu prostaty
Jeśli urolog stwierdzi, że w danym przypadku warto masować prostatę, pacjent powinien stosować się do zaleceń, zarówno w kwestii długości, jak i częstotliwości domowych zabiegów. Warto pamiętać, że kluczem do osiągnięcia określonego celu jest prawidłowe masowanie stercza. Odpowiednia stymulacja może mieć dobroczynny wpływ na zdrowie męskiego układu moczowo-płciowego. Masaż gruczołu krokowego, nazywany również dojeniem prostaty:
- pomaga usunąć nagromadzoną wydzielinę,
- poprawia przepływ krwi w okolicy prostaty,
- zmniejsza napięcie mięśni krocza,
- wspomaga farmakologiczne leczenie schorzeń prostaty.
Masowanie prostaty – wspomaganie leczenia czy technika seksualna?
Faktem jest, że wielu mężczyzn odczuwa przyjemność podczas masażu stercza, dlatego technika ta często wykorzystywana jest w celu osiągnięcia lub utrzymania erekcji. Partnerzy stosują ją w ramach wstępnych pieszczot lub w czasie stosunku – masaż prostaty można wykonywać przy pomocy palca lub specjalnych akcesoriów, dostępnych w aptekach. Warto pamiętać, że do wewnętrznego masażu prostaty, obie strony powinny się odpowiednio przygotować – głównie ze względów higienicznych.
A jakie efekty lecznicze daje masaż prostaty? Choć wiele mówi się o jego pozytywnym wpływie na zdrowie, to według lekarzy, najlepiej stosować go w połączeniu z terapią farmakologiczną. W przypadku przerostu, czy stanów zapalnych stercza, samo masowanie prostaty nie wystarczy – podstawą powinno być zażywanie leków, przepisanych przez lekarza.
Masaż prostaty krok po kroku
Istnieją dwa rodzaje masażu prostaty – zewnętrzny i wewnętrzny. Przed rozpoczęciem zabiegu, mężczyzna powinien oddać kał i mocz. Zalecana jest także lewatywa, jeśli gruczoł krokowy ma być masowany per rectum, czyli przez odbyt. W gabinecie lekarskim urolog poprosi badanego, by ułożył się w pozycji łokciowo-kolanowej lub na boku. Następnie założy jednorazowe rękawiczki, zaaplikuje żel poślizgowy na okolice zwieracza i wsunie palec wskazujący do odbytu pacjenta. Taki masaż trwa zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund. O tym, jak często dany mężczyzna powinien poddawać się takiemu zabiegowi, zawsze decyduje lekarz. Najczęściej specjalista poinstruuje, jak wykonać masaż prostaty samemu w domowych warunkach.
Jak masować gruczoł krokowy od zewnątrz?
Zewnętrzny masaż prostaty polega na delikatnym uciskaniu i wykonywaniu okrężnych ruchów w okolicy między moszną a odbytem. Większości mężczyzn sprawia to przyjemność, dlatego ten rodzaj masażu często bywa jedną z pieszczot w ramach gry wstępnej przed stosunkiem. Mężczyzna może masować swoją prostatę samodzielnie, ale nie ma przeszkód, by tę czynność w sypialni wykonywała druga osoba. Ważne jest, żeby robić to czystymi dłońmi – to pozwoli zapobiec przeniesieniu bakterii w okolice intymne.
Wewnętrzny masaż prostaty – jak się za to zabrać?
Z kolei masaż wewnętrzny prostaty wymaga nieco szerszych przygotowań. Oprócz tego, że mężczyzna powinien się wypróżnić i wykonać lewatywę, należy pamiętać także o higienie dłoni. Niezależnie od tego, czy chcesz masować prostatę samodzielnie, czy poprosisz o to bliską osobę, dłonie muszą być czyste, a paznokcie krótko przycięte, by nie doszło do bolesnych skaleczeń.
Oto prosta instrukcja, jak krok po kroku, wykonać masaż prostaty:
- Nałóż na dłoń czystą, jednorazową rękawiczkę – najlepiej lateksową lub nitrylową. Jeśli akurat nie masz w domu rękawiczek, możesz wykorzystać do tego celu prezerwatywę – po prostu naciągnij ją na palec wskazujący.
- Nanieś na palec oraz okolice odbytu lubrykant. Żel poślizgowy nie tylko ułatwi masaż prostaty, ale również ochroni przed bólem, wynikającym z pocierania delikatnej okolicy.
- Przyjmij odpowiednią pozycję – jeśli wykonujesz masaż stercza samodzielnie, ułóż się na boku. Jeżeli ma to robić ktoś inny, możesz ustawić się tak samo, jak podczas badania w gabinecie – opierając ciężar ciała na łokciach oraz kolanach.
- Delikatnie wsuń palec wskazujący do odbytu i przesuwaj go powoli po przedniej ścianie. Kiedy poczujesz wyraźne zgrubienie – guzek przypominający kształtem orzech, zatrzymaj się. Lekko uciskaj jego boczne krawędzie, najlepiej ruchem okrężnym. Masaż gruczołu krokowego powinien trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund.
Po zakończeniu masażu prostaty wyrzuć zużytą rękawiczkę lub prezerwatywę i dokładnie umyj dłonie oraz okolice odbytu.