Uczulenie na prezerwatywy – czy to możliwe?
Zdarza się, że prezerwatywy wywołują reakcję alergiczną. Dzieje się tak, gdy organizm ma styczność z alergenami lateksu. Jest to niekomfortowa sytuacja dla osób, które korzystają z tej metody antykoncepcji. Zobacz, jak rozpoznać alergię na prezerwatywy i jak sobie z nią poradzić.
Prezerwatywy są mechanicznym środkiem antykoncepcyjnym. Nie tylko zapobiega ciąży, ale też zmniejsza ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Podstawowym materiałem, z którego wykonywane są prezerwatywy, jest lateks. Cechuje się on wysoką wytrzymałością i elastycznością oraz zapewnia komfort w czasie zbliżenia seksualnego. Jednak jego wadą jest możliwość wywołania alergii.
Z artykułu dowiesz się:
Czy możliwe jest uczulenie na prezerwatywy?
Stosowanie prezerwatyw może spowodować, że u niektórych osób pojawiają się objawy alergii. Za taką sytuację odpowiada uczulenie na lateks. Jest to materiał wykorzystywany nie tylko do produkcji prezerwatyw. Inne przedmioty znajdujące się w otoczeniu również zawierają domieszkę lateksu. Jest to szczególnie odczuwalne przez pracowników służby zdrowia, którzy używają na co dzień lateksowe rękawiczki.
Uczulenie na lateks zostało po raz pierwszy opisane w 1927 roku. Jednak ten problem zdrowotny nie budził wówczas większego zainteresowania. Zmieniło się to dopiero w latach 70., gdy rękawiczki lateksowe zaczęły być powszechnie używane. Zaczęto obserwować coraz więcej objawów uczulenia na lateks. Jednocześnie wprowadzono środki mające na celu ochronę osób uczulonych.
Lateks jest materiałem będącym koloidalnym roztworem kauczuku naturalnego lub syntetycznego. Wytwarza go około 2 tysiące roślin. Obecne są w nim substancje, które powodują, że może wywołać uczulenie. Występują one naturalnie lub są generowane w czasie procesu produkcji. Immunogenność zależy głównie od białek.
Nie ma jednoznacznych danych, które informują o tym, u ilu osób występuje alergia na lateks. Szacuje się, że dotyczy ona 0,66–18,3% populacji ogólnej. Natomiast wstrząs anafilaktyczny związany z uczuleniem na lateks występuje u 0,4% przypadków.
Należy pamiętać, że alergia na prezerwatywy dotyczy tylko tych gumek, które są wykonane z lateksu. Wybieranie zabezpieczenia mechanicznego z innego materiału nie powinno powodować nadwrażliwości organizmu. Aby podjąć odpowiednie kroki lecznicze i zapobiegawcze, warto wiedzieć, jak objawia się uczulenie na lateks.
Uczulenie na prezerwatywy – objawy
Objawy uczulenia na lateks pojawiają się na skutek kontaktu skóry lub błon śluzowych z tym materiałem. Prezerwatywa może wywołać je zarówno u mężczyzny, jak i kobiety. Dotyczą one głównie narządów rodnych i okolic. Pojawiają się od razu lub w krótkim czasie po kontakcie z prezerwatywą.
W przypadku uczulenia na lateks mogą pojawić się następujące objawy:
- obrzęk miejsc intymnych,
- zaczerwienienie okolic intymnych,
- świąd i pieczenie,
- wysypka.
U osób bardzo nadwrażliwych mogą pojawić się ogólne objawy uczulenia na lateks w postaci wstrząsu anafilaktycznego.
Wstrząs anafilaktyczny
To nagła i ogólna reakcja organizmu na kontakt z alergenem. Rozwija się szybko i stanowi zagrożenie dla życia. Dlatego wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. Anafilaksja objawia się m.in. spadkiem ciśnienia tętniczego, kołataniem serca, obrzękiem, trudnościami z oddychaniem, ogólnym osłabieniem.
Jak rozpoznać uczulenie na lateks?
Osoby, które obserwują u siebie objawy alergii na lateks, mogą zgłosić się do alergologa i wykonać badania, które potwierdzą uczulenie. Najczęściej wykonuje się punktowe testy skórne. Na skórę nakładane są kropelki roztworu z alergenem, dzięki czemu można obserwować reakcję organizmu na daną substancję.
Alternatywa dla prezerwatyw lateksowych? Poznaj nasze propozycje
Osoby uczulone na prezerwatywy nie muszą całkowicie rezygnować z tej formy antykoncepcji. Powinny sięgać po gumki wykonane z innych materiałów niż lateks. W aptece eZiko oferujemy całą gamę tego typu produktów.
W eZiko dostępne są prezerwatywy poliizoprenowe Unimil Skyn. Są one wykonane ze specjalnie opracowanego materiału, który nie zawiera lateksu kauczuku naturalnego. Mimo to są wytrzymałe, elastyczne i zapewniają komfort w czasie użytkowania.
Prezerwatywy nielateksowe w swojej ofercie ma również najbardziej znany producent tego rodzaju antykoncepcji – Durex. Prezerwatywy Durex Real Feel są wykonane z poliizoprenu. Nie powodują alergii u osób uczulonych na lateks, ale także zwiększają przyjemność obojga partnerów. Są gładkie, zakończone zbiorniczkiem i pokryte silikonowym lubrykantem dla lepszego poślizgu.
Podsumowanie
Alergia na prezerwatywy jest możliwa w przypadku tych, które są wykonane z materiału lateksowego. Objawy dotyczą głównie okolic intymnych. Zalicza się do nich zaczerwienienie, obrzęk, wysypkę, pieczenie i świąd. Leczenie uczulenia polega na ograniczeniu kontaktu z alergenem. Na rynku dostępne są różnego rodzaju prezerwatywy, które nie zawierają lateksu. Osoby uczulone powinny po nie sięgać.
Źródła:
- K. Gembka, E. Cichocka-Jarosz, Alergia na lateks – czynniki wywołujące, symptomatologia i postępowanie, “Alergia, Astma, Immunologia” 2013, nr 18, s. 151-163.
- D. Shah i in., Alergia na gumę, “Dermatologia po Dyplomie” 2012, nr 1, s. 4-16.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [18.09.2024]