6 sposobów na wsparcie potencji u mężczyzn
Problemy z potencją to popularny problem wśród męskiej części społeczeństwa. Szacuje się, że tego typu dolegliwości dotyczą około 1,5 miliona Polaków. Lekarze alarmują także, że spadek potencji to zjawisko, które dotyczy mężczyzn w coraz młodszym wieku. Jakie są najpopularniejsze przyczyny problemów z osiągnięciem satysfakcji seksualnej i w jaki sposób sobie z nimi radzić?
Potencja seksualna to sprawność i zdolność do reakcji seksualnych. Dzięki niej możliwe jest podjęcie określonych zachowań oraz odczuwanie bodźców. Pozwala ona na rozpoczęcie, odbycie i zakończenie stosunku seksualnego oraz osiągnięcie z niego satysfakcji. W przypadku mężczyzn potencja jest ważnym czynnikiem decydującym o samoocenie i pewności siebie.
Z artykułu dowiesz się:
Najczęstsze przyczyny problemów z potencją
Problemy z potencją mogą objawiać się na różne sposoby. Są to:
- zaburzenia erekcji,
- brak podniecenia seksualnego,
- brak satysfakcji seksualnej i niezdolność do osiągnięcia orgazmu,
- zaburzenia wytrysku.
Ze wszystkich zaburzenia erekcji występują szczególnie często. Wzwód jest niezbędny do odbycia stosunku seksualnego. W jego trakcie penis powiększa się i sztywnieje. Do osiągnięcia wzwodu konieczna jest stymulacja seksualna. Gdy do mózgu dotrą odpowiednie bodźce, zwiększa się napływ krwi do ciał jamistych prącia. Pod wpływem zwiększonego ciśnienia zaczyna w nich zalegać. Tym samym penis pozostaje sztywny.
Do sprawnej potencji potrzebne jest prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pojawienie się różnego rodzaju zaburzeń w jego obrębie i problemów zdrowotnych skutkuje pogorszeniem sprawności seksualnej.
Wśród czynników powodujących zaburzenia potencji można wymienić zarówno czynniki fizjologiczne, jak i psychologiczne. Jednym z najczęstszych powodów zmniejszonych zdolności seksualnych są naturalne procesy starzenia się organizmu. Po 40. roku życia, w czasie andropauzy, w organizmie mężczyzny dochodzi do zmian w gospodarce hormonalnej, które mogą skutkować szeregiem różnych dolegliwości, w tym także problemami z erekcją czy zaburzeniami w odczuwaniu podniecenia.
Problemy z potencją powodują również:
- zaburzenia hormonalne,
- choroby układu krążenia,
- cukrzyca i jej powikłania (zwłaszcza dotyczące nerwów i naczyń krwionośnych),
- choroby układu nerwowego,
- schorzenia i wady narządów płciowych.
Duży wpływ na potencję mają także różnego rodzaju używki. Naukowcy udowodnili, że palenie papierosów oraz picie alkoholu może powodować problemy z erekcją. Równie duże znaczenie ma dieta – cukry proste, duże ilości soli oraz tłuszczy zwierzęcych spożywane regularnie mogą odbić się na zdrowiu mężczyzny i utrudniać mu kontakty seksualne z drugą osobą. Sprawność seksualną mogą pogarszać również niektóre leki.
Spadek potencji może mieć podłoże psychologiczne. Według specjalistów to długotrwały stres, problemy w pracy oraz kryzys w związku są najczęstszą przyczyną problemów z erekcją i odczuwaniem przyjemności seksualnej.
Jak radzić sobie ze spadkiem potencji?
Kluczem do rozwiązania problemu z obniżoną potencją jest prawidłowa diagnoza. Jak wspomnieliśmy, spadek libido to problem, który może mieć różnorodne podłoże, dlatego terapia może być różna w zależności od przypadku. Aby upewnić się, że spadek potencji nie jest związany z problemami natury zdrowotnej, takimi jak nadciśnienie, miażdżyca czy neuropatia, warto udać się do seksuologa i skonsultować swój problem ze specjalistą. Należy jednak pamiętać, że krótkotrwały spadek libido nie musi być powodem do niepokoju, dlatego z wizytą w gabinecie lekarskim można poczekać około 4 tygodni od czasu zaobserwowania pierwszych problemów. W międzyczasie warto wprowadzić do swojego życia pewne zmiany, które mogą wpłynąć pozytywnie na potencję.
Co na potencję? Sposoby na męską potencję
Unormuj swój codzienny tryb życia
Odstaw używki
Bądź aktywny fizycznie
Popracuj nad komunikacją z partnerką
Zadbaj o zdrową dietę
Sprawdź suplementy i leki na potencję
Jeżeli podejrzewasz, że Twój stan związany jest ze stresem, spróbuj ograniczyć stresujące sytuacje i znaleźć czas na odpoczynek. Kilka dni urlopu, poświęcenie się swojej pasji, wyjazd z ukochaną osobą, czyli czynności, które pozwolą Ci złapać oddech, to skuteczne sposoby na to, aby znów poczuć przyjemność i chęć do seksualnych zbliżeń.
Jeżeli jesteś nałogowym palaczem lub często pijesz alkohol, pamiętaj, że warto odstawić te używki w trosce o swoją potencję. Tytoń i alkohol przyspieszają występowanie zaburzeń potencji i przyczyniają się do powstawania chorób układu krążenia, które mogą powodować impotencję.
Jednym z najzdrowszych sposobów na słabnącą potencję jest aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia podnoszą odporność organizmu, poprawiają krążenie i zmniejszają ryzyko otyłości. Uprawianie sportu wiążę się często również z lepszym samopoczuciem i samooceną, które mogą mieć olbrzymie znaczenie dla jakości życia seksualnego mężczyzny.
Spadek libido może mieć z wiązek z problemami w relacji z drugą osobą. Jeżeli to to, jak czujesz się w swoim związku sprawia, że nie masz ochoty na seks, rozwiązaniem problemu może być szczera rozmowa. Powiedz swojej drugiej połowie, co Cię męczy, w jakich sytuacjach czujesz się niekomfortowo i zaproponuj wspólną pracę nad poprawą Waszej relacji.
Skoro zła dieta może zaszkodzić potencji, ta dobra może ją wspomóc. Jadłospis, który pomoże w problemach z potencją powinien zawierać dużo składników sprzyjających produkcji testosteronu. Jest to m.in. cynk, witamina E oraz arginina. Mężczyźni, którzy chcą wesprzeć swoje libido, powinni spożywać dużo produktów pełnoziarnistych, otręby, orzechy, siemię lniane, ryby, owoce morza oraz chude mięso. Na kuchennej półce można znaleźć jeszcze jeden sposób na poprawę potencji – są to przyprawy, w szczególności te ostre. Przyprawy o intensywnych smakach i aromatach, przede wszystkim te pikantne, poprawiają ukrwienie narządów płciowych. Wspomniane wcześniej produkty spożywcze warto więc doprawiać takimi przyprawami jak imbir, czarny pieprz, gałka muszkatołowa, cynamon czy goździki.
Suplementy diety na potencję dostępne w aptekach bez recepty mają wielokierunkowy wpływ na organizm. Działają korzystnie na naczynia krwionośne w prąciu – wspomagają rozkurcz naczyń krwionośnych i zwiększają napływ krwi do ciał jamistych w czasie podniecenia seksualnego. Ponadto zawierają witaminy i minerały, które wpływają na proces spermatogenezy, chronią komórki przed stresem oksydacyjnym oraz wzmacniają i wspierają organizm. Leki na potencję dostępne bez recepty należy stosować po konsultacji z lekarzem.
W leczeniu zaburzeń erekcji szczególnie dobrze sprawdza się substancja sildenafil. Umożliwia on uzyskanie długotrwałego wzwodu pod wpływem stymulacji seksualnej. Należy zażyć go 1–6 godzin przed stosunkiem seksualnym.
Co ciekawe, sildenafil jest również wykorzystywany do leczenia pierwotnego nadciśnienia płucnego. Substancja ta łagodzi objawy i zwiększa tolerancję wysiłku.
Podsumowanie
Pamiętaj, że spadek libido nie jest powodem do wstydu i że można z nim walczyć. Obserwuj swoje ciało, zastanów się, czy w Twoim życiu nie ma zbyt dużo niepoukładanych spraw, spróbuj zmienić swoją dietę i tryb życia. Jeżeli te sposoby zawiodą, skonsultuj się z lekarzem – spadek libido może być skutkiem ubocznym jakiejś choroby, a prawidłowa diagnoza i dopasowana terapia pomoże Ci w powrocie do dawnej sprawności.
Źródła:
- J. Oettingen, Dysfunkcje seksualne - podejście oparte na teorii poznawczej, “Seksuologia Polska” 2013, t. 11, nr 2, s. 68-75.
- S.J. Konturek, Fizjologia człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010, s. 822.
- M. Rybijewski, L. Papierska, Etiopatogeneza i leczenie zaburzeń erekcji, “Geriatria Polska” 2007, nr 1, s. 203-208.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [30.10.2024]