Hibiskus – korzyści dla zdrowia i urody
Niektóre kwiaty, poza zaletami estetycznymi, mają także wiele cennych właściwości leczniczych oraz pielęgnacyjnych. Dzięki temu znajdują zastosowanie w medycynie oraz kosmetyce. Jeśli tylko nie ma przeciwwskazań, można bez przeszkód cieszyć się ich działaniem prozdrowotnym, przyjmując suplementy z ich dodatkiem lub dbając o ciało przy użyciu kosmetyków, wzbogaconych o ekstrakty roślinne.
Kwiat hibiskusa o charakterystycznej barwie i intensywnym aromacie nie tylko zdobi ogrody, ale także kryje w sobie mnóstwo substancji o dobroczynnym wpływie na wygląd oraz samopoczucie. Popularny jest zarówno jako składnik owocowo-ziołowych herbat, jak i produktów, które pomogą Ci zadbać o skórę. Sprawdź, jakie zalety ma regularne picie naparu z hibiskusa i dowiedz się, dlaczego jest cennym surowcem kosmetycznym.
Z artykułu dowiesz się:
Wygląd i odmiany hibiskusa – co warto o nich wiedzieć?
Hibiskus, a dokładniej ketmia, to roślina należąca do rodziny ślazowatych (malwowatych). Występuje w różnych odmianach, które różnią się kształtem, kolorem kwiatów, a także zastosowaniem. Istnieją zarówno takie o wyprostowanych, zdrewniałych pędach, jak i te o pokroju krzewiastym czy nawet zwisającym. Kwiaty hibiskusa zachwycają swoimi intensywnymi barwami czerwieni, różu, żółci, pomarańczowego, a także bieli.
Zrozumienie różnorodności i wymagań poszczególnych odmian hibiskusa może pomóc w skutecznej pielęgnacji tych roślin oraz odpowiednim zastosowaniu, ze względu na ich właściwości prozdrowotne i pielęgnacyjne. Spośród odmian ozdobnych wyróżnia się dwa najpopularniejsze gatunki hibiskusa: hibiskus chiński, tzw. różę chińską (Hibiscus rosa-sinensis), która nie występuje naturalnie oraz hibiskus syryjski (Hibiscus syriacus), hodowany najczęściej w przydomowych ogródkach i na działkach.
Warto pamiętać, że nie wszystkie odmiany hibiskusa nadają się do przygotowania naparu. Do tego celu, stosuje się wyłącznie gatunki jadalne, z których najsłynniejszą jest ketmia szczawiowa (Hibiscus sabdariffa). To właśnie kielichy jej kwiatów zbiera się w okresie owocowania, a następnie odkłada do ususzeniu. Z gotowego suszu sporządza się napar, któremu hibiskus nadaje intensywnie czerwony kolor oraz lekko kwaśny smak. Herbatę z hibiskusa można spożywać zarówno na ciepło, z miodem i przyprawami, jak i na zimno – z cukrem i lodem.
Prozdrowotne właściwości hibiskusa
Hibiskus nie tylko zachwyca swoim egzotycznym wyglądem, ale również posiada szereg cennych dla zdrowia właściwości. W skład hibiskusa wchodzą kwasy organiczne, flawonoidy, fitosterole roślinne, kwasy fenolowe, antocyjany, witamina C i wiele innych substancji. Wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i antynowotworowe.
To jednak nie wszystko, co dla organizmu może zrobić hibiskus. Właściwości, jakie przypisuje się tej roślinie to także: obniżanie poziomu cholesterolu, działanie ochronne na wątrobę i wspieranie układu odpornościowego. Hibiskus zawiera także cenne antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki, a tym samym chronią komórki przed przedwczesnym starzeniem oraz zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów.
Hibiskus wykazuje również łagodne działanie przeczyszczające, dlatego polecany jest w profilaktyce zaparć, czy okresowych problemów z wypróżnianiem.
Herbata z hibiskusa – jak często można pić napar?
Hibiskus znany jest głównie dzięki popularnym herbatkom owocowym z jego dodatkiem oraz jednoskładnikowym naparom, spożywanym zwykle w okresie przeziębienia. Żeby przygotować gorący napój, należy wsypać do filiżanki łyżeczkę suszu i zalać ją wrzątkiem. Po 5 minutach, kiedy herbata zyska intensywnie czerwony kolor i lekko przestygnie, jest gotowa do picia. Jeśli chcesz osłodzić napar, dodaj odrobinę miodu, a dodatkowo dostarczysz organizmowi cennych witamin.
Herbatkę z hibiskusa można pić 1-2 razy dziennie, w zależności od zaleceń producenta konkretnego suszu. Jeśli napar jest elementem terapii, zaleconej przez lekarza, należy przestrzegać dawkowania, określonego przez specjalistę.
Hibiskus – zastosowanie w pielęgnacji
Hibiskus, oprócz swoich zdrowotnych właściwości, wykazuje także działanie pielęgnacyjne. W związku z tym, znalazł zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Chętnie sięgają po niego producenci kosmetyków do twarzy, ciała i włosów.
Hibiskus jest naturalnym źródłem polisacharydów, które nawilżają skórę. Olejek hibiskusowy oraz wyciąg z kwiatów ketmii dostarczają komórkom cennych składników odżywczych. Zawarte w nich kwasy owocowe, wspomagają złuszczanie naskórka i przyspieszają proces jego odnowy.
Kosmetyki z wyciągiem z hibiskusa polecane są głównie posiadaczom cery naczynkowej, ponieważ wzmacnia i uelastycznia delikatne naczynia krwionośne, chroniąc je przed pękaniem. Znajdziesz go w składach toników, kremów do twarzy i ciała, a także produktów o skoncentrowanych formułach, np. serum, czy esencji.
Zawarte w ketmii antyoksydanty działają przeciwstarzeniowo i opóźniają rozpad włókien kolagenu oraz elastyny, a tym samym powstawanie zmarszczek.
Warto wiedzieć, że hibiskus ma pozytywny wpływ także na włosy oraz skórę głowy. Substancje śluzowe, występujące naturalnie w roślinie nawilżają pasma, wygładzają je i pomagają im odzyskać zdrowy połysk. Dodatkowo eliminują problem puszenia suchych kosmyków. Solidną porcję nawilżenia otrzymuje także skalp, co pomaga w zwalczeniu łupieżu suchego. Wśród produktów do włosów z hibiskusem dostępne są szampony, odżywki, maski oraz wcierki. Kwiat hibiskusa doskonale sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju pasm.
Możliwe działania niepożądane – przeciwwskazania
Chociaż hibiskus ma ogólnie korzystny wpływ na zdrowie ludzkiego organizmu, to podobnie jak w przypadku każdej rośliny leczniczej, nie może być stosowany przez każdego. Nie powinni spożywać go szczególnie alergicy, u których już wcześniej wystąpiły objawy uczulenia na hibiskus lub inne kwiaty jadalne z rodziny malwowatych.
Hibiskus jest także niewskazany dla kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Można natknąć się na informacje, że niektóre składniki hibiskusa przyczyniają się do poronienia lub wywołania przedwczesnego porodu. Choć nie jest to potwierdzone badaniami, to jednak lekarze radzą zachować ostrożność.
Przed rozpoczęciem stosowania hibiskusa, z lekarzem powinny porozmawiać także pacjentki w okresie terapii hormonalnej. Zawarte w roślinie substancje mogą podnosić poziom estrogenów, dlatego przed wprowadzeniem naparu do diety, należy skonsultować się ze specjalistą.
Podsumowanie
Picie herbaty z kwiatu hibiskusa może być nie tylko przyjemnym, odprężającym doświadczeniem, ale także korzystnie wpływać na samopoczucie. To roślina bogata w błonnik, flawonoidy, kwasy organiczne, witaminę C oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, dlatego dostarcza organizmowi wielu cennych składników. Jeśli w Twoim przypadku nie ma przeciwwskazań, aby pić napar z hibiskusa, możesz śmiało wprowadzić go do diety, żeby charakterystyczny, kwaskowaty smak towarzyszył Ci każdego dnia.
Źródła:
- P. Znajdek-Awiżeń, I. Matławska, Właściwości lecznicze ketmii szczawiowej – Hibiscus sabdariffa L., "Postępy Fitoterapii" 2011, nr 3, s. 197-201.
- B. E. Pfeil, M. D. Crisp, What to do with Hibiscus? A proposed nomenclatural resolution for a large and well known genus of Malvaceae and comments on paraphyly, "Australian Systematic Botany" 2005, t. 18, nr 1, s. 49-60.
- N. Sirag, E. Ahmed, A.M. Algail i in., Effect of Hibiscus sabdariffa calyx extract on reproductive hormones in normal rats, "African Journal of Pharmacy and Pharmacology" 2013, vol. 7, nr 32, s. 2295-2298.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [18.09.2024]