6 najczęściej popełnianych błędów przy pielęgnacji cery naczynkowej
Cera naczynkowa jest bardzo wymagająca. Dlatego wymaga ona szczególnej pielęgnacji. Uwagę należy zwrócić nie tylko na codzienne działania, ale także stosowane kosmetyki do mycia i kremy. To w dużej mierze właśnie od nich zależą efekty. Zobacz, jak dbać o cerę naczynkową.
Każda cera ma swoje własne potrzeby. Aby móc im sprostać, należy wcześniej poznać cechy charakterystyczne danego typu skóry oraz zagrożenia z nimi związane. Warto pamiętać, że pielęgnacja to nie tylko oczyszczanie. To również dostarczenie cerze substancji odżywczych, nawilżenie, regeneracja i złagodzenie nieprzyjemnych objawów.
Z artykułu dowiesz się:
Cera naczynkowa – charakterystyka
Rodzaj cery jest uwarunkowany genetycznie. Rozpoznać go można po pewnych cechach, które niekiedy są bardzo uciążliwe. Dodatkowo objawy występujące przy danym typie skóry mogą się nasilać pod wpływem niektórych czynników (zewnętrznych i wewnętrznych).
Cera naczynkowa jest bardzo delikatna oraz cienka. Ma również tendencję do pojawiania się zaczerwienienia – głównie na policzkach, ale także czole, brodzie i nosie. Jest to spowodowane umieszczeniem naczyń krwionośnych. Znajdują się one płytko pod skórą. Ponadto są mało elastyczne i rozszerzone. Naczynia krwionośne u osób z cerą naczynkową łatwo też pękają. Skutkuje to tworzeniem się tzw. pajączków.
Cera naczynkowa jest wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Z tego powodu łatwo dochodzi do jej podrażnienia lub uszkodzenia. Zdarza się, że jest nadmiernie wysuszona, piecze, swędzi oraz pojawia się uczucie ściągnięcia. Objawy te nasilają:
- nagłe zmiany temperatury,
- nieodpowiednio dopasowane kosmetyki,
- suche powietrze w pomieszczeniu,
- niektóre pokarmy.
Skóra może też ulec pogorszeniu pod wpływem emocji oraz stresu.
Najczęściej popełniane błędy podczas pielęgnacji cery naczynkowej
Pielęgnacja cery naczynkowej nie wydaje się skomplikowana. Jednak często nieświadomie wiele osób popełnia podstawowe błędy. Skutkują one pogorszeniem się stanu skóry. Dlatego warto je odpowiednio wcześnie wychwycić i zmienić złe nawyki. Przedstawiamy 6 najczęściej popełnianych błędów w codziennej pielęgnacji:
Stosowanie przypadkowych kosmetyków
Cera naczynkowa wymaga dostarczania jej odpowiednich substancji odżywczych. Dlatego stosowanie kosmetyków przeznaczonych do innych rodzajów skóry nie jest dla niej dobre. Produkty te nie tylko nie poprawią jej stanu i nie złagodzą podrażnień, ale mogą przyczynić się do nasilenia nieprzyjemnych dolegliwości.
Stosowanie peelingów mechanicznych
Kosmetyki tego typu zawierają w składzie drobinki, dzięki którym możliwe jest ścieranie martwego naskórka. Niestety, mogą one podrażnić delikatną skórę twarzy. Dlatego przy cerze naczynkowej ich stosowanie nie jest wskazane.
Używanie gąbek lub szczoteczek do mycia twarzy
Gąbki lub szczoteczki do mycia mogą sprawić, że skóra naczynkowa jest zbyt mocno pocierana. W efekcie dochodzi do jej podrażnienia lub uszkodzenia. Dlatego wskazane jest nakładanie kosmetyków wyłącznie dłonią.
Mycie twarzy zbyt ciepłą wodą
Pod wpływem ciepła naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. U osób z cerą naczynkową skutkuje to pojawieniem się rumienia. Dlatego niewskazana jest pielęgnacja przy użyciu gorącej lub bardzo ciepłej wody. Lepiej, gdy ma ona temperaturę ciała.
Brak ochrony przed promieniowaniem słonecznym
Osoby z cerą naczynkową powinny unikać ekspozycji na światło słoneczne, ponieważ uszkadza ono skórę. Niestety, wciąż wiele z nich zapomina o tym, aby stosować krem z filtrem UV przez cały rok. W efekcie po wyjściu na zewnątrz nieprzyjemne objawy nasilają się.
Pomijanie wieczornej pielęgnacji
Wielu osobom zdarza się zrezygnować z wieczornego oczyszczania i nawilżania skóry. Jest to bardzo duży błąd. Poranna pielęgnacja nie wystarcza, aby zachować cerę w dobrej kondycji.
Jak prawidłowo pielęgnować cerę naczynkową?
Przede wszystkim trzeba kupić odpowiedni produkt do oczyszczania i nawilżania skóry. Pianka (lub żel), płyn micelarny i krem muszą zawierać składniki, które wspierają regenerację skóry, nawilżają, odżywiają i łagodzą. W składzie nie może zabraknąć:
- witaminy C – poprawia koloryt cery i wzmacnia naczynia krwionośne,
- pantenol – łagodzi podrażnienia,
- ekstrakty roślinne – łagodzą stany zapalne,
- filtry przeciwsłoneczne (SPF 50).
Osoby z cerą naczynkową mogą stosować peelingi enzymatyczne oraz łagodzące maseczki. Pielęgnacja musi odbywać się zawsze rano i wieczorem.
Osoby z cerą naczynkową mogą pomyśleć o dodatkowej suplementacji preparatami, które zawierają witaminę C. Wzmacnia ona naczynia krwionośne, bierze udział w produkcji kolagenu i jest przeciwutleniaczem.
Podsumowanie
Pielęgnacja cery naczynkowej pozwala poprawić stan i kondycję skóry, a także złagodzić nieprzyjemne objawy. Bardzo ważne jest dopasowanie odpowiednich kosmetyków, które zawierają delikatne składniki.
Źródła:
- K. Janda, O. Lach, Cera naczyniowa - przyczyny, pielęgnacja, leczenie, “Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu” 2014, nr 1, s. 48-54.
- I. Krysiak-Zielonka, O. Kałużna, Problemy cery naczyniowej – charakterystyka i niwelowanie zmian, “Kosmetologia Estetyczna” 2019, t. 8, nr 4, s. 427-432.
Autorka
Angelika Janowicz – absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu na kierunku pielęgniarstwo. Pisze o zdrowiu, ponieważ wie, jak ważna jest edukacja pacjenta. Wielbicielka podróży i kuchni greckiej.
Ostatnia aktualizacja [21.11.2024]