Chcesz biegać, ale nie wiesz, od czego zacząć? Poznaj 5 wskazówek, jak zacząć biegać!
Wraz z nadejściem wiosny mijają zimowe chłody, a dni stają się dłuższe. To skłania do podjęcia aktywności fizycznej na powietrzu. Jeśli chcesz zacząć biegać, to teraz jest najlepszy moment! Zacznij od ustalenia swojego indywidualnego planu treningowego i kupienia odpowiednich butów.
Jakie korzyści daje bieganie? To świetny sposób nie tylko na zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również na poprawę kondycji, wytrzymałości i odporności organizmu. Sprawdź, jakie jeszcze zalety niesie ten rodzaj aktywności i przekonaj się, że warto dać bieganiu szansę.
W poniższym artykule dowiesz się:
Jakie są zalety biegania?
Wiele osób, szukając odpowiedniej aktywności dla siebie, zastanawia się, czy warto biegać. Odpowiadamy: zdecydowanie tak! Regularne bieganie korzystnie wpływa na organizm, jeśli tylko ułożysz dobry plan treningowy i odpowiednio się ubierzesz. Oto najważniejsze zalety biegania, które warto poznać. To zapewni dodatkową motywację – nie tylko, by zacząć biegać, ale równie nie porzucić treningów w razie wystąpienia chwilowych trudności.
Regularne bieganie:
- poprawia kondycję oraz ogólną wytrzymałość organizmu,
- poprawia krążenie krwi i wspiera pracę serca,
- pozwala szybko zredukować masę ciała,
- sprzyja wydzielaniu endorfin, znanych jako „hormony szczęścia”,
- przeciwdziała rozwojowi depresji.
Do zalet biegania można zaliczyć również to, że jest aktywnością praktycznie dla każdego. Samo bieganie jest w 100% bezpłatne – nie potrzebujesz karnetu na siłownię, specjalistycznego sprzętu, ani drogich akcesoriów. Możesz zacząć, kiedy chcesz i biegać tyle razy w ciągu tygodnia, na ile pozwala Ci czas oraz oczywiście Twój organizm.
Jak zacząć biegać – poznaj 5 motywujących wskazówek!
Już wiesz, jak wiele korzyści dla zdrowia niesie bieganie. Jeśli czujesz, że chcesz zacząć, ale boisz się, że szybko zgubisz motywację, sprawdź nasze wskazówki. Kieruj się nimi, a nie tylko nie stracisz zapału, ale również pokochasz bieganie i stanie się ono nieodłączną częścią każdego Twojego dnia lub tygodnia.
1. Zacznij od marszobiegu
Pierwsze wyjście na trening może wiązać się ze stresem i nie ma w tym nic dziwnego – na pewno zastanawiasz się, czy uda Ci się pokonać zaplanowany dystans. Ważne jest to, żeby nie zaczynać od sprintu oraz długich dystansów – w ten sposób szybko się zmęczysz i nie przebiegniesz zbyt dużej odległości. Na początku przygody z bieganiem wybierz tzw. marszobieg, czyli bieg przeplatany marszem. Zaczynasz od joggingu w spokojnym tempie, a gdy czujesz, że tracisz siły, przechodzisz do marszu, a następnie znów biegniesz. To doskonały sposób na to, żeby zacząć!
2. Stawiaj sobie określone cele
Dla początkujących nie powinny liczyć się minuty biegu – bieganie na czas lepiej zostawić na później. Kiedy zaczynasz, stawiaj sobie konkretne, realne dla Ciebie cele, związane z dystansem, nie z czasem. Jeśli zaplanujesz przebiegnięcie 2 km i uda Ci się to zrobić bez większego problemu, możesz śmiało kontynuować trening. Ważne jednak, by nie przeciążyć organizmu, a tym samym nie zniechęcić się do biegania.
3. Nie przesadzaj – zwiększaj dystans i szybkość stopniowo!
Zarówno czas biegu, jak i dystans należy zwiększać stopniowo. Zacznij biegać w umiarkowanym tempie, a dopiero gdy poczujesz, że jesteś w stanie pokonać większą odległość w czasie treningu lub zrobić to szybciej, uwzględnij to na etapie planowania. Wdrażanie się w ten sposób aktywności powinno być stopniowe, żeby nie nabawić się kontuzji, ani nie stracić motywacji. Ta zasada obowiązuje każdego – nie tylko osoby z problemami zdrowotnymi.
4. Znajdź swoją porę na treningi biegowe
Zaplanuj porę treningów zgodnie ze swoim rytmem dobowym. Jeśli nie jesteś rannym ptaszkiem, nie wstawaj z samego rana, tylko po to, by biegać. Bieganie powinno być przyjemnością, dlatego dopasuj czas ćwiczenia do swojego stylu życia. Trenuj rano lub wieczorem – pora nie ma znaczenia.
5. Biegaj na łonie natury
Wiosną, latem i wczesną jesienią możesz zrezygnować z wewnętrznej bieżni – załóż wygodne buty do biegania i trenuj na zewnątrz! Aktywność na świeżym powietrzu pozwala lepiej dotlenić organizm i pozytywnie wpływa na samopoczucie. Możesz ustalić ciekawą trasę biegu i przy okazji podziwiać piękne widoki lub odwiedzić ulubione miejsca. To znacznie ciekawsze niż wizyta w dusznej siłowni!
Podsumowanie
Regularne bieganie może pomóc poprawić kondycję, proporcje sylwetki oraz ogólny stan zdrowia. Jeśli zastanawiasz się, czy jest to sport dla Ciebie, najlepiej po prostu spróbuj. Możesz też poprosić o radę lekarza, który w przypadku wątpliwości, zleci wykonanie niezbędnych badań.
Źródła:
- A. Majewska-Kafarowska, „Biegam, bo lubię” – o motywacjach biegaczy amatorów okiem andragoga, „Rocznik Andragogiczny”, 2020, t. 27, s. 75-90.
- J. Hoffman, A. Lewandowska, D. Ratuszek-Sadowska, Wzorzec biegowy i jego znaczenie w uprawianiu biegów długodystansowych, „Journal of Education, Health and Sport”, 2017, vol 7, nr 7, s. 969-977.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [08.08.2024]