Aby nasze ciało prawidłowo funkcjonowało, należy objąć je specjalną troską. Niestety coraz częściej diagnozuje się przypadki zaburzeń pracy serca, a choroba niedokrwienna serca stanowi najpowszechniej występującą przyczynę zgonów. Warto wiedzieć, jakie działania profilaktyczne można wdrożyć do codziennego funkcjonowania, aby zadbać o cały układ krążenia oraz serce.
Serce to jeden z najważniejszych organów, jakie występują w ludzkim organizmie. Odpowiada za szereg funkcji, które utrzymują wszystkie czynności życiowe człowieka. Układ krwionośny to układ zamknięty, w którym odbywa się proces krążenia krwi. Krew płynąca przez naczynia krwionośne biegnie do centralnej jego części, jaką jest serce. Układ krwionośny i układ limfatyczny tworzą cały system układu krążenia, który utrzymuje homeostazę w organizmie.
Układ krążenia w naszym organizmie – podstawowe role
Układ krwionośny człowieka to układ zamknięty, co oznacza, że krew w nim krąży w zamkniętych naczyniach krwionośnych. Za pompowanie krwi odpowiada serce, które wymusza jej nieustanny ruch w ciele człowieka. Układ ten zbudowany jest z:
- żył: doprowadzają krew z tkanek do serca,
- tętnic: odpowiadają za doprowadzenie krwi z serca do innych części ciała, dostarczają tlen i inne składniki odżywcze, regulują przepływ krwi i jej ciśnienie,
- naczyń włosowatych: pośredniczą w procesie wymiany składników odżywczych z krwi do tkanek,
- serca: odpowiada za pompowanie krwi, utrzymanie prawidłowego ciśnienia w naczyniach krwionośnych.
To właśnie ich odpowiednia praca gwarantuje prawidłowe działanie wszystkich komórek ciała.
Główne działanie układu sercowo-naczyniowego polega na dostarczaniu tlenu i wszystkich niezbędnych składników odżywczych do każdej komórki ciała oraz usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii, takich jak np. dwutlenek węgla. Dodatkowo układ krwionośny wraz z sercem czynnie wspiera pracę układu nerwowego oraz limfatycznego. Odpowiednia wydajność naczyń krwionośnych gwarantuje prawidłowe odżywienie całego organizmu.
Co wpływa na układ krążenia?
Choroby układu krążenia to powszechne choroby cywilizacyjne. Duży natłok stresu i bardzo wyczerpujący styl życia może doprowadzić do wielu powikłań i pojawienia się:
- zawału serca,
- udaru mózgu,
- problemów z wysokim poziomem cholesterolu,
- utrudnionego transportu krwi,
- chorób serca,
- miażdżycy.
W profilaktyce chorób układu krążenia bardzo pomocne są regularne badania oraz zdrowy styl życia. Należy regularnie mierzyć ciśnienie krwi, badać krew oraz wykonywać testy EKG, aby mieć pewność, że nasz stan zdrowia jest na odpowiednim poziomie.
Częstotliwość chorób układu krwionośnego może wynikać też z predyspozycji genetycznych. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko jeden z czynników i można łatwo temu zapobiec poprzez stosowanie odpowiednich czynności profilaktycznych.