Sucha skóra głowy: 8 sposobów na jej nawilżenie
Do przesuszenia skóry głowy dochodzi pod wpływem wielu czynników – m.in. nieodpowiedniej pielęgnacji, niedoborów witamin i minerałów czy niekorzystnych warunków atmosferycznych. Problem może pojawić się u osób w każdym wieku. Ważne jest, aby w porę mu zaradzić, a tym samym uniknąć nieprzyjemnych objawów. Sprawdź, jak poradzić sobie z suchą skórą głowy.
Przesuszona skóra głowy daje o sobie znać poprzez nieprzyjemne objawy. Pojawiają się: podrażnienie, świąd, zaczerwienienie, dyskomfort i uczucie ściągnięcia. Dodatkowo dochodzi do nadmiernego łuszczenia się naskórka. Wówczas we włosach możesz zaobserwować białe płatki o różnej wielkości. Zwiększa się także ryzyko powstania łupieżu suchego oraz pogarsza się ogólny stan włosów.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są przyczyny suchej skóry głowy?
- Jak skutecznie nawilżyć skórę głowy?
- Jakich kosmetyków potrzebuje sucha skóra głowy?
Sucha skóra głowy – z czego wynika problem?
Przyczyny przesuszonej skóry głowy mogą być różne. Problem pojawia się, gdy pod wpływem niekorzystnych czynników gruczoły łojowe przestają produkować odpowiednią ilość sebum. Ta naturalna wydzielina ma za zadanie natłuścić skórę oraz chronić ją – m.in. przed promieniowaniem słonecznym, drobnoustrojami czy działaniem substancji chemicznych. Ponadto sebum zapobiega nadmiernej utracie wody z głębszych warstw skóry głowy. Gdy jest go za mało, naskórek zaczyna wysychać i pojawiają się nieprzyjemne objawy.
Do przesuszenia skóry głowy może prowadzić:
- stosowanie źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji włosów,
- różnego rodzaju zabiegi fryzjerskie (koloryzacja, trwała),
- ekspozycja na wysoką temperaturę (prostowanie, suszenie i kręcenie włosów),
- niekorzystne warunki atmosferyczne (np. mróz, wiatr, promieniowanie słoneczne),
- długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach z suchym powietrzem,
- dieta uboga w witaminy i minerały,
- zbyt niski poziom nawodnienia organizmu.
Suchość skóry głowy często wynika też z zaburzeń ogólnoustrojowych. Są to m.in. zaburzenia hormonalne, cukrzyca, choroby dermatologiczne (np. atopowe zapalenie skóry). Przyczyną może być również stosowanie niektórych leków.
8 sposobów na nawilżenie suchej skóry głowy
Żeby zadbać o nawilżenie i kondycję skalpu należy przede wszystkim wyeliminować czynniki, które mogą powodować suchość skóry głowy. Jeśli zrezygnujesz z inwazyjnych zabiegów fryzjerskich, zaczniesz stosować chłodny nawiew w suszarce i pokochasz naturalny kształt swoich włosów, przywrócisz skórze głowy odpowiednie nawilżenie.
Pamiętaj, że masz wpływ na wiele czynników, które odpowiadają za jej przesuszenie. Skorzystać możesz ze sposobów domowych oraz profesjonalnych. Poznaj nasze metody na przesuszoną i podrażnioną skórę głowy!
Dobierz kosmetyki do indywidualnych potrzeb Twoich włosów i skóry głowy
Poprawę kondycji skóry głowy możesz uzyskać przy pomocy odpowiedniej pielęgnacji. Używaj delikatnych kosmetyków nawilżających o prostym i naturalnym składzie. Zwróć uwagę na to, czy są dopasowane do potrzeb Twoich włosów – stosowanie szamponu do włosów tłustych na suche pasma przyczyni się do nasilenia problemu. Pamiętaj, aby na koniec dokładnie spłukać preparat – najlepiej letnią wodą.
Zachowuj też ostrożność podczas nakładania odżywki do włosów. Nie należy aplikować preparatu na skórę głowy, ponieważ może dojść do jej podrażnienia i przeciążenia. Wyjątek stanowią kosmetyki, na których wyraźnie napisano, że są przeznaczone również do stosowania na skórę głowy, np. wcierki lub koncentraty.
Pielęgnację dostosuj do potrzeb organizmu. Myj włosy dopiero wtedy, gdy zaczynają się przetłuszczać. Częste mycie przyczynia się do zaburzenia bariery hydrolipidowej naskórka, a tym samym przesuszenia skalpu. To szczególnie ważne, jeśli występuje u Ciebie atopowe zapalenie skóry.
Nie pocieraj ręcznikiem włosów i skóry głowy
Podczas suszenia unikaj mocnego tarcia włosów ręcznikiem. Może to nie tylko nasilić wypadanie włosów, ale również przyczynić się do ich przesuszenia. Przy pocieraniu pasm rozchylają się łuski włosowe, które trzymają wilgoć we wnętrzu. Jeśli stracą zbyt dużo wody, dojdzie do przesuszenia zarówno włosów, jak i skóry głowy.
Noś nakrycia głowy
Promieniowanie UV jest szkodliwe dla skóry – również tej na głowie, która jest cieńsza i delikatniejsza niż na innych partiach ciała. Nadmierna ekspozycja na słońce prowadzi do jej przesuszenia, a także uszkodzenia komórek, dlatego dobrym rozwiązaniem jest noszenie latem czapek i kapeluszy. Lekkie i przewiewne nakrycia głowy zapewniają właściwą ochronę głowy, a także wyglądają stylowo.
Korzystaj z suszarki z chłodnym nawiewem
Jedną z przyczyn przesuszonej, podrażnionej i swędzącej skóry głowy jest używanie suszarki do suszenia włosów. Suche powietrze i wysoka temperatura powodują nadmierne odparowywanie wody z naskórka.
Co ciekawe, z czasem sytuacja może się odwrócić – organizm zacznie produkować większą ilość sebum, co będzie skutkować łojotokiem. Żeby tego uniknąć, po umyciu włosów sięgnij po suszarkę z chłodnym nawiewem. Dzięki temu suszenie będzie znacznie bardziej komfortowe, a wysoka temperatura nie uszkodzi pasm ani nie przesuszy skóry głowy.
Ziołowe płukanki na suchą skórę głowy
Zioła zawierają składniki, które wspierają funkcjonowanie skóry głowy. Możesz więc przygotować domowe płukanki i maski nawilżające skalp. Szczególnie polecane są: len, aloes, lipa, czystek, malwa i nagietek. Stosuj je po każdym myciu lub 1-2 razy w tygodniu, żeby odżywić pasma oraz skórę głowy.
Zdrowa dieta
Aby poprawić kondycję skóry głowy, zadbaj o odpowiednią ilość witamin, minerałów i nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie. Posiłki powinny być różnorodne oraz zawierać świeże warzywa i owoce. Jedz również orzechy, oleje roślinne, ryby oraz pełnoziarniste pieczywo, kasze i makarony. Staraj się wybierać produkty sezonowe – mają one znacznie więcej witamin i minerałów niż warzywa i owoce poza sezonem. Możesz jeść je na surowo, przygotowywać aromatyczne zupy, oryginalne sałatki oraz smaczne desery.
Nawodnienie organizmu
Organizm człowieka składa się w 60–70% z wody. Substancja ta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wszystkich tkanek – również skóry. Aby uniknąć jej przesuszenia, pij minimum 2 litry płynów dziennie. Jest to szczególnie ważne w okresie letnim, kiedy wysoka temperatura może nasilać utratę wilgoci. Pragnienie najlepiej ugasi czysta woda, dlatego zawsze miej przy sobie bidon.
Profesjonalne zabiegi kosmetyczne i trychologiczne
Nawilżenie skóry głowy możesz poprawić również dzięki profesjonalnym zabiegom kosmetycznym i trychologicznym. Specjalista dopasuje ich rodzaj do Twoich potrzeb, uwzględniając wszelkie przeciwwskazania. Efekty niektórych zabiegów widoczne są od razu, na inne trzeba poczekać dłużej, szczególnie jeśli planowana jest cała seria.
Zrób badania
Sucha skóra głowy może być także związana z problemami ogólnoustrojowymi. Jeśli dokucza Ci nadmierna suchość, włosy wypadają w dużych ilościach, a skóra dodatkowo swędzi lub piecze, skonsultuj się z lekarzem. Dermatolog obejrzy Twój skalp, a jeśli okaże się to konieczne, zleci odpowiednie badania laboratoryjne i zaproponuje leczenie.
Jakich kosmetyków używać na przesuszoną skórę głowy?
Przy suchej skórze głowy wskazane jest stosowanie kosmetyków:
- o działaniu nawilżającym i ochronnym,
- z naturalnym składem (bogatych w oleje roślinne, wyciągi z roślin, witaminy),
- pozbawionych substancji, które mogą podrażniać skalp (m.in. parabeny, silikony, alkohol, substancje zapachowe),
- przeznaczonych do skóry wrażliwej,
- łagodzących podrażnienia i wspierających regenerację skóry.
Wszystkie te warunki spełniają dermokosmetyki, czyli preparaty pielęgnacyjne wspierające leczenie problemów dermatologicznych. Możesz kupić je w aptece bez recepty. Jeśli jesteś pod opieką poradni dermatologicznej lub stosujesz farmakoterapię, skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz sięgniesz po dany produkt. To pozwoli zapobiec wystąpieniu niepożądanych interakcji pomiędzy substancjami zawartymi w lekach oraz produktach do pielęgnacji.
Podsumowanie
Skóra głowy staje się sucha pod wpływem wielu czynników. Jeżeli zaczyna swędzieć, piec i nadmiernie się łuszczyć, podejmij odpowiednie działania. Stosuj kosmetyki nawilżające, dostarczaj organizmowi witamin i minerałów, chroń głowę przed promieniowaniem UV oraz dbaj o prawidłowe nawodnienie. W razie potrzeby skorzystaj z pomocy dermatologa, kosmetologa lub trychologa.
Źródła:
- M. Bednarek, C. Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, „Kosmetologia Estetyczna” 2018, nr 3, s. 393-396.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [27.09.2024]