Peeling kawitacyjny – w domu czy salonie kosmetycznym?
Złuszczanie martwego naskórka jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji. Peeling skutecznie oczyszcza i wygładza skórę, a także przygotowuje ją na działanie substancji aktywnych, zawartych w kosmetykach. Wyróżnia się kilka rodzajów peelingu – mechaniczny (z drobinkami złuszczającymi), enzymatyczny, chemiczny (kwasowy), gommage oraz zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych (w postaci mikrodermabrazji lub peelingu kawitacyjnego).
Peeling kawitacyjny to jeden z delikatniejszych sposobów na to, by skutecznie usunąć martwe komórki naskórka. Przy zabiegu emitowane są ultradźwięki, które w połączeniu z wodą wywołują zjawisko kawitacji. Sprawdź, na czym polega peeling kawitacyjny, komu polecają go specjaliści, gdzie najlepiej go wykonać oraz jakie są przeciwwskazania do tego rodzaju złuszczania skóry.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie są efekty peelingu kawitacyjnego i na czym polega zabieg?
- Czy można wykonać peeling kawitacyjny w domu i czym różni się on od zabiegu w gabinecie kosmetycznym?
- Czy każdy może wykonywać peeling kawitacyjny?
Peeling kawitacyjny – czym jest i jakie daje efekty?
Peeling kawitacyjny to bardzo popularny zabieg kosmetyczny, polecany dla każdego rodzaju cery, także trądzikowej i wrażliwej. Regularne poddawanie się peelingowi pozwala przywrócić cerze miękkość i gładkość oraz pozbyć się zaskórników.
Wykonywanie peelingu kawitacyjnego jest możliwe dzięki wykorzystaniu zjawiska kawitacji. To nic innego jak naprzemienne tworzenie się i zanikanie pęcherzyków wypełnionych parą, połączone ze zmianami ciśnienia wody – fala kawitacyjna aktywowana jest w momencie zetknięcia się ultradźwięków z cieczą. Cel systematycznie wytwarzanych fal to szybkie i skuteczne usunięcie martwych komórek naskórka. Za sprawą generowanego ciśnienia oraz ciepła dochodzi do rozbicia zrogowaciałej warstwy. Ogromną zaletą tego zabiegu jest poprawa mikrokrążenia, a co za tym idzie – dotlenienie i przygotowanie skóry na przyjęcie składników aktywnych z preparatów pielęgnacyjnych.
W przypadku peelingu kawitacyjnego złuszczanie jest wyłącznie powierzchniowe, w przeciwieństwie do peelingów chemicznych. Zabieg obejmuje jedynie część zewnętrzną naskórka, nie naruszając głębszych warstw skóry. Poza oczyszczaniem sprawia, że cera jest gotowa na dalsze etapy pielęgnacji. Kawitacja poprawia jej zdolności wchłaniania składników odżywczych, dzięki czemu mogą one jeszcze skuteczniej działać w głębi komórek.
Warto wiedzieć, że peeling kawitacyjny wykonuje się nie tylko na obszarze twarzy, ale również szyi i dekolcie, ramionach, plecach oraz innych częściach ciała. Wszystko zależy od rodzaju i mocy urządzenia, jakie masz do dyspozycji.
Sprzęty do użytku domowego zazwyczaj mają nieco ograniczone działanie – służą jedynie do usuwania zrogowaciałych komórek naskórka. Z kolei te profesjonalne, dostępne w specjalistycznych gabinetach dermatologicznych lub kosmetycznych, pozwalają indywidualnie dobrać parametry zabiegowe do rodzaju cery. Dzięki temu sesja głębokiego oczyszczania skóry może być jeszcze skuteczniejsza.
Efekty peelingu kawitacyjnego
Regularne wykonywanie zabiegu peelingu kawitacyjnego nie prowadzi wyłącznie do usunięcia martwych komórek naskórka. Kawitacja wykazuje bardzo korzystny wpływ na skórę również na wielu innych płaszczyznach. Peeling kawitacyjny:
- przyspiesza mikrokrążenie,
- ujędrnia i uelastycznia cerę,
- poprawia metabolizm komórkowy,
- usuwa zaskórniki,
- niweluje cienie i obrzęki wokół oczu,
- stymuluje produkcję włókien kolagenu i elastyny,
- ogranicza nadmiar sebum, regulując jego wydzielanie,
- rozjaśnia przebarwienia,
- spłyca istniejące zmarszczki i blizny,
- przywraca cerze świeżość i naturalny blask.
Należy pamiętać, że skóra potrzebuje systematycznego złuszczania, niezależnie od jej rodzaju. Peeling kawitacyjny sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które na co dzień walczą z trądzikiem pospolitym lub różowatym, a także posiadaczy cery mieszanej i tłustej. Zabieg usuwa nie tylko martwy naskórek, ale również zanieczyszczenia i bakterie z powierzchni skóry. Dzięki temu ogranicza namnażanie drobnoustrojów przyczyniających się do powstawania problemów skórnych.
Tego typu złuszczanie można przeprowadzać również u osób z wrażliwą cerą. Profesjonalne urządzenia do peelingu kawitacyjnego mają możliwość regulowania parametrów zabiegu oraz siły aktywowanej fali. Z tego względu specjalista wykonujący złuszczanie może dostosować moc do potrzeb konkretnej osoby i jej cery.
Wśród wskazań do regularnego wykonywania peelingu kawitacyjnego znajdują się:
- nadmierne wydzielanie sebum i łojotok,
- płytkie wągry i zaskórniki,
- rozszerzone pory,
- przesuszona skóra,
- przebarwienia i nierównomierny koloryt cery,
- szarość i matowość skóry,
- cienie i obrzęki pod oczami,
- utrata jędrności,
- pierwsze zmarszczki.
Peeling kawitacyjny – w domu czy gabinecie? Poznaj różnice
Już wiesz, dla kogo przeznaczony jest i jak działa peeling kawitacyjny, a także dlaczego warto systematycznie korzystać z tego rodzaju zabiegu. Co ciekawe, w tym celu wcale nie musisz regularnie odwiedzać gabinetu kosmetycznego. W sklepach dostępne są specjalne urządzenia do domowej kawitacji, spośród których część modeli może mieć podobną skuteczność, co gabinetowa.
Jak wykonać peeling kawitacyjny w domu?
Jeśli posiadasz domowy zestaw do peelingu kawitacyjnego, ale nigdy wcześniej nie zdarzyło Ci się skorzystać z urządzenia, nie bój się go wypróbować. Zanim zastosujesz je do skóry twarzy, przetestuj działanie sprzętu np. na przedramieniu.
Zacznij od zdjęcia biżuterii (ultradźwięki mogą na nią oddziaływać, co w niektórych przypadkach wywołuje bóle głowy) oraz dokładnego demakijażu i oczyszczenia cery. Przed rozpoczęciem peelingu kawitacyjnego skóra nie powinna być złuszczana mechanicznie, wystarczy dokładnie umyć ją delikatnym żelem do mycia twarzy. Następnie zwilż cerę wacikiem obficie nasączonym wodą lub płynem micelarnym.
Do wilgotnego naskórka przyłóż zdezynfekowaną wcześniej szpatułkę urządzenia pod kątem ok. 45 stopni. Przesuwaj ją płynnym ruchem od dołu ku górze, pamiętając, aby podczas całego zabiegu skóra była odpowiednio nawilżona. Czas trwania domowego peelingu kawitacyjnego nie powinien przekraczać ok. 15-20 minut w przypadku twarzy.
Po zakończeniu należy wyłączyć urządzenie i przemyć skórę delikatnym płynem, żeby usunąć resztki złuszczonego zrogowaciałego naskórka. W czystą cerę wklep tonik, a następnie także serum i krem lub nałóż maseczkę pielęgnacyjną. Domowy zabieg peelingu kawitacyjnego można wykonywać nawet raz w tygodniu, w zależności od potrzeb i stanu skóry.
Peeling kawitacyjny w gabinecie kosmetycznym – co warto wiedzieć?
Gabinetowa wersja zabiegu różni się od domowej kilkoma detalami. Przede wszystkim taka kawitacja wykonywana jest przez specjalistę – dermatologa lub kosmetologa z doświadczeniem, który dobierze zarówno odpowiednią częstotliwość fal, jak i dodatkowe produkty, stosowane przy peelingu: płynne serum, krem lub maskę.
Ponadto niektóre gabinety dysponują nowoczesnymi urządzeniami, posiadającymi wiele innowacyjnych opcji. Wisienką na torcie jest oczywiście relaks – zabieg nie wiąże się z bólem, a osoba, która mu się poddaje, może się w pełni odprężyć. Jeśli nie przeszkadza Ci dźwięk wydawany przez urządzenie, peeling kawitacyjny będzie przyjemnym doświadczeniem.
Ile kosztuje peeling kawitacyjny? Jeden zabieg kawitacji na twarz to zazwyczaj koszt ok. kilkudziesięciu złotych, choć w niektórych gabinetach cena przekracza 100 zł. W przypadku innych części ciała, koszty zwykle rosną, w zależności od powierzchni skóry. Warto nadmienić, że kwota, jaką zapłacisz za kilka zabiegów w gabinecie, może być podobna do tej, za którą można kupić własne urządzenie do wykonywania peelingu kawitacyjnego w domu.
Peeling kawitacyjny – przeciwwskazania
Peeling kawitacyjny uznawany jest za bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, dlatego można wykonywać go nawet w domowym zaciszu. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań, które należy mieć na uwadze przed rozpoczęciem tego rodzaju złuszczania. Część z nich jest okresowa (po wyleczeniu lub zmianie stanu fizjologicznego organizmu nie ma przeciwwskazań), a część stała. Wśród nich wymienia się czynniki, takie jak:
- ciąża,
- choroby nowotworowe,
- choroby tarczycy,
- stany zapalne skóry,
- niewydolność krążenia,
- metalowe implanty,
- wszczepiony rozrusznik serca,
- aktywny stan zapalny skóry,
- gorączka.
Skutki uboczne peelingu kawitacyjnego
Peeling kawitacyjny uznawany jest za bardzo bezpieczny zabieg, dlatego poleca się go również osobom z wrażliwą, naczyniową i trądzikową cerą. Ma delikatne, powierzchniowe działanie, jednak bezpośrednio po jego wykonaniu, może pojawić się podrażnienie i zaczerwienienie cery, które zazwyczaj samoistnie ustępuje po 1-2 dobach. Tuż po zabiegu nie powinno się korzystać z solarium ani opalać, ponieważ peeling usuwa zrogowaciałą warstwę naskórka i promienie UV mogą spowodować przebarwienia skóry właściwej.
Nie martw się, jeśli po kilku dniach zaobserwujesz dużą ilość pojawiających się zaskórników – to znak, że pory zostały odblokowane. Pamiętaj także, aby stosować krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50, ponieważ skóra po zabiegu jest bardzo wrażliwa na promieniowanie UV.
Podsumowanie
Peeling kawitacyjny to mało inwazyjny, łagodny zabieg, który można wykonywać w przypadku każdego rodzaju cery, także wrażliwej i naczyniowej. Przed rozpoczęciem stosowania peelingu warto skonsultować się z dermatologiem lub kosmetologiem, aby wybrać odpowiednie urządzenie, dopasowane do typu cery i rodzaju problemów skórnych. Ponadto ważne jest, by przestrzegać zaleceń dotyczących częstotliwości i intensywności peelingu, aby uniknąć podrażnień i uszkodzeń naskórka.
Źródła:
- J. Wesołowska, I. Iwan-Ziętek, H. Mosiejczuk i in., Zastosowanie wybranych bodźców fizykalnych podczas profesjonalnych zabiegów kosmetologicznych. Część II. Fale ultradźwiękowe, „Pomeranian Journal of Life Sciences”, 2017, nr 63, s. 44-47.
- M. Rogóż, Charakterystyka i redukcja zmian naczyniowych występujących w obszarze twarzy. Cz. I. Zabiegi nieinwazyjne, „Kosmetologia Estetyczna”, 2017, vol. 6, nr 1, s.21-24.
- D. Dybaś, I. Dzieńdziora, Effect of cavitation peeling and diamond microtermabrasion on selected skin parameters, „Medical Science Pulse” 2018, vol. 12, nr 4, s. 39-42.
- A. Kołodziejczak, A. Wieczorek, The assessment of the effects of the combination of microdermabrasion and cavitation peeling in the therapy of seborrhoeic skin with visible symptoms of acne punctata, „Journal of Cosmetic and Laser Therapy” 2018, vol. 21, nr 5, s. 1-5.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [20.02.2025]