Przebarwienia na skórze – poznaj 5 domowych sposobów na nieestetyczne plamy na ciele
Prawidłowa kondycja skóry jest wyznacznikiem zdrowia organizmu i braku stanów zapalnych. Jednym z często pojawiających się zjawisk są przebarwienia na skórze, które dotyczą znacznej większości populacji. Zmiany te są zależne od prowadzonego stylu życia, czynników genetycznych oraz wieku danej osoby. Przebarwienia na twarzy i ciele pojawiają się także po okresie letnim, który często wiąże się z regularnym opalaniem. Czasem jednak okazuje się, że przebarwienia stają się problematyczne z uwagi na ich wpływ na estetykę skóry. Jak poradzić sobie z przebarwieniami domowymi sposobami? Przedstawiamy 5 domowych sposobów na piękną skórę bez przebarwień!
Z artykułu dowiesz się:
Czym są przebarwienia na skórze?
Przebarwienia na skórze są wynikiem nadmiernej kumulacji substancji, jaką jest barwnik skóry, czyli melanina. Jest ona wydzielana przez melanocyty, czyli komórki tkanki skórnej. Prawidłowa synteza melaniny nie doprowadza do przebarwień na skórze. Dzieje się tak tylko w momencie nadmiernej produkcji melaniny. W efekcie nadmiernej produkcji melaniny dochodzi do powstawania przebarwień, czyli ciemniejszych, widocznych plamek na skórze. Przyczyny powstawania przebarwień mogą być zależne od kilku czynników. Są nimi promieniowanie słoneczne, zmiany hormonalne oraz zanieczyszczenia środowiska. Oczywiście występowanie przebarwień na skórze może mieć także podłoże genetyczne.
Przebarwienia mogą obejmować różne obszary ciała, między innymi na nogach, plecach i na twarzy. Okazuje się, że pojawiają się one także w każdej grupie wiekowej.
Podział na rodzaj przebarwień
Wśród przebarwień istnieje wiele rodzajów, które określają, czy zmiany pigmentacyjne mają pochodzenie niezapalne i są związane z czynnikami genetycznymi lub czy zmiany skórne i przebarwienia skóry stanowią tzw. przebarwienia pozapalne i tym podobne.
Rodzaje plam pigmentacyjnych:
- przebarwienia hormonalne – są wynikiem aktywności hormonalnej danej osoby wraz z ekspozycją jej ciała na promieniowanie słoneczne. Takie zmiany określa się jako melasma. Zmiany te pojawiają się najczęściej na najbardziej odkrytych częściach ciała. Przy tendencji do takich zmian, szczególnie w przypadku menopauzy lub terapii hormonalnych, należy dodatkowo zabezpieczać skórę przed czynnikiem, jakim jest promieniowanie ultrafioletowe, np. poprzez stosowanie kremów z filtrem;
- przebarwienia posłoneczne – przyczyną tych zmian jest nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV;
- przebarwienia genetyczne – w wyniku aktywności czynników genetycznych również powstają przebarwienia. Niestety na częstotliwość powstawania przebarwień tego typu nie mamy większego wpływu. Można jednak nieco ograniczać ich widoczność poprzez stosowanie filtrów chroniących przed promieniowaniem UV;
- przebarwienia pozapalne – powstawaniu przebarwień mogą także towarzyszyć czynniki prozapalne. W ich wyniku może powstawać wiele nieestetycznych plam, które wpływają na komfort i samopoczucie. Przebarwienia skóry pozapalne powstają przy zmianach trądzikowych, zabiegach kosmetycznych (nieprawidłowo wykonanych), nadmiernym promieniowaniu UV i poprzez zaburzenia hormonalne.
Ryzyko powstawania przebarwień może się także zwiększać przy użytkowaniu niektórych składników stosowanych za pośrednictwem medycyny estetycznej. Często są to olejki eteryczne.
Jak zapobiegać przebarwieniom – domowe sposoby na przebarwienia
Ciemne plamy na skórze to wynik różnych czynników wpływających na tkankę skórną człowieka. Niektóre z tych zmian mogą mieć charakter zapalny, a inne mogą być niegroźne. Jednym i drugim można zapobiegać (w pewnym stopniu), stosując domowe sposoby. Oto one.
1. Stosowanie wacików z sokiem z cytryny
Jednym ze sposobów, aby chronić skórę i wpływać na jej koloryt, jest stosowanie toników z cytryną / wacików z sokiem z cytryny. Owoc ten posiada właściwości rozjaśniające skórę.
2. Maseczki z sody oczyszczonej
Soda oczyszczona powoduje, że przebarwienia na twarzy i nie tylko stają się mniej widoczne. Posiada ona również właściwości rozjaśniające.
3. Maseczka z ogórków
Warzywo to posiada właściwości nawilżające oraz odżywiające skórę dzięki bogatemu składowi. Ponadto rozjaśnia delikatnie skórę. Do przetartego ogórka warto dodać źródło witaminy C, jakim jest sok z cytryny, która również wspiera wygląd i zdrowie skóry.
4. Aloes
Aloes posiada wyjątkowe właściwości zmniejszające stany zapalne i wspierające zdrowie skóry. Niektóre leki i kremy posiadają w składzie aloes, który chroni skórę przed takimi czynnikami jak np. światło słoneczne. Na przebarwienia związane ze stanami zapalnymi można stosować aloes w postaci soku lub kremów.
5. Produkty mleczne fermentowane
Zawarty w tych produktach kwas mlekowy sprzyja redukcji przebarwień, odżywia skórę i ją rozjaśnia. Doskonale sprawdzi się maseczka na bazie jogurtu naturalnego z dodatkiem miodu oraz oliwy z oliwek.
Podsumowanie
Koloryt skóry jest czynnikiem zmieniającym się w zależności od stylu życia, który definiuje zdrowie organizmu. W przebiegu nadmiernej produkcji melaniny może dochodzić do powstawania przebarwień o różnym podłożu. Obecność plam pigmentacyjnych może zwiastować obecność stanu zapalnego lub czynników o niegroźnym pochodzeniu. Usunąć przebarwienia można przy pomocy specjalistycznych zabiegów kosmetycznych, warto także złagodzić te zmiany, stosując domowe zabiegi pielęgnacyjne.
Artykuł ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie może zastąpić profesjonalnej porady lekarza specjalisty. W celu dokładnej diagnozy problemu warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem.
Źródła:
- W. Czerwonka, Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera, “Kosmetologia Estetyczna” 2015, nr 2, s.159-162.
- A.F. Nahhas, Z.A. Abdel-Malek, I. Kohli , T.L. Braunberger, H.W. Lim, I.H. Hamzavi, The potential role of antioxidants in mitigating skin hyperpigmentation resulting from ultraviolet and visible light-induced oxidative stress, “Photodermatol Photoimmunol Photomed” 2019, nr 35(6), s. 420-428.
Autor
Mateusz Jagielski-Szczypik – dyplomowany dietetyk, absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na kierunku Żywienie Człowieka i Dietetyka. Również trener personalny piszący o zdrowiu, suplementacji i znaczeniu stylu życia w kontekście prawidłowej profilaktyki zdrowotnej. Edukator i copywriter w zakresie tematów związanych ze zdrowiem.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [15.11.2022]