Olejek rozmarynowy na włosy – jak go stosować i jakie daje efekty?
Rozmaryn lekarski (Rosmarinus officinalis) to nie tylko aromatyczna przyprawa, która może wzbogacić smak potraw, ale również cenny surowiec, wykorzystywany w kosmetyce do pielęgnacji ciała i włosów. Z wiecznie zielonego krzewu rozmarynu pozyskuje się olejek eteryczny o intensywnym zapachu, idealny do aromaterapii oraz zabiegów relaksacyjnych.
Zanim zdecydujesz się na pielęgnację pasm z użyciem olejku rozmarynowego, poznaj tę roślinę o charakterystycznym aromacie i dowiedz się, jakie ma właściwości. Nie tylko bowiem pomaga ograniczyć wypadanie włosów i stymuluje ich wzrost, ale także działa przeciwzapalnie na skórę głowy.
Z artykułu dowiesz się:
Olejek rozmarynowy – podstawowe informacje
Stosowanie olejku rozmarynowego jest od lat praktykowane w aromaterapii. Wiecznie zieloną roślinę, z której pochodzi ten cenny składnik, od wieków uznaje się za leczniczą, ze względu na jej właściwości.
Naturalny olejek rozmarynowy wytwarza się poprzez destylację z parą wodną. Najlepszym surowcem są liście, choć wykorzystuje się również kwiaty oraz łodygi. Im niższa temperatura pary, tym więcej substancji mineralnych w składzie uzyskanego olejku rozmarynowego.
Jak wykorzystuje się olejki eteryczne? Można dodawać je do kąpieli – zaledwie kilka kropli olejku rozmarynowego wystarczy, by poprawić krążenie krwi i rozluźnić napięcie nerwowe. Czasami masażyści dodają odrobinę olejku z rozmarynu do bazowego kosmetyku do masażu. Dzięki temu skóra staje się bardziej jędrna, a cellulit mniej widoczny.
Olejki eteryczne, w tym także rozmarynowy, można stosować również w kominkach do aromaterapii. Wystarczy nalać 3-4 krople olejku eterycznego do specjalnego pojemnika, by w całym pomieszczeniu wyczuwalny był świeży aromat rozmarynu.
Olejek rozmarynowy – właściwości
Zapach olejku rozmarynowego skutecznie łagodzi stres, a jego wdychanie pozytywnie wpływa na układ odpornościowy i pomaga w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych. To właśnie dlatego olejek rozmarynowy stosuje się do inhalacji leczniczych.
Z roku na rok odkrywa się coraz więcej sposobów stosowania olejku rozmarynowego. Ostatnio częściej mówi się nie tylko o pielęgnacji skóry z jego dodatkiem, ale również dbaniu o włosy. Olejek rozmarynowy ma właściwości antyseptyczne, dlatego pomaga w walce z łupieżem i chorobami skóry głowy. Poprawia również krążenie krwi w skalpie, dzięki czemu wzmacnia cebulki włosów i przeciwdziała ich wypadaniu. Olejek eteryczny rozmarynowy stymuluje też mieszki włosowe i wspomaga wzrost nowych włosów, tzw. baby hair.
Olejek z rozmarynu ma również właściwości przeciwutleniające – neutralizuje wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia.
Jak stosować olejek rozmarynowy do pielęgnacji włosów?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że prawie każdy olejek eteryczny (wyjątek stanowi olejek z drzewa herbacianego) nie powinien być w czystej postaci stosowany na skórę, ani włosy. Żeby rozpocząć pielęgnację olejkiem rozmarynowym, należy go wcześniej rozcieńczyć w przygotowanej porcji oleju bazowego (kokosowego, arganowego, masła shea, ze słodkich migdałów). Gotowa mieszanina idealnie sprawdzi się do olejowania włosów, by były mocne, zdrowe i pełne blasku.
Kilka kropli olejku eterycznego można dodać również do kosmetyków – szamponu, odżywki lub wcierki. Systematyczne wcieranie w skórę głowy preparatu z odrobiną olejku z rozmarynu pomaga w walce z łysieniem androgenowym.
Olejek rozmarynowy na włosy – efekty stosowania
Pielęgnacja włosów olejkiem rozmarynowym niesie wiele korzyści zarówno dla kondycji i zdrowia pasm, jak i skóry głowy. Przede wszystkim, czysty olejek rozmarynowy dodany do wcierki wspomaga terapię przeciwłupieżową oraz stymuluje mieszki włosowe i przyspiesza porost włosów. Dodatkowo skutecznie oczyszcza i odkaża naskórek głowy, chroniąc przed zaostrzaniem i nawrotem niektórych dermatoz.
Co ciekawe, pielęgnacja olejkiem rozmarynowym może powodować przyciemnienie włosów, podobnie, jak w przypadku stosowania oleju rycynowego. Mogą ją wypróbować zwłaszcza osoby, które chcą ukryć pierwsze siwe kosmyki, bez konieczności ich farbowania.
Prosty przepis na własny olejek rozmarynowy do włosów
Olejek rozmarynowy można zrobić samodzielnie. Wystarczy zmiksować świeże gałązki rozmarynu w blenderze kielichowym, a następnie przełożyć do słoika i zalać oliwą. Po upływie ok. 2 tygodni olejek rozmarynowy będzie gotowy.
Przechowuj go w lodówce, w szczelnie zamkniętej butelce z ciemnego szkła, by jeszcze dłużej zachował swoje cenne właściwości.
Podsumowanie
Olejek rozmarynowy ma świeży, intensywny zapach, który relaksuje i odpręża. Wykazuje również szereg właściwości pielęgnacyjnych, dlatego z powodzeniem możesz włączyć go do swojej codziennej rutyny, by jeszcze lepiej zadbać o włosy i powstrzymać ich wypadanie.
Źródła:
- K. Kowalska, A. Olejnik, Rozmaryn – roślina zielarska o potencjale terapeutycznym, „Postępy fitoterapii”, 2010, nr 2, s.114-122.
- A. Kędzia, A.W. Kędzia, J. Wiśniewska, Przeciwbakteryjne działanie olejku rozmarynowego (Oleum Rosmarini) na bakterie beztlenowe, „Postępy fitoterapii”, 2018, nr 2, s. 98-105.
Autorka
Aleksandra Chojnowska – absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, magister filologii polskiej, copywriterka. Od lat zgłębia wiedzę na tematy związane ze zdrowiem oraz urodą i z pasją pisze o tym, jak każdego dnia dbać zarówno o siebie, jak i o bliskich. Prywatnie doświadczona mama.
Powiązane kategorie
Ostatnia aktualizacja [18.09.2024]