Łysienie androgenowe może rozpocząć się już w młodym wieku. Jego przyczyną jest nadwrażliwość mieszków włosowych na androgeny. W procesie tym udział mają czynniki genetyczne. Sprawdź, co sprawdza się w leczeniu łysienia androgenowego.
Wypadanie włosów jest potrzebne, aby możliwy był wzrost nowych włosów. Każdego dnia człowiek traci około 100 sztuk. Jednak zwiększenie się tej liczby jest uznawane za nieprawidłowe. Mamy wówczas do czynienia ze zjawiskiem nadmiernego wypadania włosów. Osoba, która zauważa zwiększoną ilość włosów na szczotce, poduszce lub ubraniach, powinna zgłosić się do dermatologa, aby poznać przyczynę tego stanu i rozpocząć odpowiednią terapię.
Czym jest łysienie androgenowe?
Łysienie androgenowe jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów. Jest to zaburzenie, w przebiegu którego mieszki włosowe stopniowo tracą swoje funkcje – aż do całkowitego zaniku. Z tego powodu nie tylko następuje osłabienie i utrata włosów, ale także niemożliwy jest wzrost nowych.
Łysienie androgenowe występuje głównie u mężczyzn. Ryzyko pojawienia się tego zaburzenia wzrasta wraz z wiekiem. Szacuje się, że po 70. roku życia zmaga się z nim nawet 70% panów. Jednak należy mieć świadomość, że łysienie androgenowe może wystąpić również u kobiet. Nie zdarza się to tak często – cierpi na nie około 30% pań.
Pierwsze objawy łysienia androgenowego mogą pojawić się już w młodości – nawet w wieku nastoletnim. Obraz zaburzenia różni się nieco u kobiet i mężczyzn. U panów można zaobserwować charakterystyczne cofnięcie się linii włosów – są to tzw. zakola. Ponadto obserwuje się nadmierne wypadanie włosów na czubku głowy. Z powodu łysienia androgenowego u mężczyzn może dojść do całkowitego wyłysienia.
Natomiast objawy łysienia androgenowego u kobiet to wyraźne przerzedzenie włosów na całej głowie – głównie na szczycie. Nie tworzą się zakola i nie ulega przesunięciu linia włosów.
Przyczyny łysienia androgenowego
Przyczyną łysienia androgenowego jest nadwrażliwość organizmu na androgeny – głównie testosteron i jego pochodne. Odpowiadają za nią uwarunkowania genetyczne. Dlaczego pod wpływem hormonów dochodzi do wypadania włosów? Ponieważ ich receptory są umiejscowione są również w mieszkach włosowych. Dlatego reagują one negatywnie na nadmiar androgenów.
Nadmiar androgenów u mężczyzn wynika z ich nadmiernej produkcji. Przyczyną może być wrodzony przerost nadnerczy, otyłość, stosowanie niektórych leków oraz preparatów zwiększających masę mięśniową. W przypadku kobiet poziom androgenów wzrasta po menopauzie oraz przy zespole policystycznych jajników (PCOS) lub nadczynności tarczycy.
Warto mieć na uwadze, że są również inne czynniki, które mogą przyspieszyć wypadanie włosów w łysieniu androgenowym. Należą do nich: używki, stres, promieniowanie ultrafioletowe (UV) i stosowanie nieodpowiednich preparatów do pielęgnacji włosów i owłosionej skóry głowy.
POLECANE PRODUKTY