Anemia – objawy u dzieci
Anemia u dzieci i u dorosłych, będąca wynikiem niedoborów żelaza, jeżeli zostanie wcześnie rozpoznana i nie dojdzie do silnej niedokrwistości, nie jest groźna, jednak pogłębiający się stan niedokrwistości może prowadzić do poważnych skutków.
Objawy anemii u dzieci to przede wszystkim ospałość, bladość skóry, bladość śluzówek, przewlekłe zmęczenie.
Anemia – objawy u kobiet w ciąży
Anemia w ciąży jest niebezpieczna, gdyż skutki mogą być groźne dla płodu – w pierwszym trymestrze zwiększa ryzyko poronienia, w drugim może przyczynić się do uszkodzeń płodu, a w trzecim trymestrze skutki anemii mogą prowadzić do przedwczesnego porodu. Niedokrwistość ma niekorzystny wpływ na zdrowie matki, dlatego w ciąży zaleca się kontrolowanie morfologii krwi, a w przypadku niedoborów suplementację żelaza.
Objawy niedokrwistości w ciąży nie różnią się od innych rodzajów niedokrwistości. Należy zwracać uwagę na charakterystyczne symptomy oraz wykonywać badania krwi, również po rozwiązaniu, gdyż może pojawić się anemia po porodzie.
Czy anemia jest groźna?
Skutki anemii zależą od jej stopnia ciężkości oraz przyczyny, a także wieku osoby i towarzyszących jej chorób przewlekłych. Niskie stężenie hemoglobiny i/lub czerwonych krwinek pogarsza funkcjonowanie organizmu i wywołuje różne objawy, a także powikłania. Bardzo nasilona niedokrwistość może zagrażać życiu.
W przypadku niemowlaków i małych dzieci każde zaburzenie może być niebezpieczne i należy zgłosić się do lekarza w celu ustalenia przyczyny oraz odpowiedniego leczenia.
Anemia – leczenie
Leczenie niedokrwistości jest zależne od rodzaju anemii. Ponieważ najczęściej mamy do czynienia z deficytami żelaza, leczenie polega na uzupełnianiu niedoborów preparatami żelaza dostępnymi na receptę. Można przyjmować suplementy diety zawierające stosunkowo niewielkie, więc bezpieczne dawki żelaza, a także zastosować leczenie anemii domowymi sposobami za pomocą diety. Przygotowując prawidłowo skomponowany jadłospis, można bez problemu uzupełnić niewielkie i średnie niedobory żelaza.
Dieta na anemię powinna zawierać produkty z dużą ilością żelaza i witaminy C, witamin z grupy B i kwasu foliowego. Polecane są: mięso, wędliny, ryby, przetwory zbożowe, warzywa, a w szczególności podroby: wątroba wieprzowa, wątroba cielęca, wątróbka drobiowa i kaszanka, które zawierają bardzo dużą ilość żelaza.
Jeżeli anemia nie wynika z niedoborów żelaza, lekarz podejmuje decyzję o zastosowaniu leków stymulujących erytropezę i niekiedy również o suplementacji żelaza, w zależności od przyjętej strategii terapii. Leczenie anemii sierpowatej jest o wiele bardziej skomplikowane i na chwilę obecną nie ma na nią leku, a podstawą terapii jest transfuzja krwi, podawanie antybiotyków, środków łagodzących infekcje oraz zwiększających elastyczność czerwonych krwinek. Trwają badania nad różnymi możliwościami terapii.
Podsumowanie
Niski poziom hemoglobiny bywa lekceważonym przez pacjentów stanem. Warto jednak pamiętać, że niedokrwistość może mieć różne podłoże, a jej objawy mogą znacząco obniżać komfort życia lub wręcz mu zagrażać. Dlatego warto dbać o działania profilaktyczne, a w przypadku niepokojących nas symptomów niezwłocznie zasięgnać opinii lekarskiej.
Źródła:
- Monika Karlikowska, Niedokrwistość (anemia), portal mp.pl dział dla pacjentów (07.11.2016).
- Sophia Taylor, David Rampton, Definicja niedokrwistości z niedoboru żelaza, portal mp.pl dział medycyna rodzinna (28.09.2015).
- Sophia Taylor, David Rampton, Leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza – zagadnienia praktyczne, portal mp.pl dział medycyna rodzinna (28.09.2015).
- Monika Karlikowska, Niedokrwistość chorób przewlekłych, portal mp.pl dział dla pacjentów (29.08.2017).
- Agata Sobocińska-Mirska, Niedokrwistości niedoborowe w pierwszym kwartale życia, „Borgis - Nowa Pediatria” 3/2007, s. 71-77.
- Agnieszka Falkowska, Lucyna Ostrowska, Niedokrwistość u kobiet ciężarnych, „Borgis - Nowa Medycyna” 3/2010, s. 96-103.
- Michał Matysiak, Niedokrwistości – nadal aktualny problem w opiece nad matką i dzieckiem, „Family Medicine & Primary Care Review” 2 (2014), s. 185-188.
- Magdalena Wiercińska, Anemia (niedokrwistość): przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie, portal mp.pl dział dla pacjentów (21.07.2022).
- Monika Karlikowska, Niedokrwistość z niedoboru żelaza u dzieci, portal mp.pl dział dla pacjentów (08.11.2016).
Autor
Jerzy A. Kozłowski – lic. ratownik medyczny, absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Ratownik medyczny z wieloletnią praktyką, copywriter, autor artykułów na tematy związane z medycyną, zdrowiem i zdrowym stylem życia. Prywatnie amator biegania, miłośnik gór, astronomii i literatury SF.
Data aktualizacji: 12.05.2023. Autor: e-zikoapteka.pl