Łojotokowe zapalenie skóry głowy – leczenie, domowe sposoby
Łojotokowe zapalenie skóry głowy to przewlekłe schorzenie dermatologiczne. Jego objawami są rumieniowo-złuszczające zmiany, często pokryte tłustą, nawarstwioną łuską. Czym jeszcze charakteryzuje się łojotokowe zapalenie skóry głowy? Jaki szampon i domowe sposoby na tę chorobę zalecają specjaliści?
Łojotokowe zapalenie skóry może wystąpić u osób w każdym wieku – od niemowląt do seniorów. Nieco częściej pojawia się u płci męskiej. Schorzenie ma nawrotowy przebieg. Do jego zaostrzeń dochodzi zazwyczaj w miesiącach jesienno-zimowych. Choroba wpływa na znaczne obniżenie jakości życia.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak objawia się łojotokowe zapalenie skóry głowy u niemowląt?
- Jak objawia się łojotokowe zapalenie skóry głowy u młodzieży i dorosłych?
- Jakie są przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy?
- Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry głowy?
- Jak przebiega diagnoza łojotokowego zapalenia skóry głowy?
- Jak wygląda leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy?
- Jakie są domowe sposoby na ciemieniuchę?
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – objawy u niemowląt
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt najczęściej występuje pod postacią tzw. ciemieniuchy, która pojawia się w pierwszych miesiącach życia. Cechują ją rumieniowe zmiany pokryte białożółtymi, tłustymi łuskami. Są one zlokalizowane na owłosionej skórze głowy. U niektórych dzieci wykwity mogą występować też na szyi czy uszach. Zdarza się, że objawy pojawiają się również na tułowiu, rękach i nogach, pod pachami i w okolicy pieluszkowej. W rzadkich przypadkach może dojść do erytrodermii. Tak nazywany jest stan zapalny skóry, który obejmuje ponad 90 proc. powierzchni ciała. Jednak zazwyczaj łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt ustępuje przed ukończeniem 1. roku życia.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – objawy u młodzieży i dorosłych
Łojotokowe zapalenie skóry początkowo objawia się złuszczaniem naskórka i mało nasilonym rumieniem. Wraz z postępem choroby zmiany przekształcają się w nieregularne plamy rumieniowe z żółtymi strupami. Symptomy choroby dotyczące skóry głowy również mogą być różnie nasilone. Część chorych ma tylko łupież. U innych występują rozlane zmiany zapalne, obejmujące całą powierzchnię owłosionej skóry głowy. W zaawansowanych przypadkach wyschnięta warstwa martwego naskórka i łoju tworzą skorupę. Ponadto chorzy uskarżają się na swędzenie. Czasem dochodzi również do przerzedzenia włosów. Objawy łojotokowego zapalenia skóry mogą pojawiać się także na twarzy, za uszami, na klatce piersiowej, plecach, pod pachami czy w zgięciach stawowych. W niektórych przypadkach (zwłaszcza u osób starszych) choroba prowadzi do – wspomnianej wyżej – erytrodermii.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – przyczyny
Przyczyny łojotokowego zapalenia skóry głowy nie są do końca poznane. Według hipotez powodem wystąpienia choroby jest zwiększona produkcja łoju i niewłaściwy skład sebum, grzyb drożdżopodobny Malassezia furfur (wcześniejsza nazwa: Pityrosporum ovale) i wywołany przez te czynniki stan zapalny. W badaniu z 2017 roku potwierdzono, że wpływ na rozwój schorzenia ma bakteria Staphylococcus epidermidis oraz zaburzenia funkcji barierowej skóry.
Łojotokowe zapalenie skóry głowy – czynniki ryzyka
Ustalono również czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia łojotokowego zapalenia skóry. Wśród nich wymieniane są m.in.
- schorzenia neurologiczne (np. choroba Parkinsona, padaczka) i zaburzenia psychiczne,
- stres,
- osłabiony układ odpornościowy (m.in. w związku z HIV/AIDS czy niektórymi nowotworami),
- stosowanie wybranych leków (np. haloperidol, lit, psolareny, sole złota, buspiron),
- niewłaściwa dieta (alkohol i niedobory pokarmowe, np. cynku, selenu czy witamin z grupy B),
- błędy w pielęgnacji skóry i nadużywanie kosmetyków.